Любомир Денев-син премиерно представя своята опера-мюзикъл "Агарта" в Първо студио на БНР. В предаването "Контемпо" диригентът, оркестратор и композитор разказва за историята около идеята и осъществяването на "Агарта", както и причината да създаде мюзикъл:
Композиторът сподели и за сюжета на операта-мюзикъл "Агарта":
"Действието се развива през 2045 година, в близко бъдеще, когато ресурсите на Земята са пред изчерпване. Разбира се, има любовен триъгълник – главният герой, Марк, е космически инженер, който се влюбва в една космонавтика и двамата имат различни виждания за това дали искат да се качат на космическия кораб "Агарта", който е предназначен за колонизация на човешкия вид в Космоса. Двамата решават, че все пак ще отидат, въпреки че той обещава на сестра си да не го прави. Антагонистът е инвеститор в кораба. По-късно той изненадва всички пасажери, които са от богатия слой на общността. Темите в историята са много. Първата, разбира се, е любовта, защото тя е вечна тема и може би само тя ще ни спаси. Втората е за околната среда, защото Земята е нашият единствен дом и трябва да се грижим за него, трябва да се постараем да го съхраним и дори да го възстановим.Темата за алчността и за властта също присъства в мюзикъла – за това как хората се опияняват от възможността за влияние. Има и комични сцени, така че нюансите са много."
Списъкът с участниците е дълъг и разнообразен, чуйте подбора в следващия звуков файл:
Премиерните изпълнения са на 24 и 25 февруари от 19 часа в Първо студио на БНР. Билети в Рекламно-информационния център на БНР и в мрежата на Ивентим
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..
"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов. В "Артефир" популярният български историк,..
В предаването Lege Artis разгледахме темата за пластичната и възстановителната хирургия с участието на д-р Рупен Мектубджян – специалист по..
"Романът "Последна стъпка" е монотонно болезнен: стъпваш изречение след изречение – все стабилни и еднозначни – и изведнъж усещаш под читателското си..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg