Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Новото пушене", "тихият убиец" или още за щетите от заседяването

Никола Кереков

Вредите от дългото седене се съизмерват с тези от пороци като пушене, пиене и преяждане, и наричат този проблем "тихият убиец" или “новото пушене“.

Известно е, че за да се поддържаме в добра физическа форма, не е задължително да преследваме идеалните 10 000 стъпки на ден. Дори и по-малкото движение може да бъде достатъчно, но ключовата дума тук е "движение". Дългото седене на едно място е изключително вредно и противоприродно за човешкото тяло.

За да разберем по-подробно какво стои зад този проблем и как той влияе на нашето здраве, се консултирахме с Никола Кереков, експерт в областта на здравето и движението.

В рубриката "Науката не спи" на предаването "Нашият ден" Кереков предположи, че много от хората, които слушат предаването, са в седнало положение. Те не просто седят, но го правят продължително, което може да има сериозни последици за тяхното здраве. Според него в днешно време повечето хора са свикнали с този начин на живот, който води до продължително седене, но това не е било характерно в еволюционната история на човечеството.

Никола Кереков коментира още, че човекът е успял да преодолее множество еволюционни стъпки и един от ключовите фактори за успеха на вида е било непрекъснатото движение. “Ние сме проектирани да се движим, да бягаме и да изминаваме дълги разстояния на един път. Това е било необходимо за нашето оцеляване и успех като вид“, твърди той.

Въпреки този факт, модерният начин на живот насърчава дългото седене, което може да доведе до сериозни здравословни проблеми. Като пример Кереков сподели резултати от изследвания, които показват, че продължителното седене може да увеличи риска от кардио-васкуларни заболявания и дори ранна смърт.

Освен това продължителното седене може да доведе и до други заболявания като тромбоза на дълбоките вени и варикозни вени. Този начин на живот влияе и на нашата храносмилателна система.

"Учени предполагат, че един от ключовите фактори е фактът, че не използваме мускулите на краката си, докато седим. А те са най-големите мускули на тялото и са важни регулатори на кръвното налягане и кръвната захар. По тази причина, когато не ги използваме, се нарушава циркулацията на кръвта в цялото тяло", споменава той.

Решението на проблема е ясно – трябва да се движим повече и да намалим дългите периоди на седене. Съветът, който той дава, е да редуваме между седнало и стоящо положение, като този баланс ще поддържа нашето здраве в по-добра форма.

Този интересен разговор с Никола Кереков ни напомни, че трябва да обърнем сериозно внимание на начина, по който прекарваме времето си в седнало положение. "Тихият убиец" е сериозно предизвикателство пред нашето здраве, и трябва да се борим с него, като избягваме продължителното заседяване и поставяме движението в центъра на ежедневието си.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бяхме край Дунава

Започваме със загадка: ако тръгнат едни ловци от Русе към Силистра, а едни рибари хукнат от Силистра към Русе – къде ще се срещнат пътищата им точно след 60 км? Веднага отговаряме – в Тутракан, където гостува предаването "И рибар съм, и ловец съм". Посрещнаха ни гостоприемно членовете на Ловно-рибарско сдружение "Сокол" д-р Димитър Стефанов,..

публикувано на 29.04.25 в 17:05

Габриела де Лука: От любовта на една маркиза до посланието на Папа Франциск

В предаването "Нашият ден" и неговата рубрика "Разговорът" гостува Габриела де Лука – изключително колоритна дама, католичка по рождение и италианка по кръв, която разказа за своя аристократичен произход и неподвластната на обществени норми любовна история на своите баба и дядо. Всичко започва в пансион за знатни девойки, където младите дами..

обновено на 29.04.25 в 11:35

Съвременният хляб – най-ужасното изобретение на човека?

Заедно с микробиолога д-р Йордан Стефанов във "Време за наука" опровергаваме упоритите фалшиви твърдения, че маята за хляб съдържа глутенови дрожди, отразяващи се изключително зле на човешкото здраве. Няма абсолютно нищо вярно – маята представлява просто обикновени и доста безобидни дрожди, които се използват в различни части от хранителната..

публикувано на 29.04.25 в 10:42

Финансовият кредит от необходима услуга стана стока

Отново поставяме проблема със свръхзадлъжнялостта на физическите лица : защо той е важен за България и каква е причината толкова време да не бъде решен? Какъв е опитът на другите европейски страни в решаването на този социално и икономически значим въпрос? Защо е важно хората да могат да получават безплатни консултантски услуги и кой е начинът да..

публикувано на 29.04.25 в 09:39

Във Велико Търново предстои прожекция с дискусия за трафика на хора

В голямата зала на общината във Велико Търново ще се състои прожекция на двата късометражн филма "На брега на морето" и "Град на призраци", за да бъдат запознати младежите в града с темата за трафика на хора. Събитието е организирано от местната комисия за борба с трафика на хора, българския клон на международната НПО организация "Кампания..

публикувано на 28.04.25 в 15:53