Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хуманистът Явор Иванов: Българо-ирландски паралели

Българско училище "Райна Княгиня" в Дъблин
Снимка: БТА

Тревожните демографски проблеми у нас през призмата на един българин – историк, педагог, здравен работник и хуманист, който живее в Ирландия. В ефира на предаването "Нашият ден" гост е Явор Иванов, за да говори за историческите, културните и социалните паралели между две, наглед далечни страни – България и Ирландия. 

Сънародникът ни, освен автор на различни публикации в историческата и в социалната сфера, е и преподавател в българското училище "Райна Княгиня" в Дъблин. В началото на  разговора той изгражда исторически мост между двете държави. Връзката между България и Ирландия има дълбоки корени, казва историкът. Като пример посочва факта, че първото име на сегашната ни столица, Сердика, произлиза от името на келтското племе серди, което основава селище на тази територия.

Иванов се спира и на историческите връзки в един по-късен период преди и след Освобождението. Като пример за личност, затвърдила  българо-ирландското приятелство, гостът посочва ирландския филантроп Пиърс О‘Махони – създател на първото сиропиталище в София. Иванов разказва, че ирландецът, заедно с Уилям Гладстон, защитава българската кауза в Британския парламент по времето на Априлското въстание. По-късно, след Илинденско-Преображенското въстание, филантропът осиновява сираците от Източна Тракия и Македония. "Благодарността е изключително важна и този човек заслужава паметник", смята Явор Иванов.

Според госта на предаването близостта между двата народа се корени в сходната трагична история. Ирландия, подобно на България, цели 700 години е под владичеството на Великобритания, като успява да преодолее множество унижения и опити за културно обезличаване, обяснява Иванов.

Според сънародника ни в по-съвременната си история Ирландия би могла да служи за пример на страната ни при решаването на задълбочаващата се демографска криза. Иванов разказва как в средата на миналия век, по времето на Шон Ламас като министър-председател и с помощта на финансовата експертиза на Томас Уитакър, Ирландия постепенно, но сигурно възвръща икономическата си сила. Българинът отдава този демографски и политически възход на образованието, привличането на световни инвестиции и добрата инфраструктура, които остават приоритет за страната и до ден-днешен.

Иванов, който живее в Ирландия със семейството си, желае да види една България, в която има политическа воля за работеща съдебна система, повече работна ръка и икономически инвестиции.

За работата си като учител по история в българското училище в  Дъблин Явор Иванов споделя: "Като преподавател по история, е много важно как ще преподадеш българската история, как ще я сервираш на децата. Трябва да го правиш със страст, с едно патриотично чувство, защото децата усещат всичко. Те усещат повече от възрастните, когато ги лъжеш."  Ето защо за него е важна интонацията, с която говори както за героизма, така и за трагичните моменти от историята, в които народът е проявил сила.

На финала на разговора Явор Иванов пожелава на слушателите на предаването да не губят надежда.

Можете да чуете целия разговор в звуковия файл: 

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Смисълът на християнската вяра в границите между живота и смъртта

Има ли нещо по-противоположно от живота и смъртта? В евангелското четиво от днешната неделя пред градските порти на Наин се срещат погребалното шествие на един младеж и шествието, предвождано от Иисус Христос, заобиколен от Своите ученици и следван от множество народ. Шествието на смъртта върви срещу шествието на живота. Винаги, когато видим..

публикувано на 06.10.24 в 09:15
Елица Дякова

Инициативност

Елица Дякова работи в МИГ Долни Дъбник и Долна Митрополия – Местна инициативна група, която да подпомогне на място земеделските стопани и производителите в района. Местните инициативни групи разполагат с достатъчно инструменти, за да изграждат общност и да съживяват малките населени места,   с помощта и на местни инициативни хора, черпейки..

публикувано на 05.10.24 в 16:35
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25