Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Шестте струни на Аполон" от Йохан Пахелбел

Снимка: Wikipedia

Макар и Йохан Пахелбел в днешно време да е известен предимно със своя Канон в Ре мажор, той е сред най-прогресивните композитори в германските земи през XVII век, който демонстрира водещото си положение както в клавирните жанрове, така и в църковната, камерната и вокалната музика.

Hexachordum Apollinis ("Шестте струни на Аполон") Пахелбел публикува през 1699 г. и произведението е считано за върха на композиторското му майсторство за клавир. Творбата, която се състои от 6 арии с вариации, може да бъде изпълнена както на орган, така и на клавесин, които са показани на заглавната страница на изданието. Композиторът посвещава този свой magnum opus на двама свои колеги – Фердинанд Тобиас Рихтер и Дитрих Букстехуде, като в пространното въведение към творбата изразява надеждата те са станат учители на неговия син Вилхелм. Не е ясно дали това желание на Пахелбел се е осъществило обаче. Повечето от ариите в "Шестте струни на Аполон" са последвани от 6 вариации с изключение на втората, която има само пет, и на шестата, която има осем.

Белгийският музикант Вим Винтерс решава да изпълни клавирната творба на Пахелбел на клавикорд, заради централното място, което инструментът заема в музикалната практика в германските земи във втората половина на XVII и целия XVIII век. За записа Винтерс използва т.нар. "свободен" клавикорд, при който за всеки клавиш има по две самостоятелни струни, за разлика от "свързания", където няколко клавиша докосват една и съща струна на различни места. Подобни свободни инструменти са били особено популярни, защото позволяват изпълнението на по-голям брой тоналности, както и възможността за прозвучаване на повече съседни тонове.

Този вторник (23 януари от 14 часа) в предаването "Музика хисторика" слушаме изпълнението на Вим Винтерс на "Шестте струни на Аполон" от Йохан Пахелбел.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Кираджиев

Радиосимфониците изпращат 2024 година с музика на Гершуин

На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която впечатлява, интригува и стимулира въображението на слушателя. В последния си концерт за 2024 г. радиосимфониците, смесеният радиохор и четирима изявени солисти: бразилският бас Матеус Франка,..

публикувано на 17.12.24 в 11:50
Люси Дяковска

"Бяла Коледа" от Плевенската филхармония и Люси Дяковска

Плевенската филхармония и Люси Дяковска правят музикален подарък на публиката за предстоящите празници с концерта "Бяла Коледа". Програма съдържа емблематични песни за коледно-новогодишните празници от всички краища на света – Италия, Франция, Германия, Англия, Америка, България и др. Вълнуващи истории за любов и надежда, завладяващи популярни..

публикувано на 17.12.24 в 08:20

Лаура Паузини с първи концерт в България

Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със Дзукеро – еднакво силно обожаваме Джон Лий Хукър и ферментирало грозде, даже получих покана да гостувам във винарната му в Тоскана; тънък ценител съм на джаза от тази държава и в часност Стефано ди..

обновено на 16.12.24 в 13:12

Коледен дух и музикални изненади: Околосветско пътешествие с Детския радиохор

На 17 декември в Зала 3 на Националния дворец на културата Детският радиохор на БНР ще постави началото на 38-ото издание на Новогодишния музикален фестивал. Концертът, озаглавен "Свята нощ", обещава вълнуваща вечер, изпълнена с музика, емоции и празнична атмосфера. За програмата и подготовката разказа диригентът на хора, маестра Венеция..

публикувано на 16.12.24 в 11:42
Георги Стрезов

Георги Стрезов: Ако наистина обичаш нещо и му посветиш внимание и страст, то ще даде резултат

Георги Стрезов е сред най-изявените млади български композитори, диригенти и оркестратори. Първият му досег с музиката е на 6 години, когато започва да свири на пиано, а по-късно проявява интерес към композицията. В биографията му присъства музика за различни телевизионни сериали, пълнометражни и късометражни филми, театрални продукции, телевизионни..

публикувано на 16.12.24 в 08:20