Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мерилин Хорн в "Обсадата на Коринт" от Росини

Снимка: Marty Umans

В съботната вечер (13 януари от 20 часа) ще честитим юбилея на Мерилин Хорн, броени дни преди да навърши достолепните 90 години. За почитателите ѝ тя е дар от Бога! Истинско вокално чудо, което разкрива цялата си прелест и изумително съвършенство в интерпретацията на творческото наследство на Джоакино Росини. "Той е голямата ми любов!", категорична е прочутата певица. "Усещам, че помежду ни има нещо дълбоко и енигматично. Като погледна изминатия път – сякаш всичко съм изпяла, считано от мнозина за невъзможно за интерпретация. Тайната е в необходимата подготовка и характер. Никога не съм бързала, защото изпитвам недоверие към стремително развиващата се кариера", твърди Мерилин Хорн.

В края на 60-те години заедно със сопраното Бевърли Силс триумфират в Миланската скала. Ръководството на знаменития театър възобновява постановката на "Обсадата на Коринт" от Росини специално за двете гранд дами на американската опера. Впрочем това е преработен вариант, който авторът прави на предишната си творба с име "Мохамед Втори", провалила се за жалост на премиерата в неаполитанския театър Сан Карло през 1820.


Шест години по-късно майсторът от Пезаро вече е директор на Италианския оперен театър в Париж. Либретото на Луиджи Балоки и Александър Суме значително се различава от това на "Мохамед Втори". Акцентът пада върху патриотичните идеи и саможертвата в името на свободата. Премиерата на 9 октомври 1826 година съвпада с вълненията на французите за събитията в Гърция и борбата с турските нашественици.

Успехът на "Обсадата на Коринт" вероятно допринесъл за назначаването на Росини в същата 1826 за кралски придворен композитор. В спектакъла на Миланската скала от април 1969 участват сопраното Бевърли Силс в ролята на Памира, младият войн Неокъл е Мерилин Хорн (мецосопрано), тенорът Франко Бонизоли е Клеомен, Махамед Втори – Хустино Диас (баритон), хор и оркестър на Ла Скала начело с маестро Томас Шипърс.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50