Последната среща от серията "Прочити", литературните разговори в галерия "Прегърни ме", е с Екатерина Петрова в 18.30 часа на 10 януари. В любопитния формат литературата си общува с другите изкуства, и то чрез артистите, които са дълбоко свързани и обвързани с нея.
"Ние с галерия "Прегърни ме" и хората, които стоят зад цялата тази прекрасна организация, си казваме, че не слагаме точката, а искаме да се отдадем още на мечтаене и на посоки в тези срещи, които толкова много ни заредиха“, каза в "Артефир" водещата на "Прочити" Белослава Димитрова.
Идеята ѝ за формата идва от старите литературни клубове, в които човек може неформално да обсъжда със съмишлениците в езика, всичко онова, което го вълнува – книги, любопитни литературни преживявания и вдъхновения.
В предстоящия разговор публиката ще разбере как именно литературата е повлияла на Екатерина Петрова. Тя се занимава с литературен превод, есеистика и журналистика. Нейни текстове и преводи на български и английски са публикувани в редица издания. Живяла е, учила и работила в различни краища на света, но сега София е нейният дом. В "Прочити" ще стане дума и за книгата ѝ "Нещотърсач: 44 (не)обикновени предмета от близо и далеч". Откъси от нея ще представи актрисата Лора Тенчева.
"Какво означава един млад човек да бъде наистина космополит, с отворени сетива за всичко, за всеки един различен и интересен град. Дори някои градове, които ни се струват обикновени, разбира се, че в тях има необикновени неща. Или пък в онези градове, които са емблема, като Ню Йорк" – това Белослава Димитрова иска да излезе на преден план за публиката от Екатерина Петрова. Авторката на "Нещотърсач"-а буди въображението с факти и истории за нещата, които ни заобикалят в ежедневието.
В "Прочити" публиката има възможността да се пошляе литературно и житейски с нея и да си припомни защо светът е за четене с разбиране.
С "Прочити" Белослава Димитрова изследва именно взаимодействието между литературата и другите изкуства и стига до извода, че пътят е там, за да бъде продължен, че литературата и журналистиката си заслужават вслушването, че изкуството винаги е една голяма прегръдка за всеки човек.
Една от целите на формата е и да превърне "Прегърни ме", където се провеждат освен всичко останало и много значими ателиета, в една много по-разпознаваме галерия.
Повече чуйте в звуковия файл.
Снимка – галерия "Прегърни ме"
Българо-японският куклен спектакъл "История за чайка и банда котараци" на Катя Петрова е поканен за ново турне в няколко японски града през лятото. Това е третото гостуване на спектакъла, който дълги години се игра на сцената на Столичния куклен театър. Поканата за предстоящото турне дойде поради големия интерес от страна на японската публика към..
За пръв път в България се провежда годишното общо събрание на CISAC – най-значимият глобален форум в света на авторските права. Негов домакин е сдружението на композитори, автори и музикални издатели за управление на авторски права "Музикаутор", член на Конфедерацията от 1993 г. Форума събира творци, ръководители на дружества за колективно..
Как празнуват и какво значи 24-ти май за хората, за които всеки ден е "ден на буквите". Анкета с редактори, коректори и преводачи за интимното преживяване на четенето и колективното честване на писмеността и културата. Зорница Христова е българска преводачка от английски език, журналистка и авторка на детски книги. През 2010 година създава собствено..
"За какво мислиш?" ни пита книгата на Лоран Моро, която е неин автор и художник. Героите? Четем им мислите, виждаме ги нарисувани, можем да повдигнем капачетата и да видим дали и другите не мислят като нас: "Анелия има сладки желания", "Гийом кипи от гняв", "Антоан не си намира думите", "Лоран няма търпение отново да е лято", "Розали е започнала да..
Празничното издание на предаването "Семейно радио" е посветено на 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, с директни включвания и репортажи от: Голямото семейство на Българското национално радио поздрави своите слушатели с директни включвания и репортажи на: Радио София..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова,..
Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на..
В навечерието на 24 май – денят на българската просвета и култура, и на славянската писменост – в студиото на радиопредаване гостуваха представители на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg