Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Английската музика от XV век в "Хоровата тетрадка от Итън"

"Хоровата тетрадка от Итън" представлява един от най-важните източници на английска музика от края на XV век. Ръкописът, който е създаден около 1500 г. за употреба в колежа Итън, е един от малкото оцелели Реформацията в Англия и поради тази причина е сред основните извори на информация за музикалната практика на острова от това време, въпреки че немалка част от първоначално заложените произведения са загубени. 

В момента сред творбите в "Хоровата тетрадка от Итън" има образци на Magnificat и 54 мотета от автори като Джон Браун, Ричард Дейви, Уолтър Ламб, Робърт Уилкинсън, Джон Корниш, Робърт Феърфакс, Джон Хемптън и Джон Сътън.

Едно от най-интригуващите произведения в ръкописа е Jesus autem transiens / Credo in Deum от Робърт Уилкинсън, което представлява тринадесетгласен канон. В него последователно се появяват имената на дванадесетте апостоли, а в началото се провежда хоралът, който съответства на Иисус Христос. Уилкинсън, който е бил назначен в колежа Итън, може би собственоръчно е вписал произведението си в ръкописа, като същото се предполага и за една от другите му творби в източника – деветгласната Salve Regina.

Този вторник (30 януари от 14 часа) в предаването "Музика хисторика" слушаме изпълненията на ансамблите "Хуелгас" и The Sixteen на произведения от Уилям Хорууд, Робърт Уилкинсън, Уолтър Ламб и Джон Браун, поместени в ръкописа "Хоровата тетрадка от Итън".


По публикацията работи: Росица Михова
ВИЖТЕ ОЩЕ
Детският хор на БНР

Детският радиохор – сред финалистите на Международния хоров конкурс "Нека пеят народите" 2024

На 6 октомври вечерта от 20.00 часа българско време очакваме с трепет развоя от музикалната надпревара на "Нека пеят народите" – престижният международен хоров конкурс! Отново имаме български финалист и този път това е Детският хор на БНР с главен диригент маестра Венеция Караманова . Конкуренти на нашия състав са Хор на момичетата от Копенхаген..

публикувано на 05.10.24 в 16:50

"Медея" от Шарпантие за първи път в Парижката "Опера гарние"

Три века след нейното създаване, музикалната трагедия на Шарпантие – "Медея", намира своята майсторска интерпретация на сцената на Парижката "Опера гарние". Световноизвестният клавесинист, диригент, музиколог и педагог Уилям Кристи и основаният и ръководен от него ансамбъл Les Arts Florissants представят бароковия шедьовър. Постановката е дело на..

публикувано на 05.10.24 в 08:05

"Медея" от Марк Антоан Шарпантие, трагедия в пет действия и пролог

"Медея" е единствената опера, написана от Шарпантие за Кралската музикална академия. Либрето: Тома Корней. Премиера: Кралския театър в Париж на 4 декември 1693 г. Действащи лица: • Медея, магьосница – мецосопран • Язон, принц на Тесалия – тенор • Аркас, довереник на Язон – тенор • Креон, цар на Коринт – бас • Крьоз, дъщеря на Креон – сопран •..

публикувано на 04.10.24 в 09:40
Проф. Боян Лечев

Миговете вдъхновение на Боян Лечев

В петъчната вечер ще възкресим спомена за проф. Боян Лечев – изумителен цигулар, потомствен музикант и любим педагог за десетки свои ученици, които не могат да го забравят. Боян Лечев бе орисан да прокарва пътеки. Неистово го мамеше непознатото, като сонатата за соло цигулка на Прокофиев. Изпълни я за пръв път у нас преди 50 години. Големият..

публикувано на 04.10.24 в 08:25

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15