Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сезонът на вирусите…

Акад. Богдан Петрунов
Снимка: БГНЕС

Зимната палитра от вируси и бактериални инфекции, както и рисковете отново да преболедуваме "Ковид 19", поставихме в центъра на разговора с акад. Богдан Петрунов. Неговата експертиза ни даде точната картина на епидемиологичната обстановка, очакванията за грипна епидемия, мерките за безопасност. Акад. Петрунов категорично подчерта, че най-голямата бариера, предпазваща от разболяване, са ваксините и подчерта, че цялостното ни поведение – хранене, спортуване, укрепване на имунната система, са част от превенцията срещу грипни и простудни заболявания. Множество слушателски въпроси също поставиха редица казуси, на които ученият отговори и даде препоръки. В този смисъл дължим извинение на аудиторията, защото не успяхме да реагираме и да чуем в ефир част от запитванията.

Алергиите през студените сезони? – това бе втори тематичен център на съботното издание "За здравето". Като опитен и дългогодишен алерголог, който и в момента работи в свой кабинет, акад. Б. Петрунов направи няколко важни уточнения. Едното от тях – студовата алергия в частност и зимните алергични реакции като цяло, имат свои специфики. Различни са симптомите, а оттам е диференцирано и лечението им. Гостът ни подчерта и факта, че огромната част от човешката популация страда от алергии, като голяма група от тях са наследствени. Прогнозите сочат, че към средата на този век почти половината от населението на Земята ще проявява алергични реакции от разнороден тип.

На въпросите за причинителите на различните по вид алергични болести акад. Петрунов обърна внимание на влошената околна среда, чистотата на въздуха, храните, причиняващи алергии, застоялият въздух в помещенията през зимата. Разбира се, и на някои медикаменти и козметика, което трябва да ни накара да бъдем внимателни и да се консултираме при техния подбор. Ученият алерголог засегна и един доста спорен проблем – доколко хомеопатичните средства повлияват и лекуват алергии? Нашият екип не приема крайните оценки "за" и "против" хомеопатията и в следващи издания ще поканим за мнение и коментар лекар с тази специалност.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Gypsy Lore Society – годишна среща в София

През далечната 1888 във Великобритания   се създава международна ромска организация, наречена Gypsy Lore Society. Целта му и тогава, а и сега, е да обединява и установява по-тесни контакти между учените, изучаващи историята и културата на ромите – и отседналите и пътуващите (роувъри и травълърс както още ги наричат). Периодично това Общество..

публикувано на 03.10.24 в 08:10
Махатма Ганди и Лев Толстой

История на ненасилието

Ако те ударят по едната буза, да обръщаш ли другата, или да биеш и ти, хем по-силно? И поученията на Исус от планината, и източните религии разсъждават над тези дилеми откак свят светува. Говорим за философията на ненасилието, може би политически най ярко въплътена от Махатма Ганди с революцията в Индия, но и за фигури като Лев Толстой, Мартин Лутър..

публикувано на 02.10.24 в 18:51
„Сказание за цар Самуил“ - маслени бои, платно, Васил Горанов

Цар Самуил – 1010 години от смъртта му

Когато става дума за българските царе и се спомене името на цар Самуил, първото, което изплува в съзнанието ни, е историята за ослепените негови войни. Едва след това се сещаме и за легендите,   разказвани за него. Тази година на 6 октомври се навършват 1010 години от трагичната му смърт. В ход е подготовката за тържественото отбелязване на тази..

публикувано на 02.10.24 в 15:10

Силвия Лакова: Децата са любознателни, отворени и бързо усвояват нови знания

Студенти от 7 до 11 години посетиха Университета за строителство, геодезия и архитектура за една седмица, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Силвия Лакова. Идеята за създаването на този университет, смята тя, е било да се предизвикат и насърчат естественото любопитство и критичното мислене на децата, като се повиши интересът им..

публикувано на 01.10.24 в 17:45

Палеонтологът Владимир Николов: Находището край Трън е прозорец към един изгубен свят

От 2 до 10 август тази година се проведе Седмата палеонтологична експедиция на Националния природонаучен музей при БАН до находището на динозаври и друга гръбначна фауна с къснокредна възраст край град Трън. В резултат на извършените от екипа дейности са събрани над 30 нови вкаменелости от гръбначни животни. Те ще позволят на палеонтолозите да..

публикувано на 01.10.24 в 09:30