В днешното евангелско четиво е разказана притчата за Царството Божие. Царят е Бог Отец, който решава да направи сватба на Сина си, т.е. на Сина Божи. Невястата в случая е Църквата. Сватбата е брачният пир на божествената любов, чийто завършек е изкупителното дело на Спасителя. Поканените на тържеството се приема, че са богоизбраният израилски народ, който не пожелава да седне на царската трапеза.
Когато Бог изпраща множество слуги, които са образа на пророците, за да привикат поканените, те не само пожелават да дойдат, а дори убиват изпратените божии пратеници. След туй Бог изпраща войска да изгори града на убийците, така както Йерусалим е изгорен от римските войски. Когато поканените се оказват недостойни, Бог нарежда да бъдат доведени хора от кръстопътищата, които да седнат на брачния пир.
Както казва св. ев. Матей на масата са събрани и лоши и добри, тъй като събраните от кръстопътя са именно бившите езичници, дошли в царския чертог. Тогава Господарят вижда един, който не е облечен в сватбена премяна. Бог милостиво го пита "Приятелю, как влезе тук?", като дава възможност за оправдание, но изобличеният мълчи и не отговаря. И тук изниква въпроса как ние се готвим да присъстваме на тази трапеза и имаме ли оправдание, ако не сме в необходимата премяна.
Заедно с д-р Смилен Марков преподавател по християнска философия в Православния богословски факултет при ВТУ "Св. Кирил и Методий" се спираме на притчата за царството Божие и нейните послания към съвременните християни.
Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..
Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg