Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Драматичният театър в Ловеч ще носи името на Борис Луканов

Драматичният театър в Ловеч
Снимка: Пламен Христов

Ловешкият драматичен театър вече ще носи името на Борис Луканов. Това решиха общинските съветници в града на последното си за 2023 година заседание. Така от новата 2024 година Драматичният театър приема името на големия български актьор в знак на уважение към приноса му в културата.

По този повод екипът на театъра подготвя изложба, за да може колкото се може повече млади хора да научат за живота на Борис Луканов. Неговото семейство ни предостави много ценни негови вещи и награди. Вече имаме съгласието на Народния театър „Иван Вазов“ да ни предоставят костюм от негов спектакъл. Ще покажем части от негови филми, както и части от филми за него и други биографични разкази, съобщи в "Артефир" Биляна Петрова, директор на Ловешкия театър.

"Така или иначе, голяма част от града с отворени обятия приемат идеята, зарадвани са хората, те го познават, помнят го и ние сме благодарни за тази възможност и чест".

Никола Тороманов-Фичо, един от най-добрите наши сценографи и личен приятел на Борис Луканов, с радост предложи да изготви визията на надписа и логото на театъра, допълни Биляна Петрова.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.

Борис Луканов
Борис Луканов
е роден на 15 юни 1936 година в Ловеч. Актьорът не е бил част от трупата на Ловешкия театър, но творческият му път започва от родния град – първите си стъпки на сцена прави още през 50-те години на миналия век като самодеец в театралната училищна група и самодейния театър при читалището.

През 1983 година Борис Луканов е обявен за почетен гражданин на Ловеч за големите му заслуги към театралното и филмовото изкуство и за развитието на културния живот в града.

Борис Луканов почина в края на месец май 2023 година.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Васка Емануилова и Париж в галерия "Васка Емануилова"

На 25 февруари се открива изложбата "Васка Емануилова и Париж" - първата изложба от музейната програма на галерия "Васка Емануилова", която отбелязва 120 години от рождението на авторката. Възстановена през 2006 г. в ново пространство в близост до парка "Заимов", оттогава досега галерията развива музейна програма, която показва на публиката..

публикувано на 25.02.25 в 16:31
Силвана Пападами

"Магията на Изтока", изобразена върху коприна

"Магията на Изтока" е изложбата живопис на Силвана Пападами, която вече може да бъде разгледана в галерия "Еритаж". Темата ѝ е свързана с мистиката на изтока, като по-специално внимание е обърнато на Япония. Техниката е живопис върху коприна, което се оказва трудно за изпълнение, защото се улавя всеки трепет на ръката и художникът няма право на..

публикувано на 25.02.25 в 15:51

"Не, аз благодаря!" – историята с кауза на Албена Ненкова

Една жена изживява страстната любов, за която винаги е мечтала. Тя е обичана, желана, уверена, изпълнена със силни чувства. Всичко е по-красиво от всякога, докато малките белези на страстта по тялото ѝ не започнат да говорят на близката ѝ приятелка за криворазбрана "любов". Едната е актриса, за която прожекторът никога не угасва, а другата – малкият..

публикувано на 25.02.25 в 14:50

"Пойни птици" – новата стихосбирка на Владислав Христов с премиера в Пловдив

Тази вечер в Пловдив, в клуб "Петното на Роршах", ще бъде представена стихосбирката на Владислав Христов – "Пойни птици". Авторът е от Шумен, но живее в Пловдив и работи като журналист и фотограф. Той е носител на множество отличия от български и международни конкурси за хайку, поезия и кратка проза. Три поредни години е включен в класацията на 100-те..

обновено на 25.02.25 в 09:50
Регионален исторически музей

Боевете край Стара Загора: Изложба, която разказва история

Оригинално оръжие от Руско-турската война, опълченски униформи, частица от Самарското знаме и копие на знамето на старозагорските въстаници от 1875 г. – първообраз на българския трибагреник. Това ще бъде показано на изложбата "Боевете край Стара Загора през лятото на 1877 г." Експозицията ще бъде открита днес, 25 февруари, от 15:00 ч . в град..

обновено на 25.02.25 в 09:40