Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

135 години от рождението на Николай Райнов

Валдорфското училище "Проф. Николай Райнов" в София отбелязва годишнината на своя патрон

Ивелина Георгиева и д-р Станислава Николова
Снимка: Лидия Добрева

През 2024 година отбелязваме 135-годишнината от рождението на енциклопедичната личност Николай Райнов.

Началото на честванията започна във Валдорфското училище по изкуствата "Проф. Николай Райнов" в столицата с изложба живопис, графика и ескиз на неговия патрон. Експозицията представи произведения от различни периоди от творчеството на автора, както и техниките – гваш, гравюра върху дърво и др. 

Честванията продължават с изложби на ученици от гимназиалния курс, вдъхновени от творчеството на Николай Райнов, които ще бъдат организирани до края на учебната година.

"Николай Райнов е уникална личност в историята на новата българска култура с необхватното наследство, което продължава да се изследва и до днес. Многопластов писател, публицист, философ, историк на изкуството и художник. Нещо повече – той е цялостна художествено-творческа личност, всестранно развит творец, мислител и теоретик, от рода на ренесансовите универсални таланти.", сподели изкуствоведът д-р Станислава Николова, куратор в Софийска градска художествена галерия и изследовател на творчеството на Николай Райнов.


"Валдорфското училище "Проф. Николай Райнов" развива интелектуалния, емоционалния и физическия потенциал на децата чрез хармонично съчетаване на академични знания с творчески и практически дейности. Като преподаватели изработваме персонализирани учебни планове, съобразени както с груповата динамика в класовете, така и с индивидуалните потребности, интереси и заложби на всяко дете. Черпейки от едновековната валдорфска педагогическа практика, ние създаваме обогатяваща учебна среда, в която децата разгръщат потенциала си и формират трайна любов към ученето.

В часовете по изобразително изкуство учениците създават картини, вдъхновени от творчеството на техния патрон – Николай Райнов.", обясни Ивелина Георгиева, преподавател във Валдорфкото училище по изкуствата "Проф. Николай Райнов", ученичка на Диана-Мария Райнова, скулптор и внучка на Николай Райнов.

Валдорфската педагогика е разработена от австрийския философ д-р Рудолф Щайнер в началото на 20 век и се базира на задълбочени научни познания за нюансите на човешкото развитие. В момента това е най-бързо развиващото се независимо образователно движение в света с над 1200 валдорфски училища и 2000 детски градини на шест континента.

Николай Иванов Райнов е роден на 1 януари 1889 г. във великотърновското село Кесарево. Почива в София на 2 май 1954 г. 65-годишният му живот е изпълнен със задълбочено душевно самообразование и образование и с уникално творческо излъчване. Надарен с голям интелектуален, философски и художествено-творчески заряд и потенциал, той се отдава на петгодишно вглъбено съзерцание в Софийската духовна семинария(1908 г.), следвайки съдбата и примера на Сирак Скитник. Учи философия в Софийския университет (1911 г.). Минава задължителен стаж като общински писар в Провадия (1911-1912 г.). Взема участие в Балканската война като човеколюбив санитар. Предприема екзотерично пътуване към духовните и археологичните хоризонти на Цариград, Сирия, Палестина, Египет, Гърция, Италия (1914-1915 г.). Става военен кореспондент на македонския фронт през Първата световна война (1915-1917 г.). Завършва Художествено-индустриалното училище в София (1919 г.). Потапя се в огромното световно културно наследство като главен библиотекар на богатата Пловдивска народна библиотека (1922-1927 г.), където написва първите си научни изкуствоведски трудове. Командирован в Париж в периода1925-1927 г., общува с европейската култура. Хабилитира сеза професор в Софийската художествена академия (1927-1950 г.). Десетилетия работи като академик в Института по изкуствознание при БАН (1945-1954 г.).

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фед ле Гранд в клуб FOMO на 25 декември

"Цяло лято чаках участието си на Solar Summer. Това бяха най-добрите 6 часа в моя живот. Сега мога да умра като щастлив човек" , така сподели с хилядите си фенове в "Туитър" големият Фед ле Гранд своята  изява в афиша на фестивала Solar Summer през 2013 година.  Нидерландската мегазвезда показа, че няма предел на настроението, което не може да..

публикувано на 23.12.24 в 12:38

Литература и радио: Бъдни вечер с Иван Вазов и Гинка Станчева

В рубриката "Културен отпечатък" на Рождественското издание на "Terra Култура" се върнахме назад във времето, за да си припомним как са отбелязвали Бъдни вечер и Коледа през годините. Бъдни вечер и Коледа в Архивния фонд на БНР Архивите на Българското национално радио пазят духа на празниците, а ние се потопихме в тях, за да усетим..

обновено на 23.12.24 в 12:04

Бъдни вечер и Коледа в Архивния фонд на БНР

Предвкусваме празниците с Архивния фонд на БНР, който ни отвежда в различни краища на България, за да разберем как българите са посрещали Бъдни вечер и Коледа през годините. Народната певица Кремена Станчева разказва за коледните традиции в Шопския край през 2009 година. В неизвестна година от ХХ в. Златка Дойнова говори за посрещането на..

публикувано на 23.12.24 в 10:30

Рецептата за боб по манастирски – от магерницата на Гигинския манастир

В навечерието на Коледа и Бъдни вечер в "Нашият ден" о. Адриан – магер от Гигинския манастир разкрива рецептата за истинския боб по манастирски. Отец Адриан обръща внимание, че на Рождество в манастира е строг пост, защото такава е християнската традиция . Нечетният брой ястия на рождественската трапеза, който ние спазваме, е по-скоро..

публикувано на 23.12.24 в 10:14

Единственият неуспешен актьор е актьорът, който се е отказал – между киното и музиката с Юлиан Костов

Имаше време, когато – за да бъде представен – се даваше пример, че именно той е общото между римейка на "Бен Хур", популярния американски сериал "24" и трилъра "Код: Лондон". Наричаха го "младия Робърт Де Ниро" и "българската ни следа в Лондон" и винаги се споменаваше, че след 10-ия си златен медал от републиканския шампионат по плуване в България и..

публикувано на 23.12.24 в 08:00