На 8 февруари в Първо студио на БНР от 19 часа Оркестърът за народна музика с диригент Димитър Христов ще представи "Изкуството на тамбурата" – последната, четвърта част от концертния проект "Тайните на българските инструменти". Поредицата представя различни поколения майстори инструменталисти и педагози, които са свързани с българските народни инструменти.
"Тайните на българските инструменти" е музикално-образователен проект на ОНМ на БНР, който има за цел да поддържа жива паметта за историята на традиционните български инструменти и техните най-добри изпълнители вчера и днес.
В "Изкуството на тамбурата" ще си дадат среща пет поколения изтъкнати изпълнители и преподаватели от всички краища на България. Гост солисти ще бъдат Кирил Трайков, Цветан Радков, Любомир Владимиров, Сергей Стойнов, Костадин Бураджиев, Илия Ганев, Валери Димчев, Ангел Димитров, Владимир Владимиров, Петър Миланов, Вели Чаушев, Християн Цвятков, Николай Коджабашев и Стоян Чалгънов. Ще се представят и младите таланти от НУФИ "Филип Кутев" гр. Котел с ръководител Христина Койчева, НУФИ "Широка лъка" с ръководител Стефка Гайдева и Фолклорна група "Веселина" при ЦЛТРД гр. Благоевград с ръководител Веселинка Боянова.
Музикалната програма в концерта е изключително богата и разнообразна и ще покаже нагледно различните стилове на свирене на инструмента тамбура.
Водещи по време на тази музикална разходка ще бъдат Димитър Христов и продуцентът Кристиян Неделчев.
Освен на живо в Първо студио, почитателите на фолклорното изкуство ще могат да се насладят на виртуозните изпълнения на всички солисти и на вълните на програма "Христо Ботев", а концертът ще може да се проследи и с картина в подкаст платформата Бинар.
Снимки: Ани Петрова/БНР
Това е заглавието на предговора от Боряна Владимирова на "Литературни анкети – 13 поети от 90-те", които тя е направила. След "Сеч и меланхолия", както се нарича анкетата с Ани Илков, "Въглени и звезди" – с Едвин Сугарев, последва сборник с анкети с 18 поети от 80-те. Тази, последна засега книга от поредицата "Литературни анкети – 13 поети от 90-те"..
Две международни изложби в София са посветени на разделенията и общуването – обсъждат сложни и дори тежки въпроси в нашето съвремие, понякога с неочаквани последици. "През призмата на границите – Епизод 2", представена в Националния исторически музей до 29 август, е курирана от Катя Ангелова, Ангелика Буртшер и Марион Оберхофер. Тя е резултат от..
И тази година отидохме в град Кубрат, и пак ни хареса! За осемнайсти път клубът на хумориста "Жарава" и Община Кубрат дадоха възможност на всички смешни хора от близо и далеч да покажат какво могат. Не са толкова много местата, където писатели, карикатуристи и любители на хумора и сатирата могат да се срещнат очи в очи, което прави начинанието още..
Гост в "Нашият ден" е Розита Еленова – актриса и режисьор, както и експерт в областта на културата, отдаден на опазването на театралното наследство и развитието на младите таланти. Еленова е организатор на ежегодния фестивал "Workshop Еленов", който всяко лято предлага театрални работилници за деца и тийнейджъри в столицата. Тя е и автор на..
На 3 май Стара Загора ще бъде домакин на Националния хоров фестивал "Августа Траяна", който събира 16 хорови формации от различни краища на България . Организатори на събитието са Община Стара Загора и Народно читалище "Родина-1860", което отбелязва 165 години от създаването си. Това е втората по големина обществена институция в страната с..
Драматичният театър "Гео Милев" в Стара Загора обяви създаването на нов театрален фестивал в града. Той се нарича "Нови открити сцени +" и първото му..
Във всеки израз на идентичност и свобода човек може да открие парченце бунт. Ако иска да отвори очите и ушите си за него, разбира се. Да вземем например..
В поредното издание на медицинското предаване Lege Artis темата за черния дроб и неговото здраве бе отново във фокуса на вниманието. Гост в студиото беше..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg