В галерия "Средец“ към Министерство на културата на 16 януари се открива фотоизложбата "Артисти за деца". Експозицията комбинира фотоси от пътуващата изложба "Далеч от Африка“, за която театралната режисьора Елена Панайотова и фотографът Атанас Кънев получиха награда "Пловдив“ 2023 за изключителни постижения в сферата на "фотографията“. Другите фотоси в експозицията "Артисти за деца" са от открита миналата година в Смолян изложба на фотографите Атанас Кънев, Иван Дончев и Мария Ангелова.
Изложбата има и съпътстващо събитие. Нова книга, която за първи път обединява сериозно теоретично изследване за появата на така наречения "приложен театър" в глобален контекст и споделя емпиричен многогодишен мултикултурен опит на режисьора и педагог Елена Панайотова. Книгата носи името "Приложен театър. Теория и практика от България до Африка".
Театралното изкуство, като социална промяна и като изкуство с терапевтичен елемент, е мисия, която си поставя Елена Панайотова с дейността си и в България и в Африка. Споделя как децата се освобождават да говорят за проблемни теми като липсата на родители, травми и проблеми от социален характер чрез театралната маска.
"Децата са еднакви навсякъде. Но интересното е, че сираците, с които работихме в Африка, по-лесно приемаха липсата и загубата на родители, защото такава е културата, че клетката семейство е по-голяма, едно дете може да бъде отглеждано от няколко майки и майката да бъде заменена. Фотографиите са много истински, защото те са направени близо до събитието. А добрите кадри изискват това. Очакваме и среща между Министерството на културата и Министерството на образованието, в която да се установи наистина нуждата от театралния метод като метод в образование за ученици, нещо, което не е чужда практика по света."
В книгата Елена Панайотова съчетава теоретична с изследователска част. Пише за метода на Монтесори, за финландския образователен метод, но и за антропософията, която създава Рудолф Щнайер и която е известна като наука за отношенията между човек и духовен свят, което обуславя и Валдорфската педагогика, свързана с разказването на истории. В книгата ще намерите истории, които вдъхновяват и филма "Майка" на Зорница София
Програмата "Артисти за деца" е продуцирана от Фондация "ДЕН ГРИ" и ръководена от Вас в България (2002 - 2017) и в Африка (2011- 2017) е ангажирала над 5000 деца и младежи в риск и над 300 артисти от Африка и Европа, които са обучени от български екип в практиките на приложен театър. През 2016 г. програмата е сред осемте проекта от общо 1800 от цял свят, подкрепени от ЮНЕСКО за допринасяне за културното разнообразие в света. В програмата са участвали млади артисти и студенти в изпълнителски и визуални изкуства от четири континента, и деца и младежи в неравностойно положение от домове от цяла България (с. Широка лъка, Смолян, Пловдив, Хасково, Стара Загора, Гоце Делчев, Панагюрище, Брацигово ) и домове в Кения (Найроби, Кисуму) и Танзания (Аруша).
Изложбата "Артисти за деца" може да бъде видяна до 31-ви януари. Представянето на книгата "Приложен театър. Теория и практика от България до Африка" като съпътстващо събитие е на 22 януари 2024 от 18.00ч. в галерия "Средец".
Снимки – Ангелина Грозева, "Артисти за деца", галерия "Средец"
На 22 май Пламен Сивов кани публиката на поетична среща с новата си стихосбирка "70 песни" от 19.00 ч. в артпространството на клуб "Жираф" на ул. "Л. Каравелов" в столицата. В тази книга са се приютили стихове, родени като песни или превърнали се по-късно в такива. Не съм търсил преднамерена символика в цифрата 70 – подбрах тези, които са..
На официална церемония в Софийската градска художествена галерия бе връчена наградата "Роман на годината". Конкурсът е организиран от НДФ "13 века България“. Книгата на Красимир Димовски "Тезеят в своя лабиринт“ бе отличена с наградата "Роман на годината“ от жури с председател акад. Владимир Зарев в състав: проф. дфн Валери Стефанов,..
Антологията, която събра на премиера в Столична библиотека не само някои от авторите, но и ценителите на поезията, е съставяна в продължение на шест поредни издания на ежегодния Международен поетичен фестивал "Софийските метафори" – форум, чиито участници пишат, превеждат и четат пред публика стихотворения, посветени на емблематични за столицата на..
Антология билингва на съвременната българска поезия (на сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян Ангелов – председател на СБП, и Анжела Димчева – международен и прессекретар на съюза. Двуезичното издание е дело на издателство "Филип Вишнич" – Белград, българските автори са преведени на сръбски от..
Изложбата "Мощта на линиите" на художничката Гергана Попова може да бъде видяна в Регионалната библиотека в гр. Добрич от 20 май. Живописните платна ще бъдат показани за първи път пред българска публика, в съпровод с авторската музика на австрийското дуо "Цвилихт". Гергана Попова е родена в България, но от 1996 г. живее във Виена. Започва да рисува..
Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания..
Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира..
Тази вечер в Първо студио на БНР можете да чуете един концерт, който е едновременно стойностен, важен и необикновен. Камерни творби от Лазар Николов, като..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg