В рубриката "Разговорът" в предаването "Нашият ден" гостува маестро Йордан Камджалов, за да представи новия си проект, с който прекрачва отвъд територията на музиката.
"Академия за Човека", която отваря врати тази година, е интердисциплинарен просветен център с фокус върху образованието и здравето на обществото. Школата е отворена за желаещи да се обучават от всяка възраст и област на интереси.
В ефира на предаването маестро Камджалов отправя покана към слушателите да вземат участие в първата публична лекция на Академията. Тя ще се проведе на 27-и януари в "Сити Марк Арт Център" и ще даде начало на публичните процеси на новооснованата школа.
Гостът използва възможността да покани всички слушатели и на спектакъла "Дързост", пожънал триумф във Виена. Мястото отново ще бъде "Сити Марк Арт Център". Преживяването маестрото определя като "неповторимо докосване до необятното".
Йордан Камджалов излага своите възгледи и мотивация за решението да се посвети на тази различна обществена дейност, извън познатите му предели на музиката.
"Всеки ден работя с мисъл за хората, защото всяко действия има смисъл само с мисъл за хората. Истината е, че нашето общество не е благородно, не е възпитано, то е болно и нехигиенично, но човешката душа заслужава най-доброто", вярва Камджалов.
По думите на диригента страната ни е на последно място по образование, но на първо място по смъртност. Това не бива да бъде лицето на България.
Като стълбове на едно "нормално общество", в каквото Камджалов призовава да се превърнем, той определя чистотата, уважението и здравето – физическо и психическо. Такова общество би обгрижвало своите таланти и шампиони, без да оставя у тях повод за срам пред света.
Маестрото разказва и какво ще представлява самата Академия. Това ще е школа в модерна, вдъхновяваща сграда по световен модел. В нея обучаващите се ще пристъпват без обувки и без телефон. Обучението ще бъде интердисциплинарно. В него наука, култура и спорт ще се допълват взаимно по модел, чиито корени откриваме още във времето на Питагор и Сократ. Моралната интелигентност, която Камджалов поставя в основата на личността, ще бъде основен приоритет.
Диригентът изрежда добре познати и утвърдени в своите сфери имена, привлечени като преподаватели към образователния проект. Теодосий Теодосиев, Благородна Танева, Белослава Кръстева, Пламен Кръстев, Нела Кръстева са педагози, донесли стотици отличия за България в областите физика, музика, шахмат.
Камджалов гарантира, че всяка една дисциплина в Академията ще бъде преподавана от професионалисти на световно ниво. "Аз ще се запиша на танци, тенис на маса и математика. Всеки би могъл да намери нещо за себе си, базата ще се разширява", казва той.
По отношение на политическата реалност у нас, Камджалов смята, че страната ни има необходимост от национална стратегия, която да използва, стимулира и развива ресурса от личности и таланти, с който разполага. "Министерство на таланта би спасило България", категоричен е маестрото. Възпитанието, културата и просветата са политика. За целта са необходими добри педагози.
Целия разговор може да чуете тук:
През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение. В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция..
Освен Ден на шегата, 1 април е и Международен ден на птиците – една от най-старите дати в природозащитния календар . По този повод д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет и част от общността "Дивата София" споделя своите наблюдения за връзката между присъствието на птици в ежедневието ни и усещането за щастие...
В навечерието на връчването на наградите "Инвеститор на годината", Мила Ненова , изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции, сподели в ефира на "Нашият ден" важността на тези награди за икономиката на страната и усилията, които се полагат за подобряване на инвестиционния климат в България. Тя подчерта, че събитието е не само..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако вземем само един от показателите – постоянно увеличаващият се брой на учениците – няма да сгрешим, ако допуснем, че тази гимназия дава надежда за бъдещето на селското стопанство в България. За..
1 април е не само Денят на шегата, а и Международният ден на птиците. Във Велико Търново днес, от 18:00 часа, в ТАМ – пространство за културни събития и социални инициативи, ще бъде създаден клуб по орнитология "В света на птиците". Негов инициатор е екологът Красимир Христов. С него разговаря редакторът Ани Маринова. Слушайте!
В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското..
Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън,..
През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg