Днес се прощаваме с един от най-значимите творци в българския театър Красимир Спасов. Той почина на 13 януари на 82-годишна възраст.
"Проф. Красимир Спасов винаги ще остане с нас на сцената и в нашите сърца", написаха във Фейсбук от Театър "Българска армия", където режисьорът създаде десетки спектакли през последните 40 години. В този театър той постави "Много шум за нищо“ на Шекспир и "Колко е важно да бъдеш сериозен“ от Оскар Уайлд, които се играят пред публика вече повече от 25 години. Други негови представления са "Вкус на мед“ от Шийла Дилейни, "Тартюф“ от Молиер, "В полите на Витоша“ от П. К. Яворов, "Албена“ от Йордан Йовков, "Една нощ с теб“ от Майкъл Уелър, "Любов, любов, любов“ от Майк Бартлет. Последната му постановка в театъра е "Мизантроп" от Молиер.
Красимир Спасов е преподавател в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" от 1991 година, където води класове и преподава "Режисура за драматичен театър".
През 2012 година е отличен с награда "Икар“ за цялостно творчество, а през 2021 година – с "Аскеер" за цялостен принос към театралното изкуство. Носител е и на редица международни награди.
Поклонението пред тленните му останки е на 17 януари от 12.30 часа в ритуалната зала на Централните софийски гробища.
В звуковите файлове можете да чуете какво споделиха в памет на Красимир Спасов театроведът проф. Николай Йорданов, режисьорът Крис Шарков и актрисата Стефка Янорова. А преди това – откъс от интервю с проф. Спасов по повод удостояването му с наградата "Икар" на Съюза на артистите в България през 2012 година.
Под звездното небе на София и сред красивата природа на Ботаническата градина на Българската академия на науките в София се намира пространство, в което посетителите ще се потопят в магическа атмосфера. В него светлината разказва истории. Шоуто ще предложи околосветско пътешествие, разположено в 7 различни тематични зони, с над 200 светлинни инсталации..
Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни, когато приемат своята уязвимост. Тя прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството. Пред обектива на фотографа Павел Червенков застават осем мъже, които позволяват да се надникне..
"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в "Артефир" идейният вдъхновител на Литературните награди "Перото" Светлозар Желев, а членът на журито на конкурса Оля Стоянова допълни: "Българската литература е в много добро състояние. Много се пише и..
На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..
Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg