Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дуално обучение, или защо професионалното образование е толкова важно за всеки млад човек?

Пламен Панчев, изпълнителен директор на "Тракия икономическа зона".
Снимка: tez.bg

През изминалата седмица, българското правителство взе важно решение, което ще има голямо влияние върху социалната и образователна сфера в страната. Според новата инициатива, държавата ще поеме осигуровките за учениците, включени в обучение чрез работата, известно като дуалната система на обучение. Тази мярка ще бъде в сила от 1 април 2024 година и представлява важна стъпка към подпомагането на младите хора и бизнеса в България.

Дуалната система е форма на обучение в средното образование, в която същевременно се натрупва и практически опит. Тя включва професионално обучение, което се осъществява паралелно на две места - в професионално училище и в предприятие.

Изпълнителният директор на "Тракия икономическа зона", Пламен Панчев, коментира мярката в рубриката "Денат делово" и подчерта нейната важност за обществото като цяло. Той подчерта, че дуалната система на обучение е от съществено значение за бизнеса, тъй като осигурява квалифицирана работна ръка, която е необходима за развитието на икономиката. Също така, тази инициатива е важна за младите хора, предоставяйки им възможност за обучение и реализация в индустриалните зони на България.

В предаването Панчев сподели също, че през последните седем години организациите в икономическите зони работят активно по тази тема и сътрудничеството и Регионалното управление по образование се е подсилило. Този процес включва оборудвани лаборатории и съвременни технологии, които подпомагат образованието на учениците и подготвят  успешната им кариера в индустрията.

"Първият път, когато влязох в едно такова училище, това беше Регионалната гимназия по машиностроене. Трудно беше да се повярва, че някой отива там, за да се обучава. Ако в момента предаването се правеше от това училище, щяха да се видят едни оборудвани лаборатории, с най-съвременната техника", посочва той.

По неговите думи най-добрият посланик са добрите примери и реализираните млади хора.

"Имаме вече випуски, които влязоха и работихме един проект съвместно с "Америка за България", тя ни подкрепяше. Хубавото е, че работим и в малките населени места. Това са общините, в които се реализират индустриалните зони. И в едно училище като Белозем, в Калековец в общините Раковски и Марица, от 60 деца имаме над 80% реализация, които в последните две години минаха курс на обучение в обучителен център и в предприятията в зоната. Когато това се прави професионално, има резултат, но има още много какво да работим. Все пак един млад човек трябва да добие някакви умения в средното образование, защото те ще му помогнат в реализацията",  казва в предаването Панчев.

Панчев спомена и важността на подпомагането на образователните институции и университетите, които играят ключова роля в подготовката на младите специалисти. В рамките на предложението, държавата ще поеме семестриалните такси за студентите, които се обучават в държавните университети при изпълнение на държавни поръчки.

"Няма как университетите, без подкрепа от бизнеса, да вдигаме нивото на обучение. Защото при прилагането на съвременни технологии и иновации най-успешно помага и участва бизнесът“, посочва той.

В края на разговора Панчев кометира предложението на финансовия министър за ангажимент от страна на студентите, със заплатени семестриални такси, да работят временно с страната.

"Ние сме имали това в България и то работеше добре. Даваше резултати, защото по този начин се подпомагаха и конкретни отрасли от индустрията, конкретни региони, които държавата иска да развие. Това не може да стане без участие на местната власт в този процес“, посочва той.

В заключение Пламен Панчев подчерта важността на сътрудничеството между бизнеса, образованието и държавата за развитието на образователните програми и икономиката като цяло. Това е инициатива, която има потенциал да подкрепи младите хора в България и да допринесе за развитието на страната в бъдеще.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31