Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Гласът на времето" навърши три години

| обновено на 25.01.24 в 10:04
Снимка: Цецо Папазов

Три години философски разговори за битието и съзнанието в предаването “Гласът на времето“. Така условно можем да обобщим темите, които се обсъждаха в неговия ефир. 

В "Нашият ден" водещите на "Гласът на времето" – Даниел Ненчев, Бойко Ламбовски, Радослав Чичев и Надежда Московска, споделят своите впечатления, визия и усещания за изминалия период. 

В интервюто Даниел Ненчев споделя, че благодарение на усилията на Митко Новков и Ирина Вълчанова “Гласът на времето“ продължава да съществува и да се развива. Той коментира, че създаването на подобно предаване е лесно – "просто се събираш хора, които са прочели по една училищна библиотека, и ги слагаш в ефир".

Бойко Ламбовски отбелязва, че "Гласът на времето" се фокусира върху времето и промените в него, призовавайки слушателите да разгледат съвременната действителност в контекста на миналите събития и периоди. Той подчертава важността на разбирането и осмислянето на събитията, които се случват в нашия свят.

“Предаването е с акцент върху времето и може би това, което аз и колегите ми се опитваме да направим, е да покажем, че това време се мени, че е имало и друго време, други времена, така че да приемем по-спокойно случващото се сега", посочва той.

Надежда Московска оценява формата на предаването, като подчертава, че в рамките на един час може да се достигне до хуманни твърдения, дори и без научна претенция. Тя споделя, че изкуственият интелект не може да замести човешката способност за обсъждане и анализ на идеи.

"Дори и да кажем нещо, което не е напълно вярно, то е вярно по един друг начин. Изкуственият интелект не може да внимава така, както могат да внимават трима души на едно място", посочва тя.

Радослав Чичев признава, че ключовата роля в предаването имат гостите, които са част от интелигенцията на България. Той подчертава важността на предавания, които предоставят пространство за обсъждане на важни теми и идеи, които не се разглеждат в ежедневието. Спорен него предаването е голямо предизвикателство, но е и ценен принос към интелектуалната сцена на страната.

"Това, че предаването е такова, до голяма степен се дължи и на събеседниците. Те са много важни и е важно да се чува техният глас. Това е част от интелигенцията на България и е хубаво да има предавания, които да отразяват техния глас. Това предаване е едно пространство, в което могат да се обсъждат и мислят неща, които в ежедневието си и в начина, по който общуваме, няма как да чуем. Това са хора от БАН, от Софийския университет, хора, действащи в областта на културата", посочва той.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елица Дякова

Инициативност

Елица Дякова работи в МИГ Долни Дъбник и Долна Митрополия – Местна инициативна група, която да подпомогне на място земеделските стопани и производителите в района. Местните инициативни групи разполагат с достатъчно инструменти, за да изграждат общност и да съживяват малките населени места,   с помощта и на местни инициативни хора, черпейки..

публикувано на 05.10.24 в 16:35
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25
д-р Ани Шкодрова

Защо пациентът и терапевтът трябва да "кликнат", или за важността на доверието в терапията

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с д-р Ани Шкодрова – психиатър с дългогодишен опит и съосновател на център "Емпатиум", посветен на психичното здраве и възстановяването. В интервюто тя сподели важни неща относно терапевтичния процес и значимостта на доверието между пациента и терапевта...

обновено на 04.10.24 в 12:27