Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Клуб "Търсачи на истории" – поредица за "неопитни" читатели

| обновено на 26.01.24 в 08:55

В "Нашият ден" гостува Радостина Николова от издателство "Мармот", която споделя информация за новата поредица от книги за неопитни читатели, наречена Клуб “Търсачи на истории". Тази поредица се отличава със специално оформление на текста и съответен шрифт, предназначени за читатели с дислекция. Книгите са също така в малък и удобен формат, подходящ за детски ръце.

Ето как описва поредицата на страницата си издателство:

Клуб "Търсачи на истории" е поредица книги за неопитни читатели.

Вдъхновена е от най-големите откриватели на истории, които познаваме – децата.

В нея каним да допринесат български писатели и илюстратори. Тяхното умение да разказват с думи и цвят правят всяка книга различна, а на децата им предстоят интересни пътувания, приключения и запознанства.

Постарали сме се да съобразим оформлението, шрифта и хартията според нуждите на неопитния читател. И вярваме, че с тази серия ще помогнем на децата да придобият опит в четенето, а следствие на това ще подобрят и уменията си да разбират, учат и търсят.

Така, неусетно, самите те ще се превърнат в “търсачи на истории”.

В интервюто Радостина Николова разказва за произхода на идеята за поредицата.

"Може би минаха години от едно от първите ми посещения на "Панира на книгата" в Болоня, където за първи път се запознах с издателство "Барингтън тоун", специализирано само за такъв тип книги. Това, което много ми хареса при тях е, че канят много любими писатели, за да разкажат своите истории на много достъпен език и по този начин да достигнат до една малко по-различна аудитория. Това са и читатели, които имат известни затруднения от това да направят крачката от "мога да чета" към "обичам да чета". Още тогава много харесах идеята и я взаимствах, тъй като към онзи момент на българския пазар все още нямаше такава ниша с български писатели, които да пишат по този начин с такъв тип оформление и илюстрации", разказва тя.

До момента поредицата Клуб “Търсачи на истории" включва книги от автори като Слави Стоев, Петя Кокудева, Ана Норт и самата Радостина Николова. Разнообразието на стиловете в илюстрациите е едно от ключовите отличителни черти на поредицата, като дизайнът и оформлението им помагат да бъдат разглеждани като една серия.

"Идеята е да развиваме поредицата и да привлечем все повече български писатели към каузата, които да се включат и да разкажат своите истории. Идеята ни е също така български илюстратори да ги илюстрират. Търсим най-различни имена, нови художници, с които до момента не бихме работили. Повечето от тези, които са включени в поредицата, са нови“, казва тя.

Преди стартирането на "Клуб търсачи на истории", издателството проведе успешно тестово промо на поредицата "Агата" на авторката Александра Георгиева, която включва 12 книги. Получената благоприятна обратна връзка потвърждава голямата потребност от подобен тип книги на българския пазар.

В заключение Радостина Николова препоръчва на родителите да се съобразяват с четивната възраст и интересите на своите деца при избора на книги. Сред препоръчаните от нея заглавия за млади читатели са "Момче или морско свинче" и други книги от поредицата "Клуб търсачи на истории".

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: Издателство "Мармот"
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Реплика от 1997 г. на компютъра на Атанасов – Бери в Центъра Дъръм, Щатски университет на Айова

121 години от рождението на "бащата на компютъра" – Джон Атанасов

На днешния 4 октомви се отбелязват 121 години от рождението на Джон Винсент Атанасов, известен като "бащата на компютъра". Роден в семейство на българин и ирландка, Атанасов проявява ранни наклонности към математиката и електротехниката. Придобива образование в областта на електроинженерството, след което защитава магистърска степен по математика и..

обновено на 04.10.24 в 10:11

Космическата седмица: България отбелязва своя принос в световните изследвания

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" темата беше отбелязването на старта на Световната седмица на космоса. Какви събития и инициативи планира България, за да отбележи това значимо събитие? В ефира на предаването, проф. Георги Сотиров , член на Научния съвет към Института за космически изследвания и технологии към БАН, сподели..

обновено на 04.10.24 в 09:39

Спорт и донорство: Събитие в София обединява здраве и човечност

В Европейския ден на донорството и трансплантацията на органи, дворът на Английската гимназия в София и парк "Займов" ще станат част от инициативата "Спортувам, за да живея". Събитието ще се проведе утре, в събота, 5 октомври , като част от програмата "София спортува", която е финансирана от Столична община. Как ще протече денят и кой може да се..

обновено на 04.10.24 в 08:51

Какво вълнува Поколението Z: Личният поглед на Рая Господинова

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" участва Рая Господинова, ученичка в 12 клас на Първа английска гимназия, с която обсъждаме Поколението Z и какво вълнува младите хора днес. "Аз много си харесвам поколението", споделя Рая и допълва: "Успях да се обградя с хора, които са свестни". Тя заявява, че е ангажирана с всичко, което се..

обновено на 03.10.24 в 11:15

Монография на учени от БАН с насоки за по-практическо обучение

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" гостуват двама от авторите на колективната монография  " Процесуален подход в образованието. Развиването на ключови компетентности чрез философия и гражданско образование" .  Книгата разглежда важни аспекти на образованието и различните подходи към него. Една от ключовите теми е използването..

обновено на 03.10.24 в 10:34