Насоката на обществото по отношение към ЛГБТИ хората в България се променя в положителна посока. Това показва Национално проучване на агенция "Алфа Рисърч", проведено през есента на 2023 г., по поръчка на фондация GLAS. То установява повишена запознатост на българските граждани с ЛГБТИ хората, с техните проблеми, права и мотивация.
Един от ключовите резултати на проучването е фактът, че 46% от респондентите смятат, че ЛГБТИ хората са хора като всички останали. Това информира в ефира на “Нашият ден“ Симеон Василев от фондация “Глас“.
Това е важно откритие, което подчертава промените в общественото мнение. По думите на Василев в сравнение с данните отпреди четири години, от 2019 до 2023 г., процентът на хората, които проявяват целенасочен интерес и търсят информация по темата, се увеличава от 24% на 28%. Съответно, нараства и броят на хората, които са достигнали информация по темата, от 48% през 2019 г. до 70% през миналата година.
Според него тази тенденция може да се обясни с увеличаването на видимостта на ЛГБТИ хората в медиите и обществения живот.
По неговите думи друг важен фактор за формирането на мнението на хората са разговорите с приятели и познати (38%) и социалните мрежи (33%). Новинарските сайтове и медиите също играят роля в информирането на хората, като 29% до 30% от респондентите са споменали тях като източник на информация.
Интересно е, че Василев посочва в разговора, че политиците имат най-ниско доверие като източник на информация относно половата идентичност и проблемите на ЛГБТИ хората.
Обобщено, резултатите от социологическото проучване показват, че обществото в България започва да приема и разбира ЛГБТИ хората, като ги възприема като част от обществото и изразява по-голямо разбиране и подкрепа към тях.
Чуйте разговора в звуковия файл.
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
На 25 ноември светът отбелязва Международния ден за елиминиране на насилието над жени, а в София това ще бъде подчертано със символично протестно шествие под надслов "Нито една повече". Събитието ще започне в 18:00 ч. пред Съдебната палата и ще има за цел да обърне общественото и институционалното внимание към тревожните нива на домашно насилие и..
На 25 ноември, Международния ден за елиминиране на насилието срещу жените, гост в ефира на "Нашият ден" беше Мария Стефанова от "Зонта Интернешънъл" – организация, посветена на правата на жените. В предаването тя сподели за усилията, които организацията полага в борбата с насилието над жени, както и за иновативния проект "Рада", целящ да..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни стенописи красят стени в различни части на България, като последната ѝ творба е част от новия център на организацията "Грийнпийс". В предаването "Нашият ден" Илиева разказва за своята работа и..
Тази протестантска общност принадлежи към Евангелско-Петдесятното движение в България. Руски емигранти от САЩ през 1920 г. на път за Русия спират в Бургас за известно време и проповядват Божието Слово, като акцентират на кръщението със Святия Дух. Така се заражда Петдесятното движение в България. Повече за Националния алианс "Обединени Божии..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg