Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истината в епохата на технологиите: Философски размисли за 2024 година

| обновено на 02.01.24 в 10:52
Доц. д-р Борис Грозданов
Снимка: БФО

В разговора се поставя акцент върху предизвикателствата, пред които сме изправени в новата година и как философските принципи могат да ни помогнат да ги разгледаме. Философът доц. д-р Борис Грозданов от Института по философия и социология към БАН споделя своето мнение и виждане за проблема за истината в ефира на "Нашият ден".

Грозданов се запитва дали истината може да бъде постигната от машина и подчертава, че в съвременния свят, в който информацията е лесно достъпна чрез различни източници като социални медии, телевизия и интернет, различаването на истината от неистината става все по-трудно. Този въпрос не се ограничава само до областта на компютърните науки, но се отразява и в начина, по който хората приемат и обработват информацията, която им се предоставя.

"Всъщност едно от сериозните придизвикателства на днешния ден, предполагам, че ще остане такова, е именно как да различим истината от множеството неистини, които се опитват да минат за истина. И това го виждаме извън компютърната наука, далеч не само в изкуствения интелект, виждаме го в елементарни случаи като този  - дали човек избира да повярва на дадена новина и как избира да го направи", посочва Грозданов. 

Според Грозданов един от водещите проблеми в история на философията е проблемът за истината, който се отнася и до въникващата способност на машините да мислят.  Той пояснява, че съществуват два основни пътя към истината - единият се основава на опитни данни и факти, докато другият използва чиста логика и въображение, особено в математиката. Грозданов предлага да се използват и двата подхода, за да се приближи към истината, но също така подчертава, че гледната точка на човека не е еквивалент на истината, тъй като всяка перспектива може да бъде несъвършена.

"В чистата математика например, не можем да използваме уреди, а трябва да използваме чистата логика и въображението. И това е другият път, който е независим, и всеки човек използва и двата. Понякога сме склонни да смятаме, че гледната точка на човек е равна на истина, а това не е така, защото перспективата към дадено събитие е само път към него, който може да бъде несъвършен", посочва той.

Философът изразява и надежда, че с развитието на технологиите светът ще успее да създаде общ изкуствен интелект, който няма да представлява заплаха за човечеството. В заключение Грозданов ни напомня, че историята на събитията всяка година остава непроменена и ни припомня, че независимо какви мислим за миналото, то е вече факт.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лора Георгиева

Лора Георгиева: Институциите у нас или не си вършат работата, или я вършат по поръчка

Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз". Защо това в важно днес и от кои партии са политически свързаните лица, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Лора Георгиева , координатор правна програма на АКФ. "Разказът може да..

публикувано на 26.01.25 в 09:15
Предаване от с. Перущица

Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото

В това издание на "Благовестие" по повод 90-ата годишнина на радиото надникваме в отношението на Църквата и радиото в периода преди идването на комунистическия режим в България. Още от първите стъпки на радиото в България между него и БПЦ има симбиоза. Ще чуем как Църквата провежда своята духовно-нравствена просвета чрез микрофона на радио София...

публикувано на 26.01.25 в 09:10
Антон Митов, Дейвид Джордан и Росица Петкова

Антон Митов представя: Дейвид Джордан от BBC

В деня на честването на 90-годишнината на БНР, гост в студиото е Дейвид Джордан - директор "Редакционна политика и стандарти" в BBC и генерален секретар на PBI – Международната организация на обществените радио и телевизионни оператори. Каква е връзката между 90-годишнината на БНР и годишната конференция на Международната асоциация на обществените..

публикувано на 25.01.25 в 14:43
Гергана Дойчинова, Ана-Мария Кръстева и д-р Слава Янакиева

Радиото и религиозните общности в България

В деня, когато отбелязваме 90 години от създаването на БНР насочваме вниманието ви за възможностите на медиите да спомагат или да пречат на религиозните послания на различните религиозни общности в България. Правим го заедно с д-р Слава Янакиева преподавател в Нов български университет, тя е доктор в научна област "Социология, антропология и..

публикувано на 25.01.25 в 14:05

90 години Българско национално радио: празнично издание на програма "Христо Ботев"

Българското национално радио отбелязва своята 90-годишнина. По този повод е  празничното издание в ефира на програма "Христо Ботев". Включиха се колеги от програма "Христо Ботев", програма "Хоризонт", дирекция "Дигитални програми" и РРС. Водещи са Мария Мира Христова и Стойчо Стоев.  Ето какво сподели Димитрина Кюркчиева, водещ в предаването..

публикувано на 25.01.25 в 12:00