Преди 10 години на 14 януари 2014 г. се появи сайтът "Въпреки". Вече 10 години там можем да прочетем за почти всяко събитие в областта на киното, театъра, музиката, операта и балета, литературата, визуалните изкуства, обзори, критически отзиви, срещи със знакови личности, с интересни творци, които са и граждански ангажирани.
Във време, когато културните събития се множат, да се проследи и подбере стойностното, да се заснеме, да се напише текст и публикува е почти непосилно за двамата души, но не и за ентусиастите Зелма Алмалех и Стефан Джамбазов. Те не се плашат от работата, а напротив.
През тези години можеха да бъдат видени на буквално всяко важно културно събитие, при това не само в София, а и извън столицата – Стефан Джамбазов с неизменния фотоапарат, а Зелма Алмалех със записвачката. Резултатът е над 2000 материала! Това, което те правят е наистина въпреки – преодоляват често безнадеждните условия у нас, както и общественото безразличие към стойностната култура за сметка на забавленията. Тъй като автори се намират все по-трудно, често те сами пишат текстовете, но не спират да търсят и привличат нови и млади автори, за които сайтът е поле и възможност за творческо израстване.
"Въпреки" от самото си начало е място, което свързва хората. За тези 10 години той освен "преодоляване" е и възможност за "противопоставяне на бездуховността" и "липсата на култура в обществото". Сайтът се превърна в престижна територия за културен диалог. Той вече трайно заема важно място в българската журналистика в областта на културата и показва, че упоритата работа и следването на високи цели дава резултати. Зелма Алмалех продължи заедно с фотографа Стефан Марков този самоотвержен труд и след като си отиде Стефан Джамбазов, за когото тя написа: "Продължаваме. Стефан е винаги тук и винаги ще е с нас."
Чуйте Зелма Алмалех.
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14 май . В София (12 и 13 май) и Русе (14 май) – родното място на семейство Канети на брега на Дунав – културната институция ще отдаде почит на тримата братя от еврейската фамилия, родени в България в..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..
В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..
В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..
В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със..
Гена Димитрова – една велика българка, напуснала ни през 2005 година, но оставила дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял..
В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg