"Поверително от Холивуд" със Станислава Айви е уъркшоп, който предстои за всички желаещи да навлязат в недрата на световното кино. Както и за тези, които искат да усвоят умението да водят разговор, често пред камера или публично.
На 27 януари киножурналистката ще проведе курс, в който ще предложи реалния си опит на участниците – работа пред камера, етикет и организация на разговор, подготовка на интервю.
"Главно съм го насочила към хора, които много искат да се занимават с това. Смятам, че на всеки, който би искал да води разговор пред камера или публично, би могло да му помогне. Чрез истории, упражнения и практически задачи ще съчетаем полезното с приятното", обясни в "Артефир" Станислава Айви.
Като единствения български журналист, който се е срещал лично с Антъни Хопкинс, Колин Фърт, Бенедикт Къмбарбач, Кейт Уинслет, Клайв Оуен, Том Круз, Том Хидълстън, Никол Кидман и Чарлийз Терон, а и много други, според нея разговорът често е въпрос на химия и голяма доза любопитство. Да приемаш човека отсреща не толкова като голяма звезда, а като някой като теб, който също си има своите мечти, страхове, навици и пороци.
"За мен най-важното винаги е било точно това – че трябва да подходиш към тях като към човек, защото ако започнеш да се държиш като фен или да се притесняваш прекалено, разговорът никога няма да се получи добре. Това обаче не е формула, която просто ей така си я казваш и тя се случва. Има хора, които са привилегировани да се чувстват по-свободно пред камера, а има и такива, които просто трябва да се научат. Това не е някакъв талант, който не можеш да добиеш, както е свиренето на пиано или пеенето, поне според мен. Но от друга страна трябва опит и трябва да знаеш едни правила как да общуваш с човека. Правила, на които аз лично съм се научила сама. Научила съм се сама на базата на опита – всяко следващо интервю те учи на нещо ново", казва Айви и допълва: "Винаги съм смятала, че ти трябва да си запознат донякъде с човека срещу теб, но пък ако си изчел абсолютно всичко за него и знаеш абсолютно всичко за него - ти губиш човешкото си любопитство. А за мен това винаги е било много ключово в разговор с такива хора."
Станислава Айви има шанса често да бъде зад кулисите на големи продукции, да е на червения килим на най-желаните филмови премиери – тези в Кан, във Венеция, на Европейските филмови награди.
Поверителните ѝ разговори от Холивуд започват с Кевин Спейси, следва сър Кенет Брана и оттам списъкът е дълъг. Спомня си добре и магичното общуване, което са сподели заедно с Бенисио Дел Торо. Всичко това ще бъде част от уъркшопа ѝ, за който можете да чуете повече в звуковия файл.
Станислава Айви е режисьор на три късометражни филма, а сега работи едновременно по един късометражен игрален и един пълнометражен документален филм. Какви истории ще разказват – също можете да чуете в интервюто.
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...
Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg