Как душата събира своите части и сформира тяло чрез танц – това сценично преживяване може да бъде видяно на 31 януари от 19.30 ч. в "Топлоцентрала", където гостува пловдивският танцов спектакъл "Небе земя".
За да разкаже за творческия процес и посланията на творбата, в ефира на предаването "Нашият ден" се включва Петя Стойкова, хореограф на танцова трупа "Дюн".
Стойкова описва движението в спектакъла като метафизично – изразяващо връзката между духа и материята. Движение, което разкрива "невидимите стойности и присъствие на тялото".
Гостът споделя повече за съвместната работа с актьорите. По време на репетициите танцьорите се превръщат в съавтори на спектакъла, като участват със свои движенчески преводи на различни текстове, танцови интерпретации, лични истории и послания.
Стойкова запознава слушателите и с още една отличителна черта на представлението – размиването на границите между танцьор и публика в сценичното пространство. "Представлението не е обърнато към една гледна точка. Стремежът ни е човек да няма чувството, че гледа представление, а че участва в нещо, което се случва", казва хореографът.
"Дълбоко слушане" – това е подходът, който танцовата трупа използва по време на творческия процес. Стойкова описва този метод като непреднамерено вслушване в собственото тяло. Според нея това преживяване притежава дори лечебни свойства.
"Смятаме, че това е един нов език – езикът на слушането."
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл:
В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира. Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..
Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс" . "Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е..
"Картина ли е театралният плакат?" * поставя като въпрос срещата-дискусия в Народния театър с участието на студенти и преподаватели от Националната художествена академия и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". За съвременната роля на театралния плакат и цени ли се той достатъчно, в "Какво се случва" говорят доц. Георги Павлов, преподавател в катедра "Плакат и..
Социална кауза обедини творчеството на 14 български журналисти в сборника "Око на времето". Изданието е част от своеобразен социален проект с партньорството на организации на хора с увреждания, читалища и домове за възрастни хора. "Око на времето" е наскоро представеният сборник, в който журналистиката среща литературата...
Обръщаме поглед към столицата. Украинската арфистка Вероника Лемишенко ще открие Първия български международен арфов конкурс . Концертът ѝ е тази вечер, 4 април, в Националното музикално училище "Любомир Пипков". Входът е свободен. Конкурсът Viva Harp ще се проведе на 5 и 6 април . Той е създаден от Кохар Андонян и Даниела Дикова от..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg