Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Дъщерята на художника" – първият български анимационен филм с изкуствен интелект

Изкуственият интелект и анимационното изкуство

19
Снимка: Димитър Димитров-Анимитер

Филмът "Дъщерята на художника" на художник-аниматора Димитър Димитров-Анимитер е първият български анимационен филм, в основата на чието създаване стоят образи, генерирани от изкуствен интелект. Филмът вече се разпространява успешно из световните фестивали с международна премиера в панорамата на "Аниматека" - Словения, "Пиколо фест" в Италия, селектиран е за участие в Конкурса за български късометражен филм на 28-ия Международен София филм фест 2024. Режисьорът на лентата е носител на Наградата за художник-постановчик на 27-ия Фестивал за българско документално и анимационно кино "Златен ритон" 2023.


Димитър Димитров-Анимитър работи върху създаването на анимационната продукция няколко години. Той вижда възможностите на изкуствения интелект и се отказва от досегашното си решение за визия на филма като решава да го реализира изцяло с помощта на новата технология. Успява да намери свой начин на стилизиране и индивидуално използване на AI, за да възстанови 30-те години в СССР и времето на Сталин, когато е писан разказът "Баща и дъщеря” на Даниил Хармс. Филмът представлява иронично- гротесков разказ за бащата и неговата дъщеря, които първо умират, после се съживяват, а накрая с изненада разбираме, че това е просто една тяхна игра.


Снимки: Димитър Димитров-Анимитер
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05