Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България на Венецианското биенале през 2024

Проектът "Съседите" ще представи страната ни на престижния форум във Венеция

Проектът "Съседите" с автори Лилия Топузова, Красимира Буцева и Джулиан Шехирян и куратор Васил Владимиров и ще представи България на 60-ото издание на Венецианско биенале за изкуство през 2024 година.

Победителите в Националния конкурс, организиран от  Министерството на културата, бяха избрани сред 16 кандидатстващи проекта от седемчленно жури с председател проф. д-р Венелин Шурелов. За първи път на сайта на Министерството на културата могат да се видят и останалите проекти и да се прочете протоколът от заседанието на журито.

"Съседите" е мултимедийна и интерактивна инсталация, която изважда на показ премълчаните и избледнели спомени на оцелелите от политическото насилие на комунистическия режим в България, пресъздава частично домовете на оцелелите, където се случват срещите и разговорите с тях. В тези лични пространства са поставени интервютата, водени от авторите на проекта, както и теренни аудио и видео записи и предмети от локациите на два от лагерите край Ловеч и Белене.

Венецианското биенале е най-старият и престижен форум за съвременно изкуство, основан през 1895. Той е и една от най-големите платформи за представяне на изкуство и среща на авторите с публиката. 


60-ото Венецианско биенале за изкуство ще се проведе от 20 април до 24 ноември 2024 (предварително откриване на 17, 18 и 19 април) под мотото StranieriOvunque"Чужденци навсякъде". Фокусът на изданието са темите за миграцията, изгнанието и "чуждестранния произход".

"Биеналето за изкуство е международно събитие с множество официални участия от различни страни, винаги е било платформа за представяне на творби на чужденци от цял свят. Така 60-ата международна художествена изложба на La Biennale di Venezia ще бъде празник на чуждото, далечното, аутсайдерското, странното, както и на местното", споделя кураторът на Международната изложба Адриано Педроза.

Първото участие на България на Биеналето във Венеция е през 1910 г., следват представяния през 1942, 1948, 1964, 1993, 1999, 2007, 2011, 2019 и 2022 г. Участието на страната ни през 2024 г. ще се реализира в експозиционното пространство зала "Тициан" (Sala Tiziano) в Centro Culturale Don Orione Artigianelli, близо до Моста на Академията.

Кураторът

Васил Владимиров е завършил бакалавърска степен по модерна история и политика в Royal Holloway, University of London и магистратура по политическа социология в London School of Economics and Political Science. Неговата практика като куратор е на границата между изкуството, политиката и историята.


Художниците

Красимира Буцева е визуален артист, изследовател и писател, живее между София и Лондон. Красимира е старши лектор в Лондонския колеж по комуникации, част от Университета по изкуства в Лондон (University of the Arts London). Трудовете ѝ присъстват както в галерийни пространства, така и в академични списания.

Лилия Топузова е професор по история в Университета на Торонто (University of Toronto). Тя е историк и режисьор, чиято работа е разположена между историята и паметта, особено във връзка с политическото насилие, мълчанието и травмата.

Джулиан Шехирян е мултимедиен артист, изследовател и писател, който живее между Филаделфия, САЩ, и София. Той е докторант по история на науката в Принстънския университет (Princeton University). В своята художествена практика Джулиан създава сайт-спесифик и пространствени мултимедийни инсталации, които използват архитектурни пространства, предмети и обекти чрез артистични намеси, видео, звук и експериментални технологии.

Българското участие с проекта "Съседите" на предстоящото Биенале във Венеция представиха в "Артефир" д-р Надежда Джакова, комисар на участието ни и завеждащ филиала към Националната художествена галерия "Софийски арсенал – Музей за съвременно изкуство", д-р Генади Гатев, член на Журито на Националния конкурс, кураторът Васил Владимиров и един от авторите на проекта – Красимира Буцева.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Маргарита Доровска

120 години от рождението на Стоян Венев - изложба в Музея на хумора и сатирата в Габрово

С впечатляваща изложба музеят "Дом на хумора и сатирата" в Габрово отбелязва 120-годишнината от рождението на художника Стоян Венев – един от класиците на българското изобразително изкуство. Експозицията включва над 200 живописни платна, карикатури, сатирични рисунки, етюди и акварели, както и прожекция на четири документални филма за личността..

публикувано на 23.12.24 в 13:25

Фед ле Гранд в клуб FOMO на 25 декември

"Цяло лято чаках участието си на Solar Summer. Това бяха най-добрите 6 часа в моя живот. Сега мога да умра като щастлив човек" , така сподели с хилядите си фенове в "Туитър" големият Фед ле Гранд своята  изява в афиша на фестивала Solar Summer през 2013 година.  Нидерландската мегазвезда показа, че няма предел на настроението, което не може да..

публикувано на 23.12.24 в 12:38

Литература и радио: Бъдни вечер с Иван Вазов и Гинка Станчева

В рубриката "Културен отпечатък" на Рождественското издание на "Terra Култура" се върнахме назад във времето, за да си припомним как са отбелязвали Бъдни вечер и Коледа през годините. Бъдни вечер и Коледа в Архивния фонд на БНР Архивите на Българското национално радио пазят духа на празниците, а ние се потопихме в тях, за да усетим..

обновено на 23.12.24 в 12:04

Бъдни вечер и Коледа в Архивния фонд на БНР

Предвкусваме празниците с Архивния фонд на БНР, който ни отвежда в различни краища на България, за да разберем как българите са посрещали Бъдни вечер и Коледа през годините. Народната певица Кремена Станчева разказва за коледните традиции в Шопския край през 2009 година. В неизвестна година от ХХ в. Златка Дойнова говори за посрещането на..

публикувано на 23.12.24 в 10:30

Рецептата за боб по манастирски – от магерницата на Гигинския манастир

В навечерието на Коледа и Бъдни вечер в "Нашият ден" о. Адриан – магер от Гигинския манастир разкрива рецептата за истинския боб по манастирски. Отец Адриан обръща внимание, че на Рождество в манастира е строг пост, защото такава е християнската традиция . Нечетният брой ястия на рождественската трапеза, който ние спазваме, е по-скоро..

публикувано на 23.12.24 в 10:14