Тревожните демографски проблеми у нас през призмата на един българин – историк, педагог, здравен работник и хуманист, който живее в Ирландия. В ефира на предаването "Нашият ден" гост е Явор Иванов, за да говори за историческите, културните и социалните паралели между две, наглед далечни страни – България и Ирландия.
Сънародникът ни, освен автор на различни публикации в историческата и в социалната сфера, е и преподавател в българското училище "Райна Княгиня" в Дъблин. В началото на разговора той изгражда исторически мост между двете държави. Връзката между България и Ирландия има дълбоки корени, казва историкът. Като пример посочва факта, че първото име на сегашната ни столица, Сердика, произлиза от името на келтското племе серди, което основава селище на тази територия.
Иванов се спира и на историческите връзки в един по-късен период преди и след Освобождението. Като пример за личност, затвърдила българо-ирландското приятелство, гостът посочва ирландския филантроп Пиърс О‘Махони – създател на първото сиропиталище в София. Иванов разказва, че ирландецът, заедно с Уилям Гладстон, защитава българската кауза в Британския парламент по времето на Априлското въстание. По-късно, след Илинденско-Преображенското въстание, филантропът осиновява сираците от Източна Тракия и Македония. "Благодарността е изключително важна и този човек заслужава паметник", смята Явор Иванов.
Според госта на предаването близостта между двата народа се корени в сходната трагична история. Ирландия, подобно на България, цели 700 години е под владичеството на Великобритания, като успява да преодолее множество унижения и опити за културно обезличаване, обяснява Иванов.
Според сънародника ни в по-съвременната си история Ирландия би могла да служи за пример на страната ни при решаването на задълбочаващата се демографска криза. Иванов разказва как в средата на миналия век, по времето на Шон Ламас като министър-председател и с помощта на финансовата експертиза на Томас Уитакър, Ирландия постепенно, но сигурно възвръща икономическата си сила. Българинът отдава този демографски и политически възход на образованието, привличането на световни инвестиции и добрата инфраструктура, които остават приоритет за страната и до ден-днешен.
Иванов, който живее в Ирландия със семейството си, желае да види една България, в която има политическа воля за работеща съдебна система, повече работна ръка и икономически инвестиции.
За работата си като учител по история в българското училище в Дъблин Явор Иванов споделя: "Като преподавател по история, е много важно как ще преподадеш българската история, как ще я сервираш на децата. Трябва да го правиш със страст, с едно патриотично чувство, защото децата усещат всичко. Те усещат повече от възрастните, когато ги лъжеш." Ето защо за него е важна интонацията, с която говори както за героизма, така и за трагичните моменти от историята, в които народът е проявил сила.
На финала на разговора Явор Иванов пожелава на слушателите на предаването да не губят надежда.
Можете да чуете целия разговор в звуковия файл:
Започваме със загадка: ако тръгнат едни ловци от Русе към Силистра, а едни рибари хукнат от Силистра към Русе – къде ще се срещнат пътищата им точно след 60 км? Веднага отговаряме – в Тутракан, където гостува предаването "И рибар съм, и ловец съм". Посрещнаха ни гостоприемно членовете на Ловно-рибарско сдружение "Сокол" д-р Димитър Стефанов,..
В предаването "Нашият ден" и неговата рубрика "Разговорът" гостува Габриела де Лука – изключително колоритна дама, католичка по рождение и италианка по кръв, която разказа за своя аристократичен произход и неподвластната на обществени норми любовна история на своите баба и дядо. Всичко започва в пансион за знатни девойки, където младите дами..
Заедно с микробиолога д-р Йордан Стефанов във "Време за наука" опровергаваме упоритите фалшиви твърдения, че маята за хляб съдържа глутенови дрожди, отразяващи се изключително зле на човешкото здраве. Няма абсолютно нищо вярно – маята представлява просто обикновени и доста безобидни дрожди, които се използват в различни части от хранителната..
Отново поставяме проблема със свръхзадлъжнялостта на физическите лица : защо той е важен за България и каква е причината толкова време да не бъде решен? Какъв е опитът на другите европейски страни в решаването на този социално и икономически значим въпрос? Защо е важно хората да могат да получават безплатни консултантски услуги и кой е начинът да..
В голямата зала на общината във Велико Търново ще се състои прожекция на двата късометражн филма "На брега на морето" и "Град на призраци", за да бъдат запознати младежите в града с темата за трафика на хора. Събитието е организирано от местната комисия за борба с трафика на хора, българския клон на международната НПО организация "Кампания..
На 6 март министърът на културата Мариан Бачев отстрани арх. Петър Петров от поста директор на Националния институт за недвижимо културно наследство..
Надежда Маркова е студентка в магистърската програма по квантова информатика на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Заедно с това е и носител..
"Shining Wind/Сияен вятър" е двуезична хайку антология, която събира 139 поети от 16 държави. Тя излиза на английски и български език и има международен..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg