Музика: Джоакино Росини
Либрето: Луиджи Балоки и Александър Суме
Премиера: 9 октомври 1826 година в Париж.
Действащи лица:
• Мохамед Втори – султан на Турция (баритон)
• Клеомен – губернатор на Коринт (тенор)
• Памира – негова дъщеря (сопрано)
• Неокъл – млад гръцки войн (мецосопрано)
• Йеро – почитан от всички гражданин на Коринт (бас)
• Омар – приближен на султана (бас)
Първо действие
Мюсюлманите предвождани от султана Мохамед Втори са завзели Константинопол през 1453 и са сринали Източната Римска империя след славно хилядолетно съществуване. Шест години по-късно те обсаждат Коринт. Гръцките защитници се събират около губернатора Клеомен.
Младият войн Неокъл и почитаният от всички Йеро вдъхват кураж на народа и призовават най-смелите към саможертва. Неокъл напомня на Клеомен, че му е обещал ръката на дъщеря си. Прелестната Памира обаче е влюбена в Алманзор, когото случайно е срещнала в Атина. За жалост пътищата им се разделили. На площада на Коринт Мохамед Втори празнува победата и заплашва, че ще се разправи жестоко с всяка съпротива. Неговият таен агент Омар му известява, че голямата крепост все още устоява на атаките на турците. Довеждат пленения Клеомен.
Мохамед повтаря заканата си пред губернатора на Коринт: ако доброволно не се предадат, ще сринат града до основи. Втурва се Памира и познава в лицето на султана своя изгубен любим. Мохамед е готов да се ожени за нея, а това означава и спасение за Коринт. Клеомен напомня на дъщеря си, че трябва да се омъжи за Неокъл, а когато отказва – я проклина.
Второ действие
В шатрата на Мохамед се подготвя сватбата му с Памира. Младата жена отчаяно търси изход от създалата се ситуация. Разкъсвана между любовта и дълга към съгражданите си тя моли духа на починалата си майка да ѝ даде съвет и кураж. Султанът е непреклонен: съдбата на Коринт зависи от решението на Памира. В разгара на сватбения пир се появява разяреният Неокъл. За да го спаси от страшния гняв на Мохамед, девойката го представя за свой брат. Султанът отменя наказанието и кани младия войн да сподели радостта им. Оскърбен Неокъл отказва, а Омар известява, че коринтяните са се разбунтували. От крепостта Клеомен призовава дъщеря си да не изоставя своя народ. Памира е принудена да се подчини и напуска своя любим. Султанът се заканва, че няма да има пощада за никого...
Трето действие
В гробището на Коринт оцелелите са намерили последно убежище.
Памира заедно с други жени се моли за спасението на града. Идва Клеомен, който все още мисли за дъщеря си като за предател. Неокъл обаче разкрива нейната саможертва. Младата жена се е отрекла от любовта си към Мохамед и чувствата ѝ сега са отправени към Неокъл.
Трогнат Клеомен благославя двамата млади. Врагът е обградил гробището и всеки миг ще избие всички. Йеро им вдъхва кураж и готовите на саможертва гърци тръгват към последния си бой. Останали сами Памира и другите жени в молитви очакват последния си час. Преодолял съпротивата по пътя си, Мохамед се втурва към гробището с едничката мисъл да спаси своята любима. Но Памира е дала дума: по-добре да умре, отколкото да попадне жива в ръцете на враговете на своя народ. Коринт е обхванат от пламъци.
В 24-тото издание на своя Великденски музикален фестивал Държавната опера във Варна поднася 16 събития в различни жанрове – опера, оперета, балет, концерт и мюзикъл и спектакли за деца. Началото беше поставено през март с представления на оперите "Бохеми“ и "Макбет“, детския мюзикъл "Мечо Пух“ и първия от концертите "Лицата на НМА "Проф. Панчо..
През далечната 1981 година едно име нахлу с гръм и трясък в рокаджийските класации на цяла Европа и предизвика удивени възгласи. Проглуши дори британските фенове и славещата се със своя шовинизъм критика на Албиона не успя да затвори очите си пред факта, че Германия е родила група от класата на "Деф Лепърд", "Айрън Мейдън", "Саксън" и..
От началото на своето създаване фестивалът "Артис" носи послание за духовност, творчество, креативност и вдъхновение. Този мотив е силно застъпен и в това издание, което поставя своето начало на 12 април от 19.00 часа в зала № 9 на Национален дворец на културата с концерт на Ирина Георгиева, Георги Андреев, Милена Андреева озаглавен "Фолклор и..
Спектакъл от сцената на Нидерландската национална опера ще проследим тази събота (4 април от 20 часа) чрез международния радиообмен. Това е операта "Роберто Деверьо" на италианския композитор Гаетано Доницети, с която трупата на театъра и тандема режисьор – диригент, Йетске Мийнсен и Енрике Мацола, завършват историческата трилогия на Тюдорите. В нея..
Операта е базирана върху трагедията на Франсоа Ансело "Елизабет Английска". Либрето: Салваторе Камарано. Световна премиера: 29 октомври 1837, Неапол, театър "Сан Карло". В България операта не е поставяна никога. Действащи лица: • Елизабет Първа, кралица на Англия – сопран • Херцог Нотингам – баритон • Сара, херцогиня Нотингам – мецосопран • Роберто..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg