Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Морското образование в България: 143 години отговорност

мичман Димо Савов
Снимка: Личен архив

На 9 януари през 1881 година в град Русе, България, са положени основите на морското образование в страната. Тази дата е отговорна за започването на едно важно и престижно пътуване в българската история, свързано с морето и морската сила. Сега, 143 години по-късно, Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров" във Варна продължава да бъде сред най-добрите морски университети в света.

На този специален ден в предаването "Епизоди от живота" сме насочили вниманието към мичман Димо Савов, командир на курсантски дивизион в  училището. Той се обучава в специалност "Организация и управление на военни формирования за тактическо ниво" и се специализира в "Корабоводене на военноморските сили".

Зад всяко морско образование стои силна привързаност към родината и отговорност към нея. За курсантите във ВВМУ "Никола Й. Вапцаров" Родината е ценност, която ги вдъхновява и ги мотивира да изучават, усвояват знанията и уменията, необходими за защита на морския бряг на България.

Морето, със своята непредсказуемост и красота, е стихия, към която трябва да се подхожда с голяма отговорност и мъжки дух. Това е място на работа, но и на приключения, които изискват смелост и преданост. Военноморците трябва да се готвят за всякакви ситуации и да бъдат готови да защитават интересите на страната в морския басейн.

За училището във Варна мичман Димо Савов споделя в ефира на предаването, че там очакванията към бъдещите офицери на военноморските сили са изключително високи. Училището предоставя солидни знания и умения, но подчертава и значението на практическата подготовка, която играе огромна роля при по-нататъшната им работа.

Така днешната годишнина на морското образование в България ни напомня за важността на морската сила и нейната роля в историята и бъдещето на страната. Благодарение на Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров" и ангажимента на бъдещите морски офицери, България продължава да се представя с достойнство на световната сцена.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: Личен архив
По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марин Трошанов, Мария Мира Христова и Димитър Трошанов

Двамата братя и златната ябълка на успеха: Марин и Димитър Трошанови

Много са приказките за братята в българската и световната литература и всяка има сюжет и поука. Двамата братя Марин и Димитър Трошанови са добър тандем – не само в семейството, но и професионално. "Работим заедно по общи проекти и се подкрепяме във всяко едно начинание", казва Марин. А Димитър отсича, че са добър тандем. Родени са в Бургас,..

публикувано на 08.11.24 в 14:46

От Бристол до Розовата долина: Артистичният път на Джоана Брадшоу

В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът" – Кари Брадшоу. Но за разлика от съименичката си Джоана е родом от Бристол и заменя подредената Великобритания с малко живописно казанлъшко село, сгушено в Розовата долина. Джоана завършва..

публикувано на 08.11.24 в 12:02
Цветелина Терзийска

Вътрешен мир и арт: Пътят към баланса с Цветелина Терзийска

В рубриката "Разговорът" ви срещнахме с Цветелина Терзийска, организатор на артсъбития, тя разказва за вдъхновението, трудностите и смисъла на нейната работа, както и за изборите в живота, които правим от вътрешна потребност. Тя е организационен психолог, а преди това се е занимавала със счетоводство и финанси. Споделеното от нея разкрива дълбокото..

публикувано на 08.11.24 в 11:45

Как поливагусната теория променя разбирането ни за психиката

Във Военната академия "Г.С. Раковски" бе представена книгата "Нашият поливагусен свят" на проф. Стивън Порджъс, която поставя на преден план революционната поливагусна теория – едно от най-значимите нови постижения в областта на психологията и физиологията. Тази теория вече намира приложение в множество дисциплини и научни публикации, като..

публикувано на 08.11.24 в 10:53

"Берлинска седмица на науката" обсъжда бъдещето на продоволствената сигурност

От 7 до 9 ноември в Берлин се провежда престижната "Берлинска седмица на науката", събитие, което обединява учени и специалисти от различни области в търсене на иновационни решения за съвременните глобални предизвикателства. Журналистът Ася Чанева, включила се директно от немската столица, разкри подробности за актуалната програма и основните..

обновено на 08.11.24 в 10:03