Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мерилин Хорн в "Обсадата на Коринт" от Росини

Снимка: Marty Umans

В съботната вечер (13 януари от 20 часа) ще честитим юбилея на Мерилин Хорн, броени дни преди да навърши достолепните 90 години. За почитателите ѝ тя е дар от Бога! Истинско вокално чудо, което разкрива цялата си прелест и изумително съвършенство в интерпретацията на творческото наследство на Джоакино Росини. "Той е голямата ми любов!", категорична е прочутата певица. "Усещам, че помежду ни има нещо дълбоко и енигматично. Като погледна изминатия път – сякаш всичко съм изпяла, считано от мнозина за невъзможно за интерпретация. Тайната е в необходимата подготовка и характер. Никога не съм бързала, защото изпитвам недоверие към стремително развиващата се кариера", твърди Мерилин Хорн.

В края на 60-те години заедно със сопраното Бевърли Силс триумфират в Миланската скала. Ръководството на знаменития театър възобновява постановката на "Обсадата на Коринт" от Росини специално за двете гранд дами на американската опера. Впрочем това е преработен вариант, който авторът прави на предишната си творба с име "Мохамед Втори", провалила се за жалост на премиерата в неаполитанския театър Сан Карло през 1820.


Шест години по-късно майсторът от Пезаро вече е директор на Италианския оперен театър в Париж. Либретото на Луиджи Балоки и Александър Суме значително се различава от това на "Мохамед Втори". Акцентът пада върху патриотичните идеи и саможертвата в името на свободата. Премиерата на 9 октомври 1826 година съвпада с вълненията на французите за събитията в Гърция и борбата с турските нашественици.

Успехът на "Обсадата на Коринт" вероятно допринесъл за назначаването на Росини в същата 1826 за кралски придворен композитор. В спектакъла на Миланската скала от април 1969 участват сопраното Бевърли Силс в ролята на Памира, младият войн Неокъл е Мерилин Хорн (мецосопрано), тенорът Франко Бонизоли е Клеомен, Махамед Втори – Хустино Диас (баритон), хор и оркестър на Ла Скала начело с маестро Томас Шипърс.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Търсачът на автентична музика от цял свят - Ангел Демирев, с авторски концерт в БНР

На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в света – китарата. Сюжетът преплита български фолклор, балкански елементи, музика от целия свят, а главната роля е в ръцете на акустичното трио на китаристът Ангел Демирев, в което участват Петър..

публикувано на 03.11.24 в 08:25
Жорж Претр дирижира Виенската филхармония на Новогодишния концерт (1 януари 2010 г.) в Музикферайн, Виена, Австрия.

Дирижира Жорж Претр

В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана. През 1961 се срещат с Мария Калас. Prima donna assoluta e на върха в кариерата си, а Претр се превръща в един от любимите ѝ диригенти. Три години по-късно с посредничеството на EMI изкачват шеметна..

публикувано на 02.11.24 в 08:05

Напусна ни внезапно маестро Драгомир Йосифов

Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив. Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов...

публикувано на 31.10.24 в 15:09

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 ноември 2024 г.

1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..

публикувано на 31.10.24 в 10:25

Как дигиталната музика промени музикалния бизнес?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" говорим за музикалното мениджърство и клубния живот в различните краища на Европа. Събеседник е Светослав Нунев – организатор на събития и концерти на български изпълнители в световната музикална столица Лондон, с дългогодишен опит като композитор и диджей. Той сподели своите наблюдения и..

публикувано на 30.10.24 в 11:36