Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С любов към суинга

На 1 февруари, четвъртък, от 11.00 ч. в предаването "Музикална мрежа" ще ви представим новосформирания италиански Big band del Pentagramma, съставен от двайсет даровити млади музиканти, ръководени от диригента, аранжор, китарист и тромбонист Вито Андреа Мора.

Първият им студиен албум, реализиран през декември 2023 г., съдържа както авторски композиции на Маестро Мора, така и аранжименти на музика на Джон Колтрейн (Mr.P.C.), Крис Смит (I`m Confessin`), Хойт Къртин (The Flinstones Theme) и Телониъс Мънк (`Round Midnight ). Един от лиричните моменти в албума е и баладата "Body and Soul“ на Джони Грийнв интерпретация на вокалистката Серена Гритани.

Новата продукция на Big band del Pentagramma е със заглавие "G. G. Swing" и е посветена на италианския композитор и тромбонист Джанкарло Газани (Giancarlo Gazzani 1941 - 2023).Той е една от значимите фигури от италианската, но и световна джаз сцена, най-добре познат като автор на множество композиции и аранжименти за джазов оркестър и е бил ментор на Вито Мора.

Big band del Pentagramma

Всички музиканти от големия бенд са възпитаници на Музикалната академия "Il Pentagramma" и Консерваторията "Николо Пичини" в Бари.

Бендът се състои от четири тромпета (Тони Санторуво, Алберто Ди Леоне, Джузепе Тодиско, Джулиано Теофрасто), четири тромбона (Антонио Фалакара, Антонио Депало, Еди Де Марко, Матео Баваро), вибрафон (Витантонио Гаспаро), китара (Марко Кутило), пиано (Бруно Монтроне), флейта (Алдо Ди Катерино), алт саксофони (Никола Коцела и Майк Рубини), тенор саксофони (Макс Заза и Франческо Ломанджино), баритон саксофон (Джани Бинети), контрабас (Джампаоло Лаурентачи), барабани (Фабио Деле Фолие) и (Джанлука Фракалвиери) електрически бас.

Когато става дума за професионализъм, високи идеали в джаз музиката и стойностна продукция, спокойно можем да посочим албума "G. G. Swing" на Big band del Pentagramma!

Истинска наслада е за професионалното ухо, но и толкова достъпен за непретенциозния слушател!

С какво впечатлява? Най-много с уважението и запазването на световните традиции на предшествениците си, но и с иновативните, напредничави и модерни прийоми в създаването на бигбендовото изкуство.

Снимка – стоп-кадър YouTube и Big band del Pentagramma, предоставена от ABEAT Records
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Полет с "Тригайда"

А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...

публикувано на 21.04.25 в 09:23
Григор Паликаров

Григор Паликаров дирижира "Немски реквием" от Йоханес Брамс за Великден

В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..

публикувано на 15.04.25 в 10:24

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 април 2025 г.

16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..

публикувано на 15.04.25 в 09:10
Даниеле Феббо

Даниеле Феббо в света на музиката

Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..

публикувано на 15.04.25 в 08:35
Jullzie

Нестандартната певица Jullzie

Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..

публикувано на 14.04.25 в 15:20