От създаването на изцяло синтетични ембриони, даващи възможност да се надникне в ранните фази на зачеването, до способностите на изкуствения интелект да създава нови, надеждни медикаменти, Никола Кереков прави обзор на научните и технологичните открития, които се случиха през 2023 г.
През годината беше одобрена първата CRISPR/Cas9 базирана терапия, която лекува сърповидно-клетъчна анемия и бета-таласемия. Технологията CRISPR/Cas9 е метод за генетична редакция, който позволява надеждна "поправка" на ДНК при това в конкретния случай една-единствена намеса е достатъчна, за да излекува веднъж завинаги пациент, страдащ от някое от заболяванията.
През 2023 пораснаха опасенията, че изкуственият интелект (ИИ) ще предизвика сеизмични промени на пазара на труда и ще измести човека от редица сфери. Нарасна и страхът, че ИИ вече променя към лошо начина, по който общуваме или консумираме информацията, без да сме сигурни, че онова, което четем, не е написана от машина. Междувременно непосилната за човек изчислителна мощ на ИИ успя да разкрие една от добре пазените тайни на биологията - как се нагъват белтъците в организмите. За един средностатистически белтък от 400-600 аминокиселини начините, по които може да се нагъне в пространството са повече от молекулите, които има във Вселената. А в човешкото тяло има над 20 хиляди гена и 40 хиляди различни протеина.
И след като разгада нагъването на белтъците, ИИ не спря, а започна да създава нови, невиждани досега молекули, които могат да имат безкрайно много приложение, в това число първия изцяло нов антибиотик, създаван в последно време.
Как могат да бъдат интерпретирани тези новини от предния фронт на науката е въпрос на гледна точка – според част от съвременните мислители новите технологии ускоряват прогреса на човечеството, допринасяйки за разширяването на индивидуалните свободи и глобалното разпространение на правила, които дават възможности за развитие на хората и обществата. На другия край на спектъра са хората, които смятат, че това, което изглежда като положителна промяна в даден момент, след време се превръща в проблем.
Чуйте още и за стартирането на мисиите на Европейската космическа агенция – JUICE и Euclid, както и за амбициозните постижения на индийската космическа програма "Чандраян" 3.
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев да се въведе задължителна матура по математика в края на 12 клас. "Идеята не е добра, защото ние се опитваме да подобряваме лошите резултати, но това не става с въвеждането на нови изпити или..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но неведомите пътища Господни не само ме отведоха отново там, ами ме впуснаха в екстремно приключение в La Vallee des Couleurs Nature Park – Природния парк "Цветната долина". 450-те акра на парка навремето..
Споровете кой от двамата светци заслужава да бъде честван на 14 февруари - нашенският Трифон Зарезан или чуждоземният св. Валентин – изглежда поутихнаха, примирявайки традицията с глобално комерсиалното съвремие. Или просто напоследък избледняха пред актуалните ни местни проблеми и световните катаклизми. 14 февруари обаче неотменно, макар и не..
В Софийската градска художествена галерия предстои закриване на изложбата "Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в българското изкуство от Освобождението до средата на ХХ век" – едно художествено събитие, което с визията и находките си зададе нов поглед върху начина, по който модернистична Европа присъства в..
За БНР цялата 2025 година минава под знака на 90-ия му юбилей. С много паметни моменти е пълна историята на Радиото ни. Много са журналистите, оставили трайна следа със своето репортерско майсторство и присъствието си зад микрофона. И сред директорите му има такива, чиито имена се помнят поради приноса им в развитието на медията. Почти нищо,..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg