"Паралелни светове. Реещият се човек и таймерът на времето" е изложбата на Стилияна Узунова, която е част от галерия "Българи" до 9 февруари. Живопис, която разказва за оплетения във времето човек, този, който се опитва да се справи с информационния поток на съвремието, но и да пътува с миналото, едновременно с това да е и тук днес, и там, където още ни е непознато.
"Тя, като един много чувствителен човек, е успяла в картините си да вкара всичко това, което в момента тревожи света, а и му дава някаква надежда" – казва кураторът на изложбата проф. Аксиния Джурова. – "Усеща света със сетивата си, прекарвайки го през мрежата на спомените и съпоставяйки го с тях, го преосмисля в драматизма на вечния и неизбежен диалог за "преди" и "днес". С едно желание за визия, която е отвъд ежедневното, и отвъд това, което е в бъдещето."
Своеобразна мембрана на времето, в което живеем - така определя проф. Джурова експозицията. Тя е подбрала творби, създадени от Стилияна Узунова в последните пет-шест години.
"В картините ѝ има особен сблъсък и търсене на пресечна точка между безметежния свят на детството – който за нея е олицетворен в спомените ѝ от Рилската планина, тъй като тя има корени в Самоков, и в тишината, която природата ѝ дава – и днешния абсолютно обгърнат с хаос и с информация, прекомерно натоварен свят."
Кураторката е на мнение, че художничката предлага послания, осъществени чрез едни композиционни решения – познатата ни от Средновековието птича перспектива. Поглед на света отгоре, който ѝ дава възможност да включи разновременни и разнопространствени епизоди, които наистина дават една многопластова картина на света. Техниката на Стиляна Узунова включва акрил, пастел, маслени бои, въглен и принт.
Живопис на границите между фигуративното и абстрактното, която е истински преживяна от авторката. Тази живопис не иска бързо гледане, а дълбоко навлизане в картините и детайлите в тях. Изисква желание да научиш за какво всъщност те предупреждава художничката и какви въпроси повдига с това.
"Тя е отворена изложба, в зависимост от интелектуалното натрупване на всеки от нас и от живота, който е минал или предстои, всеки по различен начин ще изтълкува работите ѝ", допълва още Аксиния Джурова.
Целия разговор с нея чуйте в звуковия файл.
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg