Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истината в епохата на технологиите: Философски размисли за 2024 година

| обновено на 02.01.24 в 10:52
Доц. д-р Борис Грозданов
Снимка: БФО

В разговора се поставя акцент върху предизвикателствата, пред които сме изправени в новата година и как философските принципи могат да ни помогнат да ги разгледаме. Философът доц. д-р Борис Грозданов от Института по философия и социология към БАН споделя своето мнение и виждане за проблема за истината в ефира на "Нашият ден".

Грозданов се запитва дали истината може да бъде постигната от машина и подчертава, че в съвременния свят, в който информацията е лесно достъпна чрез различни източници като социални медии, телевизия и интернет, различаването на истината от неистината става все по-трудно. Този въпрос не се ограничава само до областта на компютърните науки, но се отразява и в начина, по който хората приемат и обработват информацията, която им се предоставя.

"Всъщност едно от сериозните придизвикателства на днешния ден, предполагам, че ще остане такова, е именно как да различим истината от множеството неистини, които се опитват да минат за истина. И това го виждаме извън компютърната наука, далеч не само в изкуствения интелект, виждаме го в елементарни случаи като този  - дали човек избира да повярва на дадена новина и как избира да го направи", посочва Грозданов. 

Според Грозданов един от водещите проблеми в история на философията е проблемът за истината, който се отнася и до въникващата способност на машините да мислят.  Той пояснява, че съществуват два основни пътя към истината - единият се основава на опитни данни и факти, докато другият използва чиста логика и въображение, особено в математиката. Грозданов предлага да се използват и двата подхода, за да се приближи към истината, но също така подчертава, че гледната точка на човека не е еквивалент на истината, тъй като всяка перспектива може да бъде несъвършена.

"В чистата математика например, не можем да използваме уреди, а трябва да използваме чистата логика и въображението. И това е другият път, който е независим, и всеки човек използва и двата. Понякога сме склонни да смятаме, че гледната точка на човек е равна на истина, а това не е така, защото перспективата към дадено събитие е само път към него, който може да бъде несъвършен", посочва той.

Философът изразява и надежда, че с развитието на технологиите светът ще успее да създаде общ изкуствен интелект, който няма да представлява заплаха за човечеството. В заключение Грозданов ни напомня, че историята на събитията всяка година остава непроменена и ни припомня, че независимо какви мислим за миналото, то е вече факт.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00