В днешното евангелско четиво е разказана притчата за Царството Божие. Царят е Бог Отец, който решава да направи сватба на Сина си, т.е. на Сина Божи. Невястата в случая е Църквата. Сватбата е брачният пир на божествената любов, чийто завършек е изкупителното дело на Спасителя. Поканените на тържеството се приема, че са богоизбраният израилски народ, който не пожелава да седне на царската трапеза.
Когато Бог изпраща множество слуги, които са образа на пророците, за да привикат поканените, те не само пожелават да дойдат, а дори убиват изпратените божии пратеници. След туй Бог изпраща войска да изгори града на убийците, така както Йерусалим е изгорен от римските войски. Когато поканените се оказват недостойни, Бог нарежда да бъдат доведени хора от кръстопътищата, които да седнат на брачния пир.
Както казва св. ев. Матей на масата са събрани и лоши и добри, тъй като събраните от кръстопътя са именно бившите езичници, дошли в царския чертог. Тогава Господарят вижда един, който не е облечен в сватбена премяна. Бог милостиво го пита "Приятелю, как влезе тук?", като дава възможност за оправдание, но изобличеният мълчи и не отговаря. И тук изниква въпроса как ние се готвим да присъстваме на тази трапеза и имаме ли оправдание, ако не сме в необходимата премяна.
Заедно с д-р Смилен Марков преподавател по християнска философия в Православния богословски факултет при ВТУ "Св. Кирил и Методий" се спираме на притчата за царството Божие и нейните послания към съвременните християни.
Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..
На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..
На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът" в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..
Достъпът до култура е предизвикателство в българската действителност. Какви отговори и предложения ни дават изследванията на средата и представителите на културния сектор и какво предстои през новата 2025 година – разговор в "Нашият ден" с Янина Танева , основател на "Фабрика за идеи". Танева подчертава пряката връзка между достъпът и..
Отглеждането на насекоми за агроиндустрията все още звучи екзотично в българското общество, но темата за новите храни става все по-актуална. Рубриката "Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден" представя Мария Александрова , която ръководи проектите за иновации и устойчивост в Nasekomo – високотехнологична компания,..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg