Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йордан Камджалов представя "Академия за Човека" – път към едно "нормално общество"

| обновено на 16.01.24 в 12:35
Йордан Камджалов
Снимка: личен архив

В рубриката "Разговорът" в предаването "Нашият ден" гостува маестро Йордан Камджалов, за да представи новия си проект, с който прекрачва отвъд територията на музиката.

"Академия за Човека", която отваря врати тази година, е интердисциплинарен просветен център с фокус върху образованието и здравето на обществото. Школата е отворена за желаещи да се обучават от всяка възраст и област на интереси.

В ефира на предаването маестро Камджалов отправя покана към слушателите да вземат участие в първата публична лекция на Академията. Тя ще се проведе на 27-и януари в "Сити Марк Арт Център" и ще даде начало на публичните процеси на новооснованата школа.

Гостът използва възможността да покани всички слушатели и на спектакъла "Дързост", пожънал триумф във Виена. Мястото отново ще бъде "Сити Марк Арт Център". Преживяването маестрото определя като "неповторимо докосване до необятното".

Йордан Камджалов излага своите възгледи и мотивация за решението да се посвети на тази различна обществена дейност, извън познатите му предели на музиката.

"Всеки ден работя с мисъл за хората, защото всяко действия има смисъл само с мисъл за хората. Истината е, че нашето общество не е благородно, не е възпитано, то е болно и нехигиенично, но човешката душа заслужава най-доброто", вярва Камджалов.

По думите на диригента страната ни е на последно място по образование, но на първо място по смъртност. Това не бива да бъде лицето на България.

Като стълбове на едно "нормално общество", в каквото Камджалов призовава да се превърнем, той определя чистотата, уважението и здравето – физическо и психическо. Такова общество би обгрижвало своите таланти и шампиони, без да оставя у тях повод за срам пред света.

Маестрото разказва и какво ще представлява самата Академия. Това ще е школа в модерна, вдъхновяваща сграда по световен модел. В нея обучаващите се ще пристъпват без обувки и без телефон. Обучението ще бъде интердисциплинарно. В него наука, култура и спорт ще се допълват взаимно по модел, чиито корени откриваме още във времето на Питагор и Сократ. Моралната интелигентност, която Камджалов поставя в основата на личността, ще бъде основен приоритет.

Диригентът изрежда добре познати и утвърдени в своите сфери имена, привлечени като преподаватели към образователния проект. Теодосий Теодосиев, Благородна Танева, Белослава Кръстева, Пламен Кръстев, Нела Кръстева са педагози, донесли стотици отличия за България в областите физика, музика, шахмат.

Камджалов гарантира, че всяка една дисциплина в Академията ще бъде преподавана от професионалисти на световно ниво. "Аз ще се запиша на танци, тенис на маса и математика. Всеки би могъл да намери нещо за себе си, базата ще се разширява", казва той.

По отношение на политическата реалност у нас, Камджалов смята, че страната ни има необходимост от национална стратегия, която да използва, стимулира и развива ресурса от личности и таланти, с който разполага. "Министерство на таланта би спасило България", категоричен е маестрото. Възпитанието, културата и просветата са политика. За целта са необходими добри педагози.

Целия разговор може да чуете тук: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47

"Камино де Сантяго" и магията на срещите

Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..

обновено на 22.11.24 в 09:24
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46