Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

10 януари 1997 г. – смяна на посоката

Протестни действия около сградата на парламента на 10 януари 1997 г. Демонстрантите щурмуват сградата
Снимка: БТА

Датата 10 януари 1997 г., макар за някои българи да се вижда случила се едва ли не вчера, всъщност вече отколе остана в историята – 27 години от тогава. В историята тя остава също и с факта, че смени посоката на обществено-политическото развитие: дотогава се предлагаха какви ли не екстравагантни пътища за България – китайски, босфорски, а някои къде по-плахо, къде по-гръмогласно настояваха за кремълски, докато голяма част от гражданите заявиха категорично и недвусмислено: пътят на България е към и в Европа.

Протестни действия около сградата на Парламента на 10 януари 1997 година. Демонстрантите щурмуват сградата.
Тъкмо на 10 януари 1997 г. мнозинството българи определи и наложи на политиците този български европейски път, което всъщност прави датата толкова значима и важна. 

Доколко обаче осъзнаваме и разбираме тези нейни значимост и важност и доколко има скрити обстоятелства, които стоят зад този исторически по измеренията си процеси, анализираме и коментираме с историка и активен участник в събитията през 90-те проф. Димитър Луджев, с директора на Държавна агенция "Архиви" доц. Михаил Груев и с културолога, медиен и политически наблюдател доц. Георги Лозанов.

Снимки: БТА
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята като ода

Националните чествания на Шипченската епопея отбелязват годишнини от най-значителните сражения през 1877 г., но и от построяването на паметника с усилията на целия народ. Паметникът е официално открит от Борис III през 1934 г, строен е цели 12 години. За битката на Шипка, както и за паметника, за символиката на върха, останала в народната памет..

публикувано на 21.08.24 в 17:58
Рио де Жанейро

Рио де Жанейро е единственият град извън Европа, който е бил столица на европейска държава

Бразилия е толкова голяма, че е по-лесно да кажем с кои държави от Южна Америка не граничи, отколкото да изброим кои са ѝ съседки. Оказва се, че няма общо КПП единствено с Чили и с Еквадор. Нормално, като се има предвид, че е пета по площ в света, а по брой население е на шесто място със своите 208 милиона жители. Името си страната дължи на дървото..

публикувано на 21.08.24 в 15:45
 Атанас Кръстанов

След закриването на Гражданска защита през 2011-а се създаде вакуум на специалисти и експерти

"През последните 2 години Столична община, дирекция "Аварийна помощ и превенция" е направила изцяло реиновация на 10 скривалища", съобщава в предаването "Следобед за любопитните" експертът и физик Атанас Кръстанов. Проблемът, според него обаче, не е само тези помещения да бъдат изчистени и подготвени, а това дали няма да се получи отказ на..

публикувано на 20.08.24 в 16:10

Пивовари: Епизод 3 – Пивото е страст – Бъдещност, къщата и лекарят

В пет епизода представяме историята на българското пиво от навлизането на пивоварството у нас, след освобождението до наши дни. Разкриваме тайните на технологичните процеси в миналото и сега.  Във всеки епизод с помощта на потомци, краеведи, историци разказваме личната истории на едни от първите пивовари в България: братя Прошек, д-р Кожухаров,..

публикувано на 20.08.24 в 11:35
доц. Благой Бурдин

Доц. Благой Бурдин пристигна в БНР с единствения водороден електромобил

Доц. Благой Бурдин от Института по електрохимия и енергийни системи (ИЕЕС) към Българската академия на науките пристигна в БНР с единствения водороден електромобил. "Водородният автомобил е електромобил, т.е. има електродвигател, това, което е различното, е, че се зарежда с водород само за няколко минути и в автомобила има горивна клетка,..

публикувано на 19.08.24 в 18:00