Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любовта към Бога и човеците

| обновено на 04.02.24 в 11:32

В днешната неделя, изкушен от един юдейски законник Христос ни напомня, двете основни заповеди: да обичаме Бога с цялото си сърце, с целия си ум, с цялата си сила (тоест с цялата сила и способност, която ни е дадена да обичаме), и нашият ближен, както себе си. Почти всеки човек като чуе думата "заповед" застава нащрек и не винаги я приема положително.

Никой не обича да изпълнява заповеди, но тук следва да обърнем внимание, на едно по-широко значение на думата, за което говори и митрополит Антоний Сурожки, като разяснява, че ние следва да приемаме тези думи като Божие завещание за нас. Човекът, създаден със свободна воля има правото на избор и възможността да следва призванието си или да се отрече от него. Бог ни обича толкова много, че ни призовава да съществуваме и поема риска да ни даде любовта Си, като знае, че тя може да бъде отхвърлена.

Едва ли има човек, който не знае какво означава да отвориш сърцето си за даден човек и да бъдеш отхвърлен от него. В такъв случай става дума за човешката любов, но колко по силна е мярката на Божията любов към нас, Който отдаде Своя Единороден Син за нас човеците. Христос стана човек, т.е. един от нас, наречени Свои братя и сестри, свои приятели и жертва живота Си за нас. Заедно с доц. Мариян Стоядинов, преподавател в православния богословски факултет при ВТУ "Св. Кирил и Методий" разговаряме за любовта към Бога и човека.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Новогодишни обещания

Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..

публикувано на 06.01.25 в 14:51
Максим Делчев, Ана-Мария Кръстева и Вартануш Топакбашян

Светлината от празниците Ханука за евреите и Рождество за арменците

На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..

публикувано на 06.01.25 в 13:15

Богоявление и Ботев – празник и памет в Калофер

На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът"  в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..

обновено на 06.01.25 в 12:51
Булка от село Рибново

Достъпът до култура в българската действителност

Достъпът до култура е предизвикателство в българската действителност. Какви отговори и предложения ни дават изследванията на средата и представителите на културния сектор и какво предстои през новата 2025 година – разговор в "Нашият ден" с Янина Танева , основател на "Фабрика за идеи". Танева подчертава пряката връзка между достъпът и..

публикувано на 06.01.25 в 11:42

Голямата тема за новите храни

Отглеждането на насекоми за агроиндустрията все още звучи екзотично в българското общество, но темата за новите храни става все по-актуална. Рубриката "Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден" представя Мария Александрова , която ръководи проектите за иновации и устойчивост в Nasekomo – високотехнологична компания,..

публикувано на 06.01.25 в 09:43