Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво четат младите и как достигат книгите до тях?

Снимка: pixabay

Какво четат младите и кои са най-добрите канали, за да достигнат книгите до тях? В "Нашият ден" гостуват Мария Проданова и Анастасия Дилова, студентки в магистърската програма "Преводач. Редактор" на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Чрез личния си пример, опит и мнение по темата двете читателки разбиват битуващия мит, че "младите не четат".

И за Мария, и за Анастасия представата, че младото поколение е нечетящо, е стереотип – и то необясним. Мария отдава причината за това на мобилните устройства, които по-често засичаме в ръцете на младите, отколкото книга. Телефоните обаче, според нея, са просто още един достъп до книги, още едно място, на което можеш да ги намериш. Личният опит на Мария, още от гимназията, доказва, че процентът на младите, които нямат никакъв интерес към четенето, не е голям.

Анастасия допълва, че има нови пътища, по които книгите успяват да достигнат младата читателска аудитория. "Технологиите повече помагат, отколкото вредят", казва тя.  Лично тя открива интересни заглавия, като следи страниците на различни издателства във Фейсбук и книжни блогъри в Инстаграм (известни като букстаграмъри). Тик-ток не е любима за нея платформа, но младите редовно избират заглавия чрез нея. И двете студентки разчитат също на приятели за книжни препоръки. Разбира се, разменят книги  и помежду си.

Мария, покрай малкия си брат, има пряк поглед върху интересите на най-новото поколение читатели. Трендът, който забелязва, е свързан с фентъзи и нестереотипни любовни романи, перифразиране на митологии, книги в стила "Дарк Академия". След вампирите на мода са елфите.

Как да възпитаме нов читател? Като му предлагаме книги, които биха го интересували като тема. Според Мария добър начин е намирането на сюжет, свързан с някой актуален сериал или филм. И книги с чувство за хумор – хората, които нямат утвърдени читателски навици, трудно им устояват. 

Една хубава книга, придобила култов статут сред младите? Анастасия предлага "Песен за Ахил" на Маделин Милър, оригинален прочит на Троянския цикъл. Защото "чудесно играе със струните на сърцата на нашето поколение."

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всеки ден е "Триумф"

Заради припомнянето, че дори най-абсурдните начинания могат да ни доведат до прости истини и осъзнаване на наивността, " Триумф " на Петър Вълчанов и Кристина Грозева взе " Златна роза " за най-добър филм на тазгодишния 42-ри фестивал на българското кино във Варна. За журито, публиката и Съюза на българските филмови дейци той беше..

публикувано на 30.09.24 в 17:37

Моноспектакълът "Х" – в жанра на театралната горчилка

Нека наречем "Х " точката, в която се пресичат публичният ни образ – онзи, който конструираме " за пред хората " , който изрича и преповтаря всеизвестни констатации, който винаги върви леко прегърбен, поради невъзможността си да изрече това, което наистина мисли – и личният ни, никому непоказан такъв, чийто глас не можем да запушим, когато..

публикувано на 30.09.24 в 15:57

"Рейдж" се завръща в България

Легендарната германска група "Рейдж" се завръща в България. Концертът, който предстои в столичния клуб "При Черепите" на 6 октомври, е част от световното турне на бандата по случай нейната 40-та годишнина. Бързи, мощни, здрави, размазващи – такива са изпълненията на "Рейдж": пропукват стени и срутват пласт след пласт всичко, което изглежда неподвижно,..

публикувано на 30.09.24 в 12:56

Лабиринтите на полуистината в изложбата Fake (f)or Real

Лабиринтите на фалшификациите и полуистините от вчера и днес ще преброди всеки посетител на пътуващата изложба Fake (f)or Real на Дома на европейската история в Брюксел, която гостува на Националния етнографски музей до 20 октомври . За човечеството, което във всяка епоха е било мамено, и за мащабния разказ в изложбата в "Terra Култура"..

публикувано на 30.09.24 в 11:21

Седемте хълма на Пловдив: Литературна хроника на един древен град

"Библиотека "Седемте хълма" събира историческата памет на Пловдив и е своеобразна художествена хроника на града под тепетата", започва представянето си Стойо Вартоломеев, собственик и управител на издателска къща, в ефира на рубриката "Културен отпечатък" на предаването "Terra Култура". Той споделя своите впечатления и мотиви зад създаването на..

публикувано на 30.09.24 в 11:20