През последните десетилетия социалните роли и динамиката в семействата се промениха радикално. Жените влизат в работната среда, но същевременно продължават да изпълняват важната роля на грижещи се за семейството. Докато ние, като общество, правим напредък в увеличаването на равенството между половете и подобряването на правата на жените, все още има работа да се свърши, за да се подкрепят онези, които се грижат за по-слабите в семействата.
В този контекст проведохме интервю с Веселина Панайотова, един от създателите на кампания в подкрепа на жените в България, полагащи грижа. Тя също така разкри детайли за проектите на фондация "Мама има работа", които имат за цел да увеличат правата на родителите и да подкрепят тези, които продължават да се грижат за своите близки.
По нейните думи след Втората световна война жените стъпват на пазара на труда като работна сила, но често при условия, които не са договорени. Семейните взаимоотношения също са претърпели промени, като се разчита повече на по-възрастните поколения. Поколенията са живели повече заедно, като по този начин са се улеснявали грижите за децата и по-слабите членове на семейството.
Според нея в днешните времена договорката за домашния труд все още остава на заден план и много често остава невидима. Жените се изправят пред двойно предизвикателство – на работното място и в дома, като се стараят да балансират между двата аспекта на живота си.
В предаването Веселина Панайотова обаче подчертава, че в момента съществуват три директиви на ЕС, които дават повече права на жените, но същевременно им налагат и нови задължения. Този баланс може да бъде предизвикателство за много жени, които са толкова заети, че нямат време да спрат и да помислят какво всъщност се случва. Това се усеща особено след раждането на децата, когато допълнителните грижи и отговорности се увеличават.
В интервюто си Панайотова споделя също и резултатите от кампанията "Мила, от какво имаш нужда?", която се проведе в рамките на инициативата "Мама има работа" на фондация Impact Drive. Проучването показа, че жените най-често споменават необходимостта от повече време за себе си и изразяването на благодарност към тях.
Чуйте разговора в звуковия файл.
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg