Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да нахраним ли бездомното животно? Историята на едно спечелено дело

Снимка: Марсел Фенс

Преди време Общината в Асеновград забрани на жителите си да хранят бездомните кучета. Какви предпоставки е имало това решение и какво е очаквала Общината да се случи, когато хората престанат да хранят бездомните животни, за които явно никой от Общината не се е грижел достатъчно в този период?

За да разберем ситуацията по-добре, нека се върнем назад и да разгледаме началото на този случай. Общината в Асеновград решава да забрани храненето на бездомните кучета, като част от своята програма за овладяване на популацията на безстопанствените животни. Този ход изненадва местната общественост и специализираните сдружения, които се грижат за бездомните животни. Забраната не се подкрепя със санкции и бива анулирана от Върховния административен съд.

Лидия Чукова, която е била говорителка на сдружение "Дай лапа”, коментира този случай в интервю за "Нашият ден" и посочи, че Общината се е опитала да приложи своята програма, но по начин, който е бил противоречащ на Националната програма за овладяване на популацията на безстопанствените кучета. Програмата на национално ниво е включвала мерки като кастрация и полагане на грижа за вече кастрирани животни.

Как изглежда ситуацията сега?

По думите на Чукова забраната за хранене на бездомните кучета не променя начина, по който хората в града се грижат за тях. Нито един човек не е спрял да храни бездомните животни заради програмата, а нейното съдържанието не е било подкрепено със санкции, което го е направило неизпълнимо. По думите на Лидия Чукова програмата се оказа "пародия, а нейното съществуване безсмислено". Така, четири години след началото на случая в Асеновград ситуацията с бездомните животни остава непроменена.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отговорността да бъдеш наследник на Васил Левски

Дни преди датата 19 февруари, когато българите честват годишнината от обесването на Апостола на свободата, отдаваме почит на неговите живот и дело. За отговорността да си наследник на Васил Левски в "Нашият ден" говори Христина Богданова , една от наследниците му, която прави много да не бъде делото му забравено, а паметта за него изкривена...

публикувано на 06.02.25 в 10:14

Акъл за всички

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане.  Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин.  Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..

публикувано на 05.02.25 в 16:45
д-р Цветеслава Гълъбова

Изписани, но изоставени: Психично болните и проблемите на системата

На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София.  В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..

обновено на 05.02.25 в 13:33

Открито заседание по сигнал за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето

Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...

публикувано на 05.02.25 в 12:47
Доц. Жана Попова

Училищните медии на фокус: Академична инициатива обединява младите журналисти

Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..

обновено на 05.02.25 в 11:57