Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пол О’Дет на 70

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Големият американски лютнист, диригент и музиколог Пол О’Дет отпразнува 70-тия си рожден ден на 2 февруари. Описван като "най-ясния случай на гениалност, който някога се е докосвал до инструмента", той е сред основните влияния за оформянето на техническите и интерпретативните стандарти в свиренето на лютневи инструменти през последния половин век. От 1976 е професор по лютня в Университета в Рочестър, а освен това е и един от артистичните директори на Бостънския фестивал за ранна музика.

Пол О’Дет участва в над 150 албума. Носител е на 2 награди "Грами", 12 отличия "Златен диапазон", 2 награди "Ехо Класик", 1 Годишна награда на германските звукозаписни критици, както и 7 номинации за "Грамофон" и 8 за "Грами". Записът, ръководен от него и Стивън Стъбс, на камерната опера на Марк-Антоан Шарпантие "Слизането на Орфей в ада" печели наградата "Грами" за най-добър оперен запис за 2014 г., както и отличието "Ехо Класик" в същата категория.


Освен изпълнител американският лютнист е и изследовател, специализиращ се върху музиката от XVI и XVII век, включително италиански и английски песни за глас и лютня, барокова опера, изпълнителски практики на басо континуо, както и, разбира се, солистичния репертоар за лютня. Ето какво разказва той за инструмента си пред журналиста Брус Дъфи: "Лютнята е била най-популярният инструмент. Тя е била инструментът не само на придворните виртуози, много от които са били най-високо ценените, почитаните и високоплатените артисти от всякакъв вид – включително и от художниците – през XVI век. Например лютнистът Алберто да Рипа е бил вторият най-високоплатен член във френската кралска листа след министъра на отбраната. Така че нивото на свирене е било изключително високо, според мен вероятно сравнимо само с нивото на свирене на пиано в края на XIX или началото на XX век. Това е бил инструмент, на който са свирели всички. Имало е толкова много хора, които са свирели, и нивото е било толкова високо, че смятам, че спокойно може да се каже, че е далеч над това на съвременните изпълнители.  Има музика, която най-добрите лютнисти днес не биха могли дори да си помислят да се опитат да научат, защото е толкова трудна".

Този вторник (6 февруари от 14 часа) в предаването "Музика хисторика" празнуваме 70-та годишнина на Пол О’Дет със записи с негово участие на музика от Никола Вале, Джон Дауланд, Алберто да Рипа, Джовани Капсбергер, Томас Кемпиън, Марк-Антоан Шарпантие и Мелхиор Нойзидлер.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Кираджиев

Радиосимфониците изпращат 2024 година с музика на Гершуин

На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която впечатлява, интригува и стимулира въображението на слушателя. В последния си концерт за 2024 г. радиосимфониците, смесеният радиохор и четирима изявени солисти: бразилският бас Матеус Франка,..

публикувано на 17.12.24 в 11:50
Люси Дяковска

"Бяла Коледа" от Плевенската филхармония и Люси Дяковска

Плевенската филхармония и Люси Дяковска правят музикален подарък на публиката за предстоящите празници с концерта "Бяла Коледа". Програма съдържа емблематични песни за коледно-новогодишните празници от всички краища на света – Италия, Франция, Германия, Англия, Америка, България и др. Вълнуващи истории за любов и надежда, завладяващи популярни..

публикувано на 17.12.24 в 08:20

Лаура Паузини с първи концерт в България

Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със Дзукеро – еднакво силно обожаваме Джон Лий Хукър и ферментирало грозде, даже получих покана да гостувам във винарната му в Тоскана; тънък ценител съм на джаза от тази държава и в часност Стефано ди..

обновено на 16.12.24 в 13:12

Коледен дух и музикални изненади: Околосветско пътешествие с Детския радиохор

На 17 декември в Зала 3 на Националния дворец на културата Детският радиохор на БНР ще постави началото на 38-ото издание на Новогодишния музикален фестивал. Концертът, озаглавен "Свята нощ", обещава вълнуваща вечер, изпълнена с музика, емоции и празнична атмосфера. За програмата и подготовката разказа диригентът на хора, маестра Венеция..

публикувано на 16.12.24 в 11:42
Георги Стрезов

Георги Стрезов: Ако наистина обичаш нещо и му посветиш внимание и страст, то ще даде резултат

Георги Стрезов е сред най-изявените млади български композитори, диригенти и оркестратори. Първият му досег с музиката е на 6 години, когато започва да свири на пиано, а по-късно проявява интерес към композицията. В биографията му присъства музика за различни телевизионни сериали, пълнометражни и късометражни филми, театрални продукции, телевизионни..

публикувано на 16.12.24 в 08:20