"Мигове от живота", които водят до "Безкрайност", представят Мая Дойчинова-Сапунджиева и Ивайло Сапунджиев в рамките на фестивала за кино от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка SOFIA MENAR.
В Дома на киното вече може да бъде разгледана първата от двете изложби на фотографския тандем. Тя ще бъде видима до 20 януари, като в експозицията зрителите откриват кадри, които запечатват най-вкусните, наситени колкото с усмивки, надежда и любов, толкова и с болка, тъга и сълзи безценни моменти от живота на хората. В случая мигове, изживени и заснети в Мароко, Тунис, Египет, Турция, Узбекистан, Индия и Иран. Серията представя едно пътешествие из различни култури, бит и традиции.
"Много често не търся нещо, то ме намира. Или очаквам да се случи, и то се случва. Тогава е наистина най-вълнуващо - срещите с хората, техните емоции, които споделят с теб самия, особено в тази част на света. Хората там са много слънчеви, отворени към другия свят и емоциите и случките са много интересни", каза в "Артефир" Май Сапунджиева.
Според нея понякога просто трябва да хванеш момента. Виждаш емоцията, и трябва да я запечатваш. Езикът на жестовете, комуникацията дори без думи, енергията са ключови в улавянето на мига. Чуждия или този на света. А местата, които са я впечатлили най-силно, са Иран и Индия.
На 15 януари, но в Културен център G8 ще бъде открита и "Безкрайност". Втората изложба на тандема улавя символа на безкрайността, поместен в архитектурните елементи и стенописи. Линии, форми и цветове, които носят вдъхновение и спокойствие. И те са заснети в същата част на света, като изключим обаче Египет. Повече от десет години фотографите са в търсене на хармония и това ги подтиква да създадат серията "Безкрайност".
"На мен лично ми трябваше време да установя, че тези безкрайни линии и орнаменти в архитектурата, рисунките, са нещо, което действа изключително успокояващо и хармонизиращо. (..) Всъщност самата серия се породи в последните години, когато много активно започнахме да снимаме със съпруга ми. След това, изследвайки и по-старите си кадри, установих как много често съм търсила точно това, без да го осъзнавам в началото. След това вече стана съвсем съзнателно търсене", обясни Мая Сапунджиева.
За снимането в добрата компания на мъжа ѝ, тя казва:
"Понякога сме доста различни в снимките си и в усещането на нещата. Погледите хем са еднакви, защото имаме буквално едно към едно снимки, хем коренно различни. А сме били точно на едно и също място, почти в една и съща позиция".
За Мая Дойчинова-Сапунджиева фотографията учи преди всичко на търпение. Човек трябва да може да изчака своя точен миг.
И двете изложби на тандема ще бъдат съпътствани с представянето на книгите "Мигове от живота" и "Безкрайност". Повече за фотографиите и историите около тях чуйте в звуковия файл.
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...
Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg