Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историята на Клер – дъщерята на създателя на Айфеловата кула

Цветомила Димитрова в студиото на програма "Христо Ботев"
Снимка: Ангелина Грозева

Новата книга "Мадмоазел Айфел и кулата на любовта" на авторката Софи Вияр предстои да бъде представена на български. Това е една история, посветена на дъщерята на създателя на Айфеловата кула. Париж 1887 г. Гюстав Айфел иска да построи най-високата кула в света. Никой не вярва, че този невиждан досега проект ще бъде готов за Световното изложение – освен смелата му дъщеря Клер. Във време, когато все още се смята за неуместно жените да излизат сами дори на разходка, тя е най-важният съветник и личен секретар на баща си. Младата жена е неотлъчно до него, но начинанието, с което са се захванали, граничи с лудост и заплашва бъдещето на брака ѝ. Дните отлитат все по-бързо, а пред Айфел се издига още една преграда: парижката художествена сцена, предвождана от Ги дьо Мопасан и Александър Дюма, се обединява срещу предполагаемото оскверняване на града. Във вихъра на общественото негодувание и личните ѝ битки, неочаквана среща изправя Клер пред може би най-важния избор в живота ѝ: Айфеловата кула ли е нейната съдба – или бъдещето ѝ е в новия свят, отвъд Океана? Към това ни насочва анотацията на книгата, разказва Цветомила Димитрова – представител от издателството.

В началото на книгата авторката ни запознава с Клер и нейните деца. Интересен и труден е пътят на Клер, както и на баща ѝ Гюстав Айфел, за който тя се превръща в дясна ръка. Другата дъщеря на Айфел е Валентин. Едно от основните предизвикателства за построяването на Айфеловата кула се оказва художествения свят - бунтът на Александър Дюма и Ги Дьо Мопасан. В част втора вече построяването на кулата става факт и около това се завъртат още интересни обрати.

На финала на книгата пред Клер остава въпросът "Айфеловата кула ли е нейната съдба, или бъдещето ѝ е в новия свят отвъд Океана". Немската авторка Софи Вияр успява да предаде биографични истории, като ги преплита през фикция и художествен сюжет, който е увлекателен и интересен. 

Премиерата на книгата е на 8 февруари от 18.30 часа в бар "Синтезис". Водещ е Валерия Скимици, а откъс от книгата ще прочете Даян Шаер.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българска авторка гостува на Фарьорските острови

Миглена Дикова-Миланова – преподавател по български език и култура в Университета в Гент, бе поканена това лято да твори на Фарьорските острови в програмата на резиденцията на Съвета на творците от Фарьорските острови – LISA. "Малкото селце Тьорнувик (Tjørnuvík), разположено в областта Sunda kommuna, северно на територията на най-големия остров от..

публикувано на 19.09.24 в 09:29

В България връзката между историческата наука и обществото е счупена

Дни след откриване на новата учебна година и дни преди Деня на независимостта разсъждаваме върху значението на историческото познание в съвременния свят. В какво се изразява обучението по история в училище, как да се борим с фалшификациите в историята, и как младите гледат на историята и миналото? Гост в "Нашият ден" е Александър Стоянов..

публикувано на 19.09.24 в 09:11

Йовковата "Албена" с премиера в Смолян

С премиера на спектакъла "Албена" открива новия си творчески сезон Родопският драматичен театър "Николай Хайтов" в Смолян . Постановката по прочутата пиеса на Йордан Йовков е дело на режисьора Делян Илиев. "Текстът е световен, със сигурност. Ако беше написан в някоя скандинавска държава, например, щеше да е световноизвестна драматургия. Това..

публикувано на 19.09.24 в 08:10

"Урок по летене": филм за един куклен спектакъл и силата на приятелството

Документалният филм на Светлозар Георгиев "Урок по летене" разказва за създаването на българо-японския спектакъл "История за чайка и банда котараци" по Луис Сепулведа с режисьор Катя Петрова. Филмът представя работата по двуезичния проект, реализиран от японския театър "ПУК" и Столичния куклен театър. Документалният разказ проследява актьорите,..

публикувано на 18.09.24 в 16:24

Роберт Леви с нова поетична книга

Роберт Леви, поет, има магистърски степени по Българска филология (1995, СУ "Свети Климент Охридски") и по Културна и социална антропология (1998, СУ "Свети Климент Охридски"). През годините е натрупал богат професионален опит – от строителен работник до сценарист на документални филми, и в момента живее във Франкфурт, Германия, където работи като..

публикувано на 18.09.24 в 15:12