Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да бъдеш въпреки

Преди 10 години на 14 януари 2014 г. се появи сайтът "Въпреки". Вече 10 години там можем да прочетем за почти всяко събитие в областта на киното, театъра, музиката, операта и балета, литературата, визуалните изкуства, обзори, критически отзиви, срещи със знакови личности, с интересни творци, които са и граждански ангажирани. 

Във време, когато културните събития се множат, да се проследи и подбере стойностното, да се заснеме, да се напише текст и публикува е почти непосилно за двамата души, но не и за ентусиастите Зелма Алмалех и Стефан Джамбазов. Те не се плашат от работата, а напротив. 

През тези години можеха да бъдат видени на буквално всяко важно културно събитие, при това не само в София, а и извън столицата – Стефан Джамбазов с неизменния фотоапарат, а Зелма Алмалех със записвачката. Резултатът е над 2000 материала! Това, което те правят е наистина въпреки – преодоляват често безнадеждните условия у нас, както и общественото безразличие към стойностната култура за сметка на забавленията. Тъй като автори се намират все по-трудно, често те сами пишат текстовете, но не спират да търсят и привличат нови и млади автори, за които сайтът е поле и възможност за творческо израстване.

"Въпреки" от самото си начало е място, което свързва хората. За тези 10 години той освен "преодоляване" е и възможност за "противопоставяне на бездуховността" и "липсата на култура в обществото". Сайтът се превърна в престижна територия за културен диалог. Той вече трайно заема важно място в българската журналистика в областта на културата и показва, че упоритата работа и следването на високи цели дава резултати. Зелма Алмалех продължи заедно с фотографа Стефан Марков този самоотвержен труд и след като си отиде Стефан Джамбазов, за когото тя написа: "Продължаваме. Стефан е винаги тук и винаги ще е с нас."

Чуйте Зелма Алмалех.


Снимка – въпреки.com
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пожелай си нещо" с Пени Панайотопулу

"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..

публикувано на 06.04.25 в 10:15

"Контрасенсус" – стипендия за културни изследвания в чест на проф. Ивайло Дичев

Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края на миналата седмица. Идеята е на приятели, сътрудници, изследователи и близки хора до проф. Дичев. "Чудехме се какво би харесало на Ивайло и Иван Кръстев тогава каза: Той толкова много обичаше да..

публикувано на 06.04.25 в 10:15
Димитър Узунов, Емил Янев и доц. д-р Владимир Божилов (отляво на дясно)

Разходка из космоса на чудесата

В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители   в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..

публикувано на 05.04.25 в 17:05

"Дизайн срещу съвременно изкуство" – артпотенциал без конфликт

В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA –  художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..

публикувано на 05.04.25 в 16:35

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15