Последната среща от серията "Прочити", литературните разговори в галерия "Прегърни ме", е с Екатерина Петрова в 18.30 часа на 10 януари. В любопитния формат литературата си общува с другите изкуства, и то чрез артистите, които са дълбоко свързани и обвързани с нея.
"Ние с галерия "Прегърни ме" и хората, които стоят зад цялата тази прекрасна организация, си казваме, че не слагаме точката, а искаме да се отдадем още на мечтаене и на посоки в тези срещи, които толкова много ни заредиха“, каза в "Артефир" водещата на "Прочити" Белослава Димитрова.
Идеята ѝ за формата идва от старите литературни клубове, в които човек може неформално да обсъжда със съмишлениците в езика, всичко онова, което го вълнува – книги, любопитни литературни преживявания и вдъхновения.
В предстоящия разговор публиката ще разбере как именно литературата е повлияла на Екатерина Петрова. Тя се занимава с литературен превод, есеистика и журналистика. Нейни текстове и преводи на български и английски са публикувани в редица издания. Живяла е, учила и работила в различни краища на света, но сега София е нейният дом. В "Прочити" ще стане дума и за книгата ѝ "Нещотърсач: 44 (не)обикновени предмета от близо и далеч". Откъси от нея ще представи актрисата Лора Тенчева.
"Какво означава един млад човек да бъде наистина космополит, с отворени сетива за всичко, за всеки един различен и интересен град. Дори някои градове, които ни се струват обикновени, разбира се, че в тях има необикновени неща. Или пък в онези градове, които са емблема, като Ню Йорк" – това Белослава Димитрова иска да излезе на преден план за публиката от Екатерина Петрова. Авторката на "Нещотърсач"-а буди въображението с факти и истории за нещата, които ни заобикалят в ежедневието.
В "Прочити" публиката има възможността да се пошляе литературно и житейски с нея и да си припомни защо светът е за четене с разбиране.
С "Прочити" Белослава Димитрова изследва именно взаимодействието между литературата и другите изкуства и стига до извода, че пътят е там, за да бъде продължен, че литературата и журналистиката си заслужават вслушването, че изкуството винаги е една голяма прегръдка за всеки човек.
Една от целите на формата е и да превърне "Прегърни ме", където се провеждат освен всичко останало и много значими ателиета, в една много по-разпознаваме галерия.
Повече чуйте в звуковия файл.
Снимка – галерия "Прегърни ме"
Професор Боян Добрев е ръководител на катедра "Стенопис" в Националната художествена академия и е доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства. Създател е на множество мултимедийни реализации за нуждите на Министерството на външните работи, Софийски университет "Св. Климент Охридски", Министерство на икономиката, Посолството на САЩ в България,..
Илюстраторката и графична дизайнер Александра Рамирес е базирана в Лондон вече повече от 10 години. Нейната работа е насочена към дигиталния дизайн, но в изложбата си Slam Dunk в столичното галерийното пространство L44 Рамирес изразява огромната си любов към спорта и баскетбола, експериментирайки с техниката ситопечат. Александра е специализирала в..
Със своя "НЕпътеводител за Италия от А до Я" блогърът и пътешественик Иван Кръстев потапя читателите в магията на така наречената "Страна на Ботуша". Кръстев работи в строгата сфера на финансите, но неговата страст е пътуването. Като пишещ пътешественик той членува в Асоциацията на журналистите и писателите по туризма (АБУЖЕТ)...
Ноемврийският брой на списание "Лик" разказва за 10-годишната история на кино-литературния фестивал "Синелибри". Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) проследява развитието на форума от неговото създаване до юбилейното му десето издание, което се проведе през тази година. В "Радио Лик" разговорът за този уникален кино-литературен фестивал..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е първа самостоятелна изложба на софийска територия за родения порез 1998 година художник, завършил живопис в НХА. Изложбата е разполовена от идеята за светлината и мрака. Едната половина..
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg