Александър Гатев е ученик в 11 клас на СМГ "Паисий Хилендарски". През 2023 година заедно с още пет момчета участва в Международната олимпиада по информатика, която се проведе в Унгария. В конкуренция с 360 участници от 90 държави българският отбор спечели 4 медала, единият от които – бронзов, е на Александър. Освен от информатика, той се увлича и от физиката защото му е интересно "как е започнало всичко в тази вселена и как ще завърши". Интересно и обогатяващо за него е не само решаването на задачите при участието в международните олимпиади, а и срещата с други култури, приятелствата, които се създават там. Защото "най-важни са добрите човешки отношения и мирът като цяло", според думите му.
Един от любимите учители на Александър е Илиян Йорданов – също някогашен стипендиант на фондация "Еврика" и също гост на нашата рубрика "Еврика! Успешни българи!". Отношенията между двамата са пример за приемственост в науката и показателни за критериите при отпускане на стипендии от Фондацията.
Целият разговор с двамата чуйте в звуковия файл.
В поредното издание "За здравето" отправихме този въпрос към психиатъра д-р Ирина Лазарова. В анализите, коментарите и разсъжденията по темата поставихме разнопосочни акценти. Постарахме се да направим характеристика на новостите в психиатричната наука и практика, говорихме за неврозите и биполярните афективни разстройства, за масовите психози и..
2 юли 1776 г. Тринадесетте британски колонии в Северна Америка на Континенталния си конгрес обявяват, че повече няма да се подчиняват на Британската империя. На 4 юли Тринадесетте подписват Декларацията за независимост – денят става национален празник на новообразуваните Съединени щати. Събития, които тогава не получават дължимото им внимание,..
Връзката между храната и здравето е двупосочна. Човешкото тяло е уникално и то реагира на всяка храна по уникален начин. Храната, е субстрат на енергията, на хранителните вещества, на здравето и на болестта. Това твърди хранителният терапевт Яна Данаилова в предаването "Следобед за любопитните". "Това, което ядем, както сме приготвили храната си,..
Китай безкрай! Колкото и да обикаляме из азиатската държава, все ще се натъкнем на нещо ново и непознато. А ако сте решили да я посетите за първи път, с книгата на Иолина Василева "С обич от Китай" или с постовете ѝ от едноименната страница във Фейсбук определено ще тръгнете по-подготвени. Красивата русокоса дама е създала увлекателен наръчник,..
Ако образованието беше кораб, можем ли да сменим изгнилите и пробити части, докато той е в открити води, движейки се към нови хоризонти? Това метафорично сравнение поставя пред нас предизвикателството да мислим как да обновим и реформираме образователната система, без да спираме нейния ход. Този въпрос зададохме на доц. Силвия Борисова –..
Какво разбрахме и не разбрахме за политическите трусове у нас – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Евгений Дайнов . Вотът на..
На корицата е рядката пощенска картичка, на която са тримата – Толстой, Чехов и Горки. Те са във фокуса на изследването на проф. Людмил Димитров под..
Българското турне на "Семейно радио" продължава с директно излъчване от село Чеканчево, община Горна Малина. По време на традиционните кулинарни дни, в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg