Евангелският текст от 16-ата неделя след Петдесетница разказва за един господар, който обича и тримата си слуги, но знае, че двама от тях се отличават с усърдие, докато третият е склонен към леност. Веднъж той тръгва на път и оставя на всеки според заслугите таланти (парична единица): на единия пет, на другия два, а на третия един. Първите двама умножават с работа талантите си, докато ленивият зарива своя в земята. Когато господарят се връща, той е доволен от придобитото с работа от двамата си слуги и ги кани да бъдат в радостта му, а от третия взима единия талант и го дава на този, който има най-много.
Когато стане дума за талантливи човеци, за талантливи произведения, колко от нас се сещат, че това понятие е взето от тази притча, разказана от Христос. Този евангелски разказ ни разкрива, че човеците са получили различни дарби от Бога. Едни пет, други две, трети един, но няма човек в света, комуто да не е даден един или друг талант. Всъщност тази притча ни разкрива, че ние сме слугите, господарят е Бог, а талантите са даровете, които получаваме от Него.
За талантите разговаряме с писателката Теодора Димова и писателя отец Николай Петков, свещеник в храма "Свети пророк Илия" в шуменския квартал Дивдядово, и доктор по литературата в Шуменския университет "Епископ Константин Преславски".
Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..
На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..
На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът" в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..
Достъпът до култура е предизвикателство в българската действителност. Какви отговори и предложения ни дават изследванията на средата и представителите на културния сектор и какво предстои през новата 2025 година – разговор в "Нашият ден" с Янина Танева , основател на "Фабрика за идеи". Танева подчертава пряката връзка между достъпът и..
Отглеждането на насекоми за агроиндустрията все още звучи екзотично в българското общество, но темата за новите храни става все по-актуална. Рубриката "Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден" представя Мария Александрова , която ръководи проектите за иновации и устойчивост в Nasekomo – високотехнологична компания,..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg