Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изгражда се възпоменателен комплекс на св. Иван Рилски в с. Скринó

Руенски манастир "Св. Иван Рилски" над с. Скрино
Снимка: wikipedia

В родното място на св. Иван Рилски тече изграждането на възпоменателен комплекс в чест на светия отшелник. Рубриката "Времето на редактора“ предоставя своя ефир на Веска Волева – председател на фондацията "Св. Иван Рилски, роден в Скрино“, която е инициатор на идеята.

Волева обяснява, че инициативата за паметния комплекс се заражда от усещането за изоставеност и запáд, особено на малките населени места. На този фон председателят на фондацията отбелязва, че много съвестни хора все по-често предприемат действия, за да съживят своя роден край.

Целта, която фондацията е поставила пред себе си, е село Скрино в община Бобошево да придобие полагащата му се известност като историческо място и туристическа дестинация, споделя Веска Волева. "Източници като писанията на византийския историк Скилица и книгите на българския историк Иван Дуйчев доказват, че Скрино е родното място на светеца", подчертава тя.  

Гостът на рубриката набляга на сериозния, макар и малък екип, заел се с инициативата. В него участва скулпторът и преподавател в НХА проф. Емил Попов, допълва представителят на фондацията.

Волева съобщава добрата новина, че работата по комплекса е в напреднал стадий. Паметникът вече е поставен, но остават множество довършителни дейности за облагородяване на средата.

Веска Волева използва предоставеното ѝ ефирно време, за да прикани местната общност, вярващите хора, милеещите за родината и всички други желаещи, да се включат във финалния етап на изграждането чрез финансова или друга подкрепа.

"Св. Иван Рилски може да се приеме като наш духовен водач, но той е и светска личност, доколкото ни обединява и ни дава възможност да се осъзнаем като българи и да осъзнаем нашето предназначение тук, в родното място", вярва Волева.

Тя още веднъж настоява, че именно в Скрино е родена една от най-светите български личности. Там светецът е бил отшелник, там е пещерата му, а сега в потенциалния туристически поход предстои да се включи и паметникът.

"Не е просто една поставена скулптура, а е много красива композиция", казва Веска Волева и приканва слушателите към съпричастност.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В деня на българската святост за избора на нов патриарх

Христовата Църква е една и неделима. Поместните църкви са живи членове на тази света, съборна и апостолска Църква. Обособяването на поместни Църкви ни говори, че Бог е осветил съществуването на различните народи с техните характерни черти. Като се вземат под внимание различните особености на отделните народи, проповедта и службата на роден език..

публикувано на 07.07.24 в 09:20

Село Калояново – древно и младо

Село Калояново се намира на около 25 километра от областния град Пловдив и е общински център на общо 15 села. До 1934 година носи името Селджиково. Изборът на новото име е в чест на българския цар Калоян. Днес в селото живеят над 2500 човека. В периода VIII век преди Христа - V век след Христа земите около Калояново са част от територията на Древна..

публикувано на 06.07.24 в 13:05
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Няма силни гласове в медиите, които да покажат абсурдите на ГЕРБ

"Интерсубективна реалност", която създават българските медии, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Живеем от доста време в тази "интерсубективна реалност" , която се изразява в това, че медиите поднасят темите, които диктуват дневния ред на страната по определен начин. Забелязваме, че важните неща за..

публикувано на 06.07.24 в 08:50
Владимир Шурупов

Владимир Шурупов: Искам единствено да ми дадат възможност да работя като лекар

Един случай на тежка бюрокрация в България или защо Владимир Шурупов, бежанец от Русия след началото на войната в Украйна, не може да приравни дипломата си за лекар у нас. Интервю с д-р Владимир Шурупов. Очакваме отговор от МЗ, към което изпратихме въпроси. Владимир Шурупов и семейството му минават през тежка и унизителна процедура, когато подават..

публикувано на 05.07.24 в 16:30
Снимката е илюстративна

Делба и присъдена издръжка

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Пенка Иванова от Враца пита: Ако има продажба на имот, който е част от делбената маса при извършване на делба, без участие на някой от наследниците, тя..

публикувано на 05.07.24 в 15:35