Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владимир Градев чете Данте

Пътуването в първата част на поемата на Данте Алигиери "Божествена комедия" започва в нощта срещу Велики петък – 25 март 1300 година. Тогава той е на 35. Водачът му през ада и чистилището е Вергилий. Трите части на "Комедията", както първоначално се нарича поемата, са "Ад", "Чистилище" и "Рай". Така е озаглавил трите си тома "Прочити на Данте" и проф. Владимир Градев, който започва предговора към първия том така: 

"Истинското пътуване на моя живот започва с четенето на "Божествена комедия"." Преди 30 години във Флоренция той попада на френско-италианско издание на "Рай". След прочитането на няколко стиха открива "рая на поемата", но признава: "От писането за Данте ме държеше надалеч благоговението към поета, страхопочитанието пред шеметните дълбини и висини на творбата му."

По време на пандемията през 2021 г. проф. Владимир Градев изнася пред Сестрите кармилитки от манастира "Св. Дух" в София по тяхна покана поредица от лекции за "Комедията". Именно тези беседи, продължили година и половина, са в основата на тритомника му. Завладява проникновеното вникване в творбата и ерудицията на проф. Градев, както и дълбокото му вълнение, което се предава на читателя. Ясно се усеща удоволствието, с което са създадени "Прочити на Данте".

"Тези прочити са въведение в "Божествена комедия", пише авторът, а разговорът с него е въведение в духовния смисъл на Дантевата поема и приканва да осмислим през нея и човешката си участ днес.

Чуйте проф. Владимир Градев.

Снимка – Фондация "Комунитас"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поетическото познание на Васил Славов

Васил Славов е роден в София, където през 1989 г. излиза първата му стихосбирка "Спомен за потоп". Тогава заминава за САЩ, за да специализира след английската филология в Софийския университет литература, литературна критика и творческо писане и остава там. Вече е публикувал поезия, преводи и критически текстове в различни литературни издания у нас –..

публикувано на 19.09.24 в 18:35

Живко Седларски с няколко изложби в България

Известният ни скулптор живее във Франция, но винаги се представя като български артист. Почти всяка година той има изложба у нас, но този път представя изкуството си на софийската публика в две изложби – в галерия "Мисията" и в НДК, а след това с експозиции във Варна и Перник. Идеята за това мащабно представяне е на Албена Ненкова, която инициира и..

публикувано на 19.09.24 в 14:48
Сцена от

Другият театър

Думата театър обозначава толкова различни видове сценични изкуства, че увлечени от актуалната информация, понякога забравяме да подчертаем спецификите, които се крият зад разни сцени и програми. Една от различните по своя характер платформи е " Театър+ " на Народния театър "Иван Вазов", която преди броени дни срещна първата си публиката с шесто..

публикувано на 19.09.24 в 14:10
Манол Пейков

Манол Пейков: Смятам, че има въпиюща нужда да си преговорим уроците на историята

За книгоиздаването като мисия, за силата на думите и за стремежа към историческата истина – разговор в "Нашият ден" с Манол Пейков – издател, преводач, общественик и политик, член на Комисията за култура и медии в Народното събрание. Пейков споделя, че дълги години като книгоиздател е бил фокусиран главно върху художествената литература, но..

публикувано на 19.09.24 в 09:57

Българска авторка гостува на Фарьорските острови

Миглена Дикова-Миланова – преподавател по български език и култура в Университета в Гент, бе поканена това лято да твори на Фарьорските острови в програмата на резиденцията на Съвета на творците от Фарьорските острови – LISA. "Малкото селце Тьорнувик (Tjørnuvík), разположено в областта Sunda kommuna, северно на територията на най-големия остров от..

публикувано на 19.09.24 в 09:29