Ромската Нова година е специален празник, който обединява ромската общност в България и служи за подчертаване на културното наследство и обогатяване на взаимните връзки между различните етнически групи в страната. В този дух, Българското национално радио (БНР) ще бъде домакин на специално събитие, в което участват ученици от Основно училище в Граф Игнатиево. Събитието ще се проведе в 1-во студио на Радиото в 13:00 часа и ще бъде посветено на представянето на легендата за празника Василица.
Децата, на възраст между 8 и 12 години, ще имат възможността да споделят тази стара и вълнуваща история с публиката. Празникът, известен още като Ромската Нова година, събира хора от различни етнически произходи и насърчава взаимоприемането и разбирателството между тях.
Кампанията "Да възстановим мостовете по между нас", която се организира от център "Амалипе" вече 15 години, има за цел да насърчи разбирателството и сътрудничеството между различните етнически общности в България. Тя е специално насочена към обогатяване на културния обмен и подчертаване на общите ценности и традиции между ромската, българската, турската и други етнически групи. Важно е да се подчертае, че всяко училище посещава различни институции, за да наричат за здраве и да изразят посланието, че взаимната подкрепа и сътрудничество са от съществено значение за постигането на общи цели.
За много от децата, този опит е първото им пътуване до София и представлява възможност да срещнат различни култури и традиции.
"Децата си тръгват с много положителни емоции. Някои от тях за първи път идват в София. Важно е да накараме децата да си повярват, че могат да успеят без значение отъкде идват", посочва тя.
В заключение, Ромската Нова година и събития като това на БНР и център "Амалипе" играят важна роля в укрепването на връзките между различните общности в България и насърчават културното разнообразие и взаимното разбирателство. Те ни напомнят, че с дух на сътрудничество и уважение можем да постигнем много повече.
Чуйте разговора в зувковия файл.
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg