Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

10 януари 1997 г. – смяна на посоката

Протестни действия около сградата на парламента на 10 януари 1997 г. Демонстрантите щурмуват сградата
Снимка: БТА

Датата 10 януари 1997 г., макар за някои българи да се вижда случила се едва ли не вчера, всъщност вече отколе остана в историята – 27 години от тогава. В историята тя остава също и с факта, че смени посоката на обществено-политическото развитие: дотогава се предлагаха какви ли не екстравагантни пътища за България – китайски, босфорски, а някои къде по-плахо, къде по-гръмогласно настояваха за кремълски, докато голяма част от гражданите заявиха категорично и недвусмислено: пътят на България е към и в Европа.

Протестни действия около сградата на Парламента на 10 януари 1997 година. Демонстрантите щурмуват сградата.
Тъкмо на 10 януари 1997 г. мнозинството българи определи и наложи на политиците този български европейски път, което всъщност прави датата толкова значима и важна. 

Доколко обаче осъзнаваме и разбираме тези нейни значимост и важност и доколко има скрити обстоятелства, които стоят зад този исторически по измеренията си процеси, анализираме и коментираме с историка и активен участник в събитията през 90-те проф. Димитър Луджев, с директора на Държавна агенция "Архиви" доц. Михаил Груев и с културолога, медиен и политически наблюдател доц. Георги Лозанов.

Снимки: БТА
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Настояще и бъдеще на ЦЕРН – от какво е изградена Вселената и как функционира

Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски държави през 1954 г.  Във връзка със 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-годишнината от пълноправното членство на България в организацията Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за..

публикувано на 01.12.24 в 10:10

Срещу пет евро риташ виртуално с Роналдо

Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е   рекордьор по отбелязани..

публикувано на 28.11.24 в 17:35

Домашното насилие: Никога не е за последен път!

На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..

публикувано на 28.11.24 в 15:30

"За думите" – 30 години за чудото на словото и българската реч

Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..

публикувано на 26.11.24 в 19:19

Нов медикамент ефективно предотвратява заразяването със СПИН

На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..

публикувано на 26.11.24 в 11:26