"Устойчиво развитие е този вид развитие, което отговаря на нуждите на настоящите поколения, без да застрашава способността на бъдещите генерации да отговарят на своите собствени нужди" – това е прочутата дефиниция на Брутланд за устойчивост. За първи път е спомената в прочутия доклад "Нашето общо бъдеще", изнесен от Гро Харлем Брутланд, председателка на Комисията на ООН по въпросите на околната страна през далечната 1987 г. Оттогава определението за устойчивост не се е променило, затова пък в последните десетилетия сме ипотекирали бъдещето на няколко поколения напред. Според различни изчисления, ако продължим да живеем по начина, по който го правим днес, ще са ни нужни между две и четири резервни планети.
Ще успеем ли да се помирим с планетата си и да заживеем по-чисто без да жертваме достиженията и удобствата, с които сме свикнали - на този въпрос търси отговор книгата "Пътища към устойчивостта" на Атанаска Станчева.
Тя анализира взаимодействията между човека и околната среда, изследва историята на природозащитничеството в България, дава конкретни примери с две движения и представя примерни пътища към устойчивостта.
"Изследването показва, че се формира нова екологична култура, но въвеждането на практика на нейните идеи среща редица предизвикателства – пише А. Станчева, а проблематизирането на отношенията между идеи и действия при изследването на перспективите пред природозащитничеството дава същината на анализа в книгата."
С активната намеса на граждански организации, училища и действащи медиатори през лятото на 2024 г. професията "Образователна медиация" беше включена в списъка с професии, които ще могат да се усвояват в професионални гимназии и центрове за професионално обучение. За да започне обучението на бъдещите медиатори, до две години трябва да се подготвят и..
В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести, акад. Петрунов е доайенът на българската алергология. Много са неговите ученици и последователи, а лично той едва преди няколко месеца прекрати активната си лекарска..
По повод 8 април – Международния ден на ромите , гости в предаването "Другият до мен" бяха Мария Николчева и Емануил Христов. Мария е учител в начален етап в ОУ "Кочо Честименски" в с. Динката, област Пазарджик. В момента преподава в 4 клас на деца роми – някои са от семействата са с добри финансови възможности, а други са многодетни и под..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от различни подбуди. Масово възпламеняване предизвикват обикновено медийни заглавия от сорта на: "Махат Вазов, Ботев, Вапцаров…". Дали обаче обществото ни е готово за сериозния разговор по същество..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg