Големият американски лютнист, диригент и музиколог Пол О’Дет отпразнува 70-тия си рожден ден на 2 февруари. Описван като "най-ясния случай на гениалност, който някога се е докосвал до инструмента", той е сред основните влияния за оформянето на техническите и интерпретативните стандарти в свиренето на лютневи инструменти през последния половин век. От 1976 е професор по лютня в Университета в Рочестър, а освен това е и един от артистичните директори на Бостънския фестивал за ранна музика.
Пол О’Дет участва в над 150 албума. Носител е на 2 награди "Грами", 12 отличия "Златен диапазон", 2 награди "Ехо Класик", 1 Годишна награда на германските звукозаписни критици, както и 7 номинации за "Грамофон" и 8 за "Грами". Записът, ръководен от него и Стивън Стъбс, на камерната опера на Марк-Антоан Шарпантие "Слизането на Орфей в ада" печели наградата "Грами" за най-добър оперен запис за 2014 г., както и отличието "Ехо Класик" в същата категория.
Освен изпълнител американският лютнист е и изследовател, специализиращ се върху музиката от XVI и XVII век, включително италиански и английски песни за глас и лютня, барокова опера, изпълнителски практики на басо континуо, както и, разбира се, солистичния репертоар за лютня. Ето какво разказва той за инструмента си пред журналиста Брус Дъфи: "Лютнята е била най-популярният инструмент. Тя е била инструментът не само на придворните виртуози, много от които са били най-високо ценените, почитаните и високоплатените артисти от всякакъв вид – включително и от художниците – през XVI век. Например лютнистът Алберто да Рипа е бил вторият най-високоплатен член във френската кралска листа след министъра на отбраната. Така че нивото на свирене е било изключително високо, според мен вероятно сравнимо само с нивото на свирене на пиано в края на XIX или началото на XX век. Това е бил инструмент, на който са свирели всички. Имало е толкова много хора, които са свирели, и нивото е било толкова високо, че смятам, че спокойно може да се каже, че е далеч над това на съвременните изпълнители. Има музика, която най-добрите лютнисти днес не биха могли дори да си помислят да се опитат да научат, защото е толкова трудна".
Този вторник (6 февруари от 14 часа) в предаването "Музика хисторика" празнуваме 70-та годишнина на Пол О’Дет със записи с негово участие на музика от Никола Вале, Джон Дауланд, Алберто да Рипа, Джовани Капсбергер, Томас Кемпиън, Марк-Антоан Шарпантие и Мелхиор Нойзидлер.
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която впечатлява, интригува и стимулира въображението на слушателя. В последния си концерт за 2024 г. радиосимфониците, смесеният радиохор и четирима изявени солисти: бразилският бас Матеус Франка,..
Плевенската филхармония и Люси Дяковска правят музикален подарък на публиката за предстоящите празници с концерта "Бяла Коледа". Програма съдържа емблематични песни за коледно-новогодишните празници от всички краища на света – Италия, Франция, Германия, Англия, Америка, България и др. Вълнуващи истории за любов и надежда, завладяващи популярни..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със Дзукеро – еднакво силно обожаваме Джон Лий Хукър и ферментирало грозде, даже получих покана да гостувам във винарната му в Тоскана; тънък ценител съм на джаза от тази държава и в часност Стефано ди..
На 17 декември в Зала 3 на Националния дворец на културата Детският радиохор на БНР ще постави началото на 38-ото издание на Новогодишния музикален фестивал. Концертът, озаглавен "Свята нощ", обещава вълнуваща вечер, изпълнена с музика, емоции и празнична атмосфера. За програмата и подготовката разказа диригентът на хора, маестра Венеция..
Георги Стрезов е сред най-изявените млади български композитори, диригенти и оркестратори. Първият му досег с музиката е на 6 години, когато започва да свири на пиано, а по-късно проявява интерес към композицията. В биографията му присъства музика за различни телевизионни сериали, пълнометражни и късометражни филми, театрални продукции, телевизионни..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска..
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg