Той създава първия български концерт за кларинет; автор е и на редица други значими творби в областта на класическите жанрове като: Концерт за валдхорна, струнен оркестър и тимпани, Концертино за виола и оркестър, "Поема" за тромпет, струнен оркестър и тимпани, Концерт за тромпет, струнен оркестър и ударни, Кончерто гросо за струнен оркестър, "Ръченица" за духов оркестър, произведенията за симфоничен оркестър "Младежка увертюра", "Ритмични движения", "Антифонни диалози", Дивертименто за джазов и симфоничен оркестър, музика за различни камерни ансамбли, солови клавирни творби, както и музикално-сценични произведения.
Популярните жанрове и музиката за деца също не са чужди на творческия му натюрел: Неговият песенен цикъл за детски хор "Песни за животни" по текстове на Елин Пелин в изпълнение на Националния детски радиохор под диригентството на акад. Христо Недялков е лауреат на конкурса на ORT, а хоровата песен "Чудното хоро" по текст на Асен Разцветников и до днес е част от международния радиообмен на BBC в запис на детски хор "Бодра песен" гр. Шумен под диригентството на проф. Венета Вичева. В областта на забавната музика по-известните му песни са: "Без радио не мога" – лауреат на "Мелодия на годината" 1968 г., "Остани” и "Градините на любовта" – лауреати от "Златният Орфей" през 1976 и 1980 г., "Пролетни гласове" (1980) и "Пътуване" (1981) – отличени с Втори награди от националния радиоконкурс "Пролет", както и песента "Да те жадувам", обявена за песен на столетието (1981).
Всичко това обрисува творческия портрет на един от най-изявените и активни български музиканти през последните 50 години – композитора, педагога и музикалния общественик проф. Георги Костов, ученик на Пенчо Стоянов и Панчо Владигеров, носител на отличия по композиция от международни форуми в Хелзинки, Париж, Берлин, Тренто, както и на български държавни отличия.
Дългогодишен преподавател в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и неин ректор в продължение на две десетилетия, Георги Костов възпитава цяла плеяда успешно реализирани български музиканти у нас и в чужбина.
Проф. Георги Костов ни напусна на 19 януари 2024 г. само два дни преди да навърши 83 години. На 6 февруари от 19.30 часа предаването "Студио музика" отдава почит към личността и делото му с откъс от последното му гостуване в програма "Христо Ботев" от 22 януари 2021 г., когато проф. Георги Костов отбеляза своя 80-годишен юбилей. В предаването, наред с увлекателния разказ на композитора за най-ярките моменти от изпълнения му с музика живот, звучат гласовете и на проф. Атанас Карафезлиев, диригента д-р Кръстин Настев, д-р Мариан Георгиев, д-р Невена Ненова, на дъщеря му доц. Лилия Костова и, разбира се, прекрасната музика на незабравимия учител, колега, приятел и човек проф. Георги Костов.
В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана. През 1961 се срещат с Мария Калас. Prima donna assoluta e на върха в кариерата си, а Претр се превръща в един от любимите ѝ диригенти. Три години по-късно с посредничеството на EMI изкачват шеметна..
Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив. Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов...
1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" говорим за музикалното мениджърство и клубния живот в различните краища на Европа. Събеседник е Светослав Нунев – организатор на събития и концерти на български изпълнители в световната музикална столица Лондон, с дългогодишен опит като композитор и диджей. Той сподели своите наблюдения и..
Легендарната британска нойз/спейс/дрийм поп/психеделик рок формация The Telescopes , оглавявана от Стивън Лори, пристига у нас за концерт на 5 ноември в зала "Сингълс" а НДК по покана на "Аларма Пънк Джаз" на БНР. С музиката от съвсем новия си албум Halo Moon , издаден миналия месец от Tapete Records . По-рано тази година пък Fuzz..
Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф...
От 1 до 7 ноември Благоевград е домакин на Балканския театрален фестивал . Организатор е Драматичният театър "Никола Вапцаров", със съдействието на Община..
В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg