"Бунта" на съвременните български артисти и един необичаен мултимедиен интерактивен обект в изложбата "Преносим музей за непокорно изкуство W(e) A(re) R(ebellious)" представя интердисциплинарният артист и автор на проекта Антони Райжеков в предаването "Нашият ден".
Изложбата, чието откриване е на 23 януари в галерия "Структура", включва творби на 15-те утвърдени и млади български художници – Алла Георгиева, Антон Терзиев, Боряна Росса & ULTRAFUTURO, Венелин Шурелов, Венета Андрова, Димитър Солаков, Иван Мудов, Калин Серапионов, Красимира Буцева, Красимир Терзиев, Лъчезар Бояджиев, Мария Налбантова, Правдолюб Иванов, Станислав Беловски и Destructive Creation.
Гостът на предаването споделя как идеята за проекта се заражда още през 2019 година по време на негово временно завръщане в България. Тогава Райжеков се интегрира в артистичния живот у нас и заформя концепцията за съвременното изкуство като форма на бунт, разказва той. Следващата стъпка в създаването на проекта се случва по време на творческа резиденция в Австрия, в рамките на която авторът разработва визията за изложба.
Райжеков посочва, че в нетрадиционна последователност първо се появява каталогът към предстоящата изложба. В него са включени интервюта, биографични данни, видеокадри и снимки на селектираните произведения.
"Каталогът беше като проучване", споделя артистът и допълва, че преведеното му съдържание ще бъде достъпно за посетителите на галерията.
Гостът не разкрива пред слушателите на предаването цялата същност на физическия обект, олицетворяващ концепцията за "преносим музей". Това, което Райжеков загатва, е, че обектът е портативен и публиката трябва да взаимодейства с него.
Обединяващото звено между разнообразните съвременни артисти в изложбата е тяхната социална ангажираност, посочва авторът на проекта, който избира произведения на обществено значими теми като екология, политически живот, икономика.
На финала на разговора Райжеков благодари на всички участници в проекта, подкрепен и от Национален фонд "Култура".Повече по темата можете да чуете в звуковия файл:
Днес гр. Банкя отбелязва своя празник, който е и храмов празник на църквата "Св. Кирик и Юлита" в града. По този повод са организирани поредица от събития. За тях разказва д-р Александра Александрова, заместник-кмет на отдел "Образование, социални дейности, култура, спорт и връзки с обществеността":
В София днес от 20 ч. на езерото Ариана предстои една романтичната музикална разходка из парижките потайности. "Музика под небето на Париж" е възможност да се насладите на най-емблематичните френски песни от миналия век до днес, част от песните на Едит Пиаф, Ив Монтан, Шарл Трене, Pink Martini и ZAZ, които ще чуете в изпълнение на франкофоните на..
Постановката "Само не това име!" съчетава смях и дълбоки социални размисли. Тя е по текстовете на френската пиеса "Името" на Матийо Делапорт и Александър де Ла Патиер, носителка на престижната награда "Молиер" за най-добра френска комедия през 2011 година. Сюжетът на пиесата се върти около на пръв поглед обикновеното събитие – вечеря между приятели и..
Актьорът Пламен Петков е член на сдружение "Творци", преподавател, асистент-режисьор, технически мениджър и отговорник "Логистика“ в Академия Драмеди, както и част от театралната плейбек трупа "Тук и сега". Завършва "Актьорство за драматичен театър" в НАТФИЗ "Кр. Сарафов" през 2018 година в класа на проф. Маргарита Младенова. Казва, че актьорското..
"Стаи на съзнанието" е танцово представление, в което участват Неделя Ганчева, Велизар Груев, Елеонора Митева, Михаил Бонев и Яница Сърбинова. Идеята и хореографията са дело на Елена Маринова. Александра Витанова, Летослава Караколева и Петя Иванова са сценографи, а музиката е от Мартина Стефанова. След започване на работата по спектакъла се появява..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg