В галерия "Средец“ към Министерство на културата на 16 януари се открива фотоизложбата "Артисти за деца". Експозицията комбинира фотоси от пътуващата изложба "Далеч от Африка“, за която театралната режисьора Елена Панайотова и фотографът Атанас Кънев получиха награда "Пловдив“ 2023 за изключителни постижения в сферата на "фотографията“. Другите фотоси в експозицията "Артисти за деца" са от открита миналата година в Смолян изложба на фотографите Атанас Кънев, Иван Дончев и Мария Ангелова.
Изложбата има и съпътстващо събитие. Нова книга, която за първи път обединява сериозно теоретично изследване за появата на така наречения "приложен театър" в глобален контекст и споделя емпиричен многогодишен мултикултурен опит на режисьора и педагог Елена Панайотова. Книгата носи името "Приложен театър. Теория и практика от България до Африка".
Театралното изкуство, като социална промяна и като изкуство с терапевтичен елемент, е мисия, която си поставя Елена Панайотова с дейността си и в България и в Африка. Споделя как децата се освобождават да говорят за проблемни теми като липсата на родители, травми и проблеми от социален характер чрез театралната маска.
"Децата са еднакви навсякъде. Но интересното е, че сираците, с които работихме в Африка, по-лесно приемаха липсата и загубата на родители, защото такава е културата, че клетката семейство е по-голяма, едно дете може да бъде отглеждано от няколко майки и майката да бъде заменена. Фотографиите са много истински, защото те са направени близо до събитието. А добрите кадри изискват това. Очакваме и среща между Министерството на културата и Министерството на образованието, в която да се установи наистина нуждата от театралния метод като метод в образование за ученици, нещо, което не е чужда практика по света."
В книгата Елена Панайотова съчетава теоретична с изследователска част. Пише за метода на Монтесори, за финландския образователен метод, но и за антропософията, която създава Рудолф Щнайер и която е известна като наука за отношенията между човек и духовен свят, което обуславя и Валдорфската педагогика, свързана с разказването на истории. В книгата ще намерите истории, които вдъхновяват и филма "Майка" на Зорница София
Програмата "Артисти за деца" е продуцирана от Фондация "ДЕН ГРИ" и ръководена от Вас в България (2002 - 2017) и в Африка (2011- 2017) е ангажирала над 5000 деца и младежи в риск и над 300 артисти от Африка и Европа, които са обучени от български екип в практиките на приложен театър. През 2016 г. програмата е сред осемте проекта от общо 1800 от цял свят, подкрепени от ЮНЕСКО за допринасяне за културното разнообразие в света. В програмата са участвали млади артисти и студенти в изпълнителски и визуални изкуства от четири континента, и деца и младежи в неравностойно положение от домове от цяла България (с. Широка лъка, Смолян, Пловдив, Хасково, Стара Загора, Гоце Делчев, Панагюрище, Брацигово ) и домове в Кения (Найроби, Кисуму) и Танзания (Аруша).
Изложбата "Артисти за деца" може да бъде видяна до 31-ви януари. Представянето на книгата "Приложен театър. Теория и практика от България до Африка" като съпътстващо събитие е на 22 януари 2024 от 18.00ч. в галерия "Средец".
Снимки – Ангелина Грозева, "Артисти за деца", галерия "Средец"
Архивите са живи в "Terra Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора. Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg