"Идеите са водещото и най-вече – това човек да работи онова, което иска. Човек, когато намери подходящата работа и подходящата професия, която го кара да бъде щастлив, той успява да бъде най-добрият", казва Мартин Ралчев. Той е млад учен, който в началото на тази година беше отличен с наградата "Млад изобретател" на фондация "Еврика".
Мартин Ралчев е електроинженер и неговата биография е наистина впечатляваща – той има три защитени патента за изобретенията си и многобройни отличия. Казва, че по своя път се е срещнал с много добри учители, които са му подавали ръка – като академик Чавдар Руменин и проф. Сия Лозанова от Института по роботика към Българската академия на науките, с които от първия ден започва да работи така, сякаш се познават от цял живот. "Те са отворени и ежедневно ми предават от своите знания, умения и житейски опит", казва Мартин Ралчев. По думите му така започва и неговата кариера в науката – без дори той да се замисли кога и как се е случило това.
Мартин може много да разказва за изобретенията и за новите проекти, по които работи, но по-интересно е това, което споделя как се раждат изобретенията – обикновено те идват като отговор на някоя необходимост в обществото, като търсене на решение на даден проблем. "България страда от липса на инженери и технически персонал", казва Мартин Ралчев и се надявам все повече млади хора да се запалят по точните науки.
"Има различни млади хора, но той с такава стръв се включва в изследователския процес, че това прави впечатление на много хора. И неговите резултати са впечатляващи", казва академик Чавдар Руменин за младия учен.
Снимка: Оля Стоянова
Думата полимери, произлиза от гръцките думи – "много" и "част", т.е. полимерите са нещо, което съдържа много части. Самата структура е една дълга молекула. Германецът Хермант Щаузингер, който е лауреат на Нобелова награда, за първи път обяснява, че може би има вещества, които са с огромна молекула, която нарича макромолекула. Години наред..
Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..
В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..
Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..
Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14..
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури...
След новия доклад на "Репортери без граници", защо "в България свободата на словото не е никаква ценност", коментира в "Мрежата" по програма "Христо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg