Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отмина "сладкият живот" на папараците

Анита Екберг в "Сладък живот"
Снимка: БНТ

Неотдавна компактдисковете, хартиените вестници, списанията съпътстваха живота ни и захранваха общественото любопитство. Какво се случи с папарашките снимки, които бяха неизменна част от популярната култура? Трансформираха ли се в ново явление? 

Жанина Драгостинова, кинокритик, преводач и журналист, говори в "Нашият ден" по темата, провокирана от една изложба във Виенския музей на фотографията.

Драгостинова разказва за произхода на професията папарак и нейното наименование. 50-те и 60-те години на ХХ век са време на "Сладък живот" в Италия. Така кръщава Фелини един от култовите си филми, където персонажът на Марчело Мастрояни е журналист, залутан в лъскавия нощен живот на Рим. След него подтичва хайка папараци, един от които по случаен режисьорски избор се нарича Папарацо (Paparazzo). Ето как издебнатите снимки стават "папарашки", а авторите им – папараци. Нещо особено атрактивно във време, когато читателите на жълтите вестници жадуват да научат повече за своите любимци. Явлението съвсем естествено се прехвърля в САЩ, защото холивудската система на звездите предлага много повече възможности за лов.

"Отношенията между фотографите-папараци и звездите са отношения на любов и омраза", казва Жанина Драгостинова и споделя историята на един от участниците в австрийската изложба. Фотографът – преследвач на Елизабет Тейлър – накрая открива свои снимки в автобиографията на звездата. Звездите, от една страна, се притесняват да не бъдат изложени, но от друга страна, получават славата, за която живеят.

Като журналист и кинокритик, Драгостинова търси причините за замирането на жанра в началото на ХХI век. Една от тези причини е появата на социалните мрежи. Второто явление, което води до упадъка на жанра, е разпространението на фалшивите папарашки снимки. Моментът, в който звездите започват да сключват договори с жълти вестници и да инсценират "случайни" кадри, интересът към папараците утихва.

Драгостинова споделя още един интересен акцент от откриването на изложбата. Дългогодишният главен редактор на немскоезичното издание "Bild – Zeitung", журналистът Кай Дикман, разказал, че преди на последната страница на вестника задължително е имало папарашка снимка на някоя звезда. Сега тя е заменена със снимка от Инстаграм.

Отминало е времето, когато фотографите дебнат около хотели и басейни в очакване на безценния кадър.

Целия разговор чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юлия Владимирова и Антон Димитрачков

Постановката "Животът пред теб" – актуален призив към толерантност

В "Нашият ден" гостува младият актьор Антон Димитрачков , който участва в постановката "Животът пред теб" по Ромен Гари в Театър "199". Представлението може да бъде гледано на 13 и 17 юли от 20 ч. Димитрачков, който е завършил класа на Снежина Петрова в НБУ, разказва за пътя от специалността "Технология на дъвресината" до актьорското..

публикувано на 03.07.25 в 10:32

Лампите MICRA – магията на светлината и бижутата в една серия

В галерия "Теа Алба" Иво Стаменов Отто ще представи своята серия лампи MICRA , вдъхновена от приятелството му с художника–бижутер Симеон Шомов. В новата изложба на Иво Стаменов ще бъде представена съвсем новата серия лампи MICRA , инспирирана от приятелството му с художника–бижутер Симеон Шомов. Начинът, по който бижутата на Шомов си..

обновено на 03.07.25 в 10:17

Съкровищата на НДК оживяват в специален опознавателен тур

Много столичани помнят и знаят, че комплексът Национален дворец на културата е световнопризнат модел за архитектурно-художествен синтез. Това само по себе си подсказва, че в неговия градеж е заложена интеграцията на безценни произведения на изкуството с монументален характер, съответстващи на мащабите му. Освен това сградата е неповторимо..

обновено на 03.07.25 в 10:11

A to Jazz: музикални акценти, фестивална култура и етика

Започва фестивалът A to Jazz – едно от най-емблематичните летни събития в столицата. От 3 до 6 юли в Южен парк II жителите и гостите на София ще се насладят на най-доброто от съвременната джаз сцена. За акцентите в тазгодишната програма и за фестивалната култура в "Нашият ден" разказва директорът и създател на A to Jazz Петър Димитров...

публикувано на 03.07.25 в 10:00

"Фолклорен извор" отново събира таланти от цяла България

Тази година фестивалът "Фолклорен извор" ще се проведе от 3 до 6 юли. Първият ден е посветен на националния конкурс за изпълнители "Старите песни на нов глас" . Конкурсът се организира от сдружение "Фолклорен извор", Българската национална телевизия (БНТ) и Българското национално радио (БНР). За първи път в рамките на конкурса ще се..

обновено на 03.07.25 в 09:58