По покана на Соня Йончева контратенорът Якуб Орлински гостува в София заедно с пианиста Михал Биел в поредицата "Съкровени гласове" в концерт на 13 февруари озаглавен "Красота и думи".
Контратенорът Якуб Юзеф Орлински омагьосва публиката с високия си и същевременно плътен глас. Но Орлински не изпъква само на оперната сцена. За да балансира своята певческа работа, той танцува брейк на ниво, което също си заслужава да бъде гледано. Като добавим към това зашеметяващата му външност и невероятния му чар, не е чудно, че младият поляк изглежда безпроблемно кара дори по-младата публика да обикне операта.
Как привлича нови слушатели към операта и какви са акцентите в програмата на концерта на 13 февруари, чуйте в разговора на Антония Барулова с Якуб Орлински.
Кое беше първо за теб – пеенето или брейк денсът?
ЯО: Пеенето беше първо, но аз бях много активно дете, карах скейтборд, кънки, и това като че ли беше подготовка за брейк денсинга. Но започнах с него когато бях на 18, така че беше сравнително късно.
Брейк денсингът вид терапия ли е за теб?
ЯО: Абсолютно. Това е нещо, което наистина ми помага да се поддържам психически здрав, защото когато пътувам толкова много, когато правя толкова много концерти с различна музика, работя с различни хора и съм в различни държави на различни континенти е много трудно. Не винаги е супер забавно и цветно. Понякога е много изтощително. Изтощен съм и просто уморен. Но уморен психически, а не физически уморен. И затова наистина имам нужда да мога, да танцувам толкова много. Трябва да се поддържам в добра форма. А брейкингът е точно това. И това е още един вид форма, където мога да създавам и да използвам творчеството си, за да изразя себе си. Ето защо за мен това наистина е някакъв вид медитация.
Концертът "Красота и думи" на 13 февруари в зала "България" е с начален час 19.30 часа и се осъществява в партньорство с Полски институт в София.
Билети за концерта "Красота и думи" на Якуб Юзеф Орлински и Михал Биел тук.
Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..
1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...
Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..
Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..
След завръщането си от Германия преди няколко години, джаз пианистът, композитор и аранжор Константин Костов се налага като име и на българската музикална сцена с иновативни концертни и студийни проекти. Роден във Враца и завършил НУИ "Панайот Пипков" - гр. Плевен в класа по пиано на Елеонора Карамишева, по-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg