"Мигове от живота", които водят до "Безкрайност", представят Мая Дойчинова-Сапунджиева и Ивайло Сапунджиев в рамките на фестивала за кино от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка SOFIA MENAR.
В Дома на киното вече може да бъде разгледана първата от двете изложби на фотографския тандем. Тя ще бъде видима до 20 януари, като в експозицията зрителите откриват кадри, които запечатват най-вкусните, наситени колкото с усмивки, надежда и любов, толкова и с болка, тъга и сълзи безценни моменти от живота на хората. В случая мигове, изживени и заснети в Мароко, Тунис, Египет, Турция, Узбекистан, Индия и Иран. Серията представя едно пътешествие из различни култури, бит и традиции.
"Много често не търся нещо, то ме намира. Или очаквам да се случи, и то се случва. Тогава е наистина най-вълнуващо - срещите с хората, техните емоции, които споделят с теб самия, особено в тази част на света. Хората там са много слънчеви, отворени към другия свят и емоциите и случките са много интересни", каза в "Артефир" Май Сапунджиева.
Според нея понякога просто трябва да хванеш момента. Виждаш емоцията, и трябва да я запечатваш. Езикът на жестовете, комуникацията дори без думи, енергията са ключови в улавянето на мига. Чуждия или този на света. А местата, които са я впечатлили най-силно, са Иран и Индия.
На 15 януари, но в Културен център G8 ще бъде открита и "Безкрайност". Втората изложба на тандема улавя символа на безкрайността, поместен в архитектурните елементи и стенописи. Линии, форми и цветове, които носят вдъхновение и спокойствие. И те са заснети в същата част на света, като изключим обаче Египет. Повече от десет години фотографите са в търсене на хармония и това ги подтиква да създадат серията "Безкрайност".
"На мен лично ми трябваше време да установя, че тези безкрайни линии и орнаменти в архитектурата, рисунките, са нещо, което действа изключително успокояващо и хармонизиращо. (..) Всъщност самата серия се породи в последните години, когато много активно започнахме да снимаме със съпруга ми. След това, изследвайки и по-старите си кадри, установих как много често съм търсила точно това, без да го осъзнавам в началото. След това вече стана съвсем съзнателно търсене", обясни Мая Сапунджиева.
За снимането в добрата компания на мъжа ѝ, тя казва:
"Понякога сме доста различни в снимките си и в усещането на нещата. Погледите хем са еднакви, защото имаме буквално едно към едно снимки, хем коренно различни. А сме били точно на едно и също място, почти в една и съща позиция".
За Мая Дойчинова-Сапунджиева фотографията учи преди всичко на търпение. Човек трябва да може да изчака своя точен миг.
И двете изложби на тандема ще бъдат съпътствани с представянето на книгите "Мигове от живота" и "Безкрайност". Повече за фотографиите и историите около тях чуйте в звуковия файл.
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg