Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуствен интелект ще поставя ранна диагноза за рак

| Интервю

В Медицинския университет в Плевен разработват софтуерна система за ранна диагностика на предракови промени на маточната шийка, базирана на изкуствен интелект.

Преди две години гинекологът д-р Георги Пранджев обсъжда приложението със своя научен ръководител проф. Славчо Томов.

При гинекологичен преглед често се прави изследване, наречено колпоскопия – с увеличение се оглежда маточната шийка.

"Повечето пациентки дори не разбират за това, защото отнема няколко секунди"каза д-р Пранджев.

Той обясни, че софтуера ще обработва качените изображения и в рамките на няколко секунди ще дава препоръка на пациентите.

По последни данни 604 000 жени на година се разболяват от онкологичното заболяване, половината от тях загиват, което подчертава важността на новата система за ранна диагностика на предраковите изменения. Д-р Георги Пранджев вярва, че софт­уерът няма да замени лекаря, но би го облек­чил и би намалил излишните хоспитализации.

За да продължи успешното финализиране на проекта, са необходими още инвестиции, уточни още д-р Пранджев. 

Цялото интервю чуйте в прикачения звуков файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Културното наследство като споделена отговорност

Как институците, неправителствените организации и бизнесът могат да работят заедно за съхраняването на културното наследство в България? Каква е ролята на гражданите и как можем да изградим устойчив интерес към темата "наследство"? Отговори на тези въпроси търсим в разговора с арх. Дора Иванова – основател и управител на фондация "Проект..

обновено на 07.04.25 в 10:25

Тържествено откриване на Седмицата на гората

Тържественото откриване на Седмицата на гората ще се състои на 7 април от 11 ч. пред храм-паметника "Свети Александър Невски" в София. Мотото тази година е: "Век от вечността в опазване и грижа". Седмица на гората се отбелязва традиционно от 1925 година в началото на април. Инициативата е свързана с празника на залесяването, въведен покрай..

публикувано на 07.04.25 в 09:48
Д-р Богдан Пенев, д-р Васил Хайкин, д-р Искрен Моллов и Ана-Мария Кръстева

Помага ли вярата на лекарите, посветили се на спасяването на човешкия живот?

Днес много са лекарите, които са религиозни хора и намират сили и смисъл във вярата си. Тя – вярата им помага да се справят със стреса и предизвикателствата на медицинската професия, както и ги мотивира в работата им с пациенти. От друга страна лекарите следва да уважават религиозните убеждения на своите пациенти, които може да са различни...

публикувано на 07.04.25 в 09:15
Иглика Иванова

Иглика Иванова: Давим се в информация, без да бъдем информирани

Как да консумираме новини, без това да навреди на здравето ни? Кой е правилният баланс, за да не изпадаме в стрес? Как новините и дезинформацията завладяват живота ни? Какво значи "информираност"? В рубриката "Въпреки мрежата" на тези въпроси отговаря Иглика Иванова , медиен изследовател, лектор по информационна и медийна политика на Европейския съюз..

публикувано на 07.04.25 в 09:00
Тони Йорданов

Северозападно вино

Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..

публикувано на 06.04.25 в 10:35