Зимната палитра от вируси и бактериални инфекции, както и рисковете отново да преболедуваме "Ковид 19", поставихме в центъра на разговора с акад. Богдан Петрунов. Неговата експертиза ни даде точната картина на епидемиологичната обстановка, очакванията за грипна епидемия, мерките за безопасност. Акад. Петрунов категорично подчерта, че най-голямата бариера, предпазваща от разболяване, са ваксините и подчерта, че цялостното ни поведение – хранене, спортуване, укрепване на имунната система, са част от превенцията срещу грипни и простудни заболявания. Множество слушателски въпроси също поставиха редица казуси, на които ученият отговори и даде препоръки. В този смисъл дължим извинение на аудиторията, защото не успяхме да реагираме и да чуем в ефир част от запитванията.
Алергиите през студените сезони? – това бе втори тематичен център на съботното издание "За здравето". Като опитен и дългогодишен алерголог, който и в момента работи в свой кабинет, акад. Б. Петрунов направи няколко важни уточнения. Едното от тях – студовата алергия в частност и зимните алергични реакции като цяло, имат свои специфики. Различни са симптомите, а оттам е диференцирано и лечението им. Гостът ни подчерта и факта, че огромната част от човешката популация страда от алергии, като голяма група от тях са наследствени. Прогнозите сочат, че към средата на този век почти половината от населението на Земята ще проявява алергични реакции от разнороден тип.
На въпросите за причинителите на различните по вид алергични болести акад. Петрунов обърна внимание на влошената околна среда, чистотата на въздуха, храните, причиняващи алергии, застоялият въздух в помещенията през зимата. Разбира се, и на някои медикаменти и козметика, което трябва да ни накара да бъдем внимателни и да се консултираме при техния подбор. Ученият алерголог засегна и един доста спорен проблем – доколко хомеопатичните средства повлияват и лекуват алергии? Нашият екип не приема крайните оценки "за" и "против" хомеопатията и в следващи издания ще поканим за мнение и коментар лекар с тази специалност.
Когато бях малка, в научнопопулярно списание (може би "Космос"), прочетох за антигравитационния хълм в Салала. Тогава султанатът Оман ми се струваше толкова невъобразимо далечен и екзотичен! Щом имах възможност да посетя тази държава, освен Руб Ал Хали, втората по големина пустиня в света след Сахара, бях много ентусиазирана да видя това магнетично..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в общочовешкото психическо функциониране. Още оттогава вълшебната приказка е част от професионалния психоаналитичен и терапевтичен арсенал. "Приказката е мост между съзнаваното и несъзнаваното… ние..
Малко повече от 80 стихотворения, няколко писма – до Мина, до Дора Габе, предсмъртните писма на поета до д-р Кръстев и Тодор Александров и част от автобиографията, която той диктува на Владимир Василев, са включени в двуезично издание, излязло наскоро във Франция. Избраното заглавие е на поетичната антология "Подир сенките на облаците", съставена от..
Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..
Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти. Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg